Зміни в реквізитах фіскальних чеків РРО/ПРРО (ф. № ФКЧ – 1)

Як уже відомо, Мінфін вніс суттєві зміни до форми та змісту розрахункових документів. Розглянемо зміни, які були внесені саме до обов’язкових реквізитів фіскального чека і проаналізуємо ті, що хвилюють наших клієнтів виходячи із запитань в сервісі «ОК»


До обов’язкових реквізитів фіскального чека, що наведені у п. 2 розд. ІІ Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 (далі Положення №13), внесені зміни двома наказами Мінфіну:


  1. від 22.11.2024 №601;
  2. від 11.12.2024 №632.


Новину щодо цих змін можна подивитися тут.


Обов’язкові реквізити фіскального чека на товари (послуги), ф. №ФКЧ-1


Ми розглянемо зміни, які буди внесені саме до обов’язкових реквізитів фіскального чека і проаналізуємо ті, що хвилюють наших клієнтів виходячи з питань на сервісі «ОК».


Рядок 9


Діючи реквізити до змін: цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої зазначається у випадках, передбачених чинним законодавством.


Реквізити з урахуванням змін: цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) на алкогольні напої або унікальний ідентифікатор електронної марки акцизного податку, або серійний номер електронної марки акцизного податку зазначаються у випадках, передбачених чинним законодавством.


Суб’єкти господарювання (далі – СГ), що здійснюють продаж алкоголю продовжують зазначати штрих код акцизної марки, як вони зазначають його зараз. Тобто після набуття чинності змін до обов’язкових реквізитів фіскального чека нічого у цьому рядку чека не змінюється.


Зміни відбудуться після набрання чинності Закону від 29.06.2023 №3173-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах». Відбудеться це з 01.01.2026.


Цим Законом запроваджується Е-марка, яка буде:


  1. відстежувати рух алкоголю, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача;
  2. контролювати повноту і своєчасність сплати сум акцизного податку за такі товари;
  3. кожен громадянин зможе ідентифікувати продукцію та перевірити легальність походження товару.


Рядок 10


Рядок, що містить нове значення реквізитів


  1. вага одиниці тютюнового виробу – зазначається для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі

та

  1. кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв) – зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв).


Цей новий реквізит має бути у чеках при продажу зазначених товарів магазинами безмитної торгівлі і введений для контролю проданих такими магазинами обсягів.

З урахування того, що був доданий цей рядок, нумерація наступних рядків змінилась

Рядок 16


До змін це рядок 15: реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки), допустимі правилами безпеки платіжної системи, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»


З урахуванням змін рядок 16 :

«реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) у форматі, що дозволений правилами безпеки емітента або платіжної системи (для електронних платіжних засобів, що використовуються для здійснення операцій у платіжній системі), перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ»

Додано наявність реквізитів електронних платіжних засобів. Але ці реквізити можуть зазначатися у чеках не завжди, а тільки у випадках якщо це передбачається платіжною системою (Masterсard, Visa тощо).


Рядок 18


До змін це рядок 19: позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит тощо), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції


З урахуванням змін рядок 18: позначення форми оплати («ГОТІВКА», «БЕЗГОТІВКОВА», «ІНШЕ»), суму коштів за цією формою оплати та валюту операції


Тобто визначені дві основні форми оплати – готівка та безготівка. Тобто усі варіанти безготівкових розрахунків: оплати за реквізитами рахунку, оплати карткою через термінал, оплати через сервіси переказу коштів – можна зазначати як форма оплати «БЕЗГОТІВКОВА».


Рядок 19


Рядок, що містить нове значення реквізитів: засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо).


Виходячи з зазначеного потрібно буде зазначати вид платіжного інструмента.


Нагадаємо, що це персоналізований засіб, пристрій та/або набір процедур, що відповідають вимогам законодавства та погоджені користувачем і надавачем платіжних послуг для надання платіжної інструкції (Закон України від 30.06.2021 №1591-IX «Про платіжні послуги»).


Тобто це картка, мобільні платіжні інструменти тощо.


Рядок 25


Рядок, що містить нове значення реквізитів: решта, валюта (зазначається у разі здійснення оплати в готівковій формі).


Рядок 26


Рядок, що містить нове значення реквізитів: фіскальний номер фіскального чека / фіскальний номер електронного фіскального чека, перед яким друкується назва «ЧЕК №».


Рядок 28


Рядок, що містить нове значення реквізитів: реквізити паспортного документа покупця: серія (за наявності) та номер, країна видачі паспортного документа, перед якими друкуються великі літери «РПД» (зазначаються магазинами безмитної торгівлі при продажу тютюнових виробів та/або алкогольних напоїв).


Даний реквізит мають зазначати тільки магазини безмитної торгівлі.


Рядок 29


Передбачаються правила програмування QR-кода, що зазначається у фіскальному чеку в залежності від того створені вони РРО або ПРРО.


Рядок 30


Рядок, що містить нове значення реквізитів: для фіскального чека, що створюється реєстратором розрахункових операцій: код автентифікації повідомлення (МАС) чека.


Тобто код автентифікації повідомлення (МАС) зазначається у чеках РРО окремо від QR-коду.


Поєднання (з’єднання) РРО / ПРРО з терміналом


Розділ І Положення №13 доповнення визначеннями терміналів, що з’єднані або поєднані з РРО/ПРРО. Так:


  1. платіжний термінал, з’єднаний з РРО / ПРРО – сукупність платіжного термінала та з’єднаного з ним РРО/ПРРО за допомогою будь яких проводових або безпроводових засобів зв’язку, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних;
  2. платіжний термінал, поєднаний з РРО / ПРРО – сукупність платіжного термінала та поєднаного з ним в одному корпусі або в одному застосунку РРО / ПРРО, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних


Що стосується зазначення у чеках реквізитів з рядків 12 – 17 (діючи до змін це рядки 11 – 18), то вони мають бути зазначені у чеках у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного термінала, з’єднаного або поєднаного з РРО/ПРРО (п. 4 розд. ІІ Порядка №13).


Тобто у цьому питанні нічого не змінюється.


Інші зміни


Ще варто зазначити, що у розділі І Положення №13 наведене визначення спрощеної назви товару (послуги) – слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують приналежність такого товару до групи продукції та послуг, визначеної Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010.


Як бачите, це визначення цілком відповідає наведеному п. 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».


Важлива зміна щодо визнання чека не розрахунковим документом.


Так у п. 3 розд. І Положення №13 наразі зазначено, що у разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий.


Цей пункт доповнюється новим абзацом, де зазначається, що помилки та/або неточності в назві товару, що зазначена в розрахунковому документі, які не призводять до спотворення інформації про розрахункову операцію, не є підставою для визнання такого документа нерозрахунковим.


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування