Форми оплати
Нагадаємо, що перелік обов’язкових реквізитів фіскальних чеків наведений у п. 2 розд. ІІ Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого Наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 (далі – Положення №13). Зміни до обов’язкових реквізитів фіскальних чеків були внесені Наказом Мінфіну від 22.11.2024 №601 і запрацювали з 01.03.2025 року.
Так, на даний момент, встановлено три форми оплати (рядок 18):
- «ГОТІВКА»,
- «БЕЗГОТІВКОВА»,
- «ІНШЕ».
Податківці кажуть, що визначені дві основні форми оплати – готівка та безготівка. Тобто усі варіанти безготівкових розрахунків: оплати за реквізитами рахунку, оплати карткою через термінал, оплати через сервіси переказу коштів – можна зазначати як форма оплати «БЕЗГОТІВКОВА».
Відповідно форма оплати:
- «ГОТІВКА» вказується у разі розрахунків грошовими коштами – банкноти, монети;
- «ІНШЕ» – у разі розрахунків іншими формам, це можуть бути сертифікати, бонуси, жетони і все те, що не є грошовою одиницею
Нагадаємо, що до внесення змін до Положення №13, було зазначено, що у чеках має бути позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо). Тобто чітко встановленої форми оплати не було, що також викликало багато питань, адже у своїх роз’ясненнях податківці вигадували різні варіанти, зокрема кредит, відстрочка платежу, післяплата тощо.
Яка форма оплати повинна бути у фіскальному чеку якщо товар відправляється з післяплатою через Нову пошту і продавець не знає яким чином розрахується покупець при отриманні товарів на відділенні– готівкою або карткою через термінал?
У цьому випадку форма оплати має бути «Безготівкова», адже форма оплати у фіскальному чеку має відповідати тому яким чином продавець отримує оплату за товари.
Так у разі відправлення товарів з післяплатою через Нову пошту, продавець отримує кошти від небанківської фінустанови Нова пєй на свій рахунок. Тобто для продавця оплата за товар буде безготівкова, незалежно від того як розрахується покупець.
Засоби оплати
Як зазначено у п. 2 розд. ІІ Положення №13, у рядку 19 фіскального чека вказуються засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо). І більш ніяких пояснень Положення №13 не містить. Тому відповідно питань щодо заповнення цього реквізиту фіскального чека було дуже багато
У Листі від 05.03.2025 №211/2/99-00-07-03-01-02 (далі – Лист №211) податківці дали найбільш розповсюджені приклади заповнення рядків 18 та 19 фіскального чека.
При цьому зверніть увагу на те, що наданий податківцями перелік прикладів не є вичерпним, не може формалізуватися та використовуватися у вигляді довідника, оскільки платник податків має право на власний розсуд зазначати «Засіб оплати», який він створив (використовує) та фактично застосовує під час проведення розрахункової операції.
Так, наприклад, в ПРРО може бути запрограмований певний перелік засобів оплати, наприклад, відповідно до прикладів ДПС, а додаткове поле «Додати новий спосіб» може мати ще таки значення, як, наприклад:
- Переказ через ННПП (Небанківські надавачі платіжних послуг) – якщо оплата відбулась через фінансову установу безпосередньо.
- Переказ через ПТКС ННПП – це якщо оплата була через небанківські термінали самообслуговування.
- Переказ через ПТКС банку – а це якщо через банківські термінали самообслуговування).
Звісно, варіативність засобів оплати залежить від технічних можливостей РРО та ПРРО і може відрізнятися від наведених прикладів ДПС.
Зверніть увагу! У разі оплати готівкою реквізит чека засіб оплати (рядок 19) не друкується (п. 7 розд. ІІ Положення №13, Лист №211).
Розглянемо який засіб оплати вказати у деяких ситуаціях
У переліку засобів оплати, що наведений податківцями є «Переказ з поточного рахунку», який зазначається у фіскальних чеках у разі оплати з поточного рахунку у форматі IBAN покупця на поточний рахунок у форматі IBAN продавця. Виходить що такі оплати зараз потрібно фіскалізувати, щось змінилось?
Ні, обов’язку фіскалізувати такі оплати немає, нічого у цьому питанні не змінилось.
Адже відповідно до п. 2 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265), РРО / ПРРО та РК не застосовуються при виконанні банківських операцій.
Податківці роз’яснюють (ІПК від 07.12.2023 №4553/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК) що до банківських операцій, на які розповсюджується пільга щодо не застосування РРО / ПРРО, в розумінні п. 2 ст. 9 Закону №265 можуть бути віднесені лише:
- перерахування коштів із поточного рахунку на поточний рахунок у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010;
- внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на поточний рахунок;
- внесення готівки через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку
В той же час, фіскалізувати оплати отримані з поточного рахунку не заборонено і суб’єкт господарювання за бажанням може оформлювати фіскальні чеки і у такому випадку засобом оплати буде «Переказ з поточного рахунку» «
Який засіб оплати має бути у фіскальному чеку у разі відправлення товарів з післяплатою через Нову пошту?
Оскільки у даному випадку кошти продавець отримує від фінустанови Нова пєй, то засобом оплати буде Нова пєй (NovaPay).
Покупець сплачує за товар за реквізитами поточного рахунку продавця у форматі IBAN через свій банківський додаток чи потрібно у такому випадку оформлювати фіскальний чек і який засіб оплати вказати?
Оформлювати фіскальний чек при оплаті у такий спосіб не обов’язково.
Адже банківський сервіс «інтернет-банкінг» – це сучасний програмний комплекс, що дає змогу контролювати стан своїх рахунків та здійснювати банківські операції без відвідування установи банку в режимі 24 години на добу з будь-якої точки світу, де є доступ до мережі Інтернет.
Інтернет-банкінг, на відміну від застосунку, робить тільки пряме перерахування коштів з поточного рахунку платника на поточний рахунок отримувача на основі розпоряджень, які клієнт передає банку на відстані, і для цього клієнт самостійно повинен обрати в інтерфейсі Інтернет-банкінгу свій поточний рахунок, з якого він бажає сплатити, та вказати платіжні реквізити отримувача – код отримувача та реквізити поточного рахунку суб’єкта господарювання у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010. Тому суб’єкт господарювання не застосовує РРО / ПРРО при продажі товарів (послуг), оплата за які здійснюється за допомогою сервісу «Інтернет-банкінг» (ЗІР, категорія 109.02).
В той же час оформлювати чеки по таким операціям не заборонено і якщо продавець вирішує оформити фіскальний чек, то засобом оплати у такому випадку може бути «Інтернет банкінг» або«Переказ з поточного рахунку», адже такі оплати перераховуються з поточного рахунку фізособи, до якого прив’язана його картка.
Для зручності розрахунків на нашому сайті є декілька платіжних сервісів – LiqPay Portmone, та WayforPay. Чи потрібно у фіскальних чеках зазначати оплати по кожному сервісу окремо або можна узагальнити?
В даній ситуації продавець користується послугою інтернет еквайрингу, це послуга, яка дозволяє приймати банківські картки міжнародних та національних платіжних систем для оплати товарів і послуг у мережі Інтернет безпосередньо на Інтернет-сайті компанії.
Тому засіб оплати у фіскальних чеках продавець може зазначати як у розрізі платіжних сервісів LiqPay Portmone, WayforPay так і вказувати такий узагальнений засіб оплати як «інтернет – еквайринг»
Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування
Статті на тему:
Термінали і РРО / ПРРО з 1 березня: коли вважаються з’єднаними
Робота з РРО: початок та кінець зміни
ТОП-5 найпідступніших помилок РРО / ПРРО
(Не)безпечні перекази на особисту картку та податкові наслідки у 2025 році
Касові документи: як заповнити (зі зразками)
Чи потрібно фіскалізувати розрахунки по IBAN?
Що робити, якщо адреса і назва в чеку РРО не співпадає з реєстраційними даними
Нові реквізити нової форми фіскального чека: яким має бути ідеальний чек з 1 березня