- Кому обов’язково вести військовий облік
- Кого призначити відповідальною особою
- Якщо кадровик не погоджується вести військовий облік
- Коли потрібна окрема посада для ведення військового обліку
- Доплата за ведення військового обліку
- Висновки
Після затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487), коли всі масово почали військовий облік, здавалося, що немає різниці, на кого покладати обов'язки із ведення військового обліку – головне, щоб облік вівся без порушень. Проте досвід перевірок за останні два роки свідчить, що ТЦК та СП звертає увагу на те, кого призначили відповідальною особою. Призначення не належної особи вказуть в Акті перевірки як порушення.
Саме це стало приводом для написання цієї статті.
Кому обов’язково вести військовий облік
Усі державні органи, ОМС, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, організаційно-правової форми, форми оподаткування, кількості працівників та інших чинників повинні вести військовий облік. Ведення військового обліку здійснюється відповідно до Порядку №1487.
Військовий облік ведеться у списках персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку №1487) та у відомості оперативного обліку (додаток 12 до Порядку №1487).
Кого призначити відповідальною особою
Ведення військового обліку починається із призначення відповідальної особи.
Відповідно до п. 8 Порядку №1487, обов’язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом.
Тобто, якщо у вас є відділ кадрів (служба персоналу), то обов’язки із ведення військового обліку слід покласти на працівника цього відділу. Якщо відділу немає, а є один спеціаліст – кадровик, то такі обов’язки потрібно покласти на нього.
У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації.
Порядок №1487 не визначає, про який саме облік йдеться, але з огляду на аналіз законодавства і на висновки ТЦК та СП під час проведення перевірки, можемо впевнено сказати, що йдеться саме про кадровий облік.
Якщо це спеціаліст відділу кадрів, то на нього покладаємо обов’язки. Якщо це бухгалтер, юрист, секретар чи сам директор, то обов’язки із ведення військового обліку повинні бути покладені на нього.
Отже, робимо перші висновки:
- Якщо є відділ кадрів чи кадровик, то на бухгалтера не можна покласти обов’язки із ведення військового обліку.
- Якщо немає такого відділу, то на бухгалтера можна покласти обов’язки із ведення військового обліку за умови, що цей бухгалтер веде облік працівників на підприємстві.
Але слід пам’ятати, що покладання додаткових обов’язків, які не передбачені трудовим договором (не визначені в посадовій інструкції), можливе за згоди працівника (є певні винятки, але у випадку із обов’язками по веденню військового обліку не радимо шукати і намагатися використати ці винятки).
Тобто, слід отримати письмову згоду у працівника, на якого планується покладення додаткових обов’язків із ведення військового обліку.
Для цього варто зробити письмову пропозицію і отримати згоду або замість пропозиції і згоди працівник може написати заяву, а роботодавець видати відповідний наказ.
Детальніше про цей наказ у статті «Відповідальний за військовий облік на підприємстві: зразок наказу»
Якщо кадровик не погоджується вести військовий облік
Часто зустрічаємо ситуацію, коли кадровик не хоче чи з певних причин не може вести військовий облік. А бухгалтер не тільки може, але й має бажання – зокрема тому, що за виконання додаткових обов’язків передбачена доплата до посадового окладу.
У когось це може викликати подив або навіть обурення, адже при такому розмірі штрафу, який передбачено за порушення, ніяка доплата не допоможе. Але є чимало випадків, коли директор переконує працівника взяти на себе ці обов’язки і обіцяє компенсувати витрати, якщо буде накладено штраф. Хвала таким директорам!
Отже, бухгалтер готовий взяти на себе обов’язки із ведення військового обліку.
Але як не порушити вимоги п. 8 Порядку №1487, якщо є відділ кадрів?
Оптимальний варіант – прийняти бухгалтера за внутрішнім сумісництвом на неповний робочий час до відділу кадрів. Це може бути 1-2 години на тиждень, але при такому варіанті виконується вимога щодо покладення обов’язків із ведення військового обліку на працівника служби персоналу.
Можете скористатися нашими зразками документів, зокрема наказом про прийняття за сумісництвом на умовах неповного робочого часу.
Коли потрібна окрема посада для ведення військового обліку
Якщо на підприємстві менше 500 призовників, військовозобов’язаних і резервістів – обов’язки покладаються на іншого працівника. Окрема посада не вводиться.
Але якщо на підприємстві більше 500 призовників, військовозобов’язаних і резервістів – потрібна окрема посада інспектора з військового обліку.
Для ОМС:
- від 501 до 1000 – 1 особа,
- від 1001 до 2000 – 2 особи,
- на кожні наступні 1000 – ще по 1 особі.
Для інших суб’єктів (держоргани, підприємства, установи):
- від 501 до 2000 – 1 особа,
- від 2001 до 4000 – 2 особи,
- від 4001 до 7000 – 3 особи,
- на кожні наступні 1–3000 – ще по 1 особі.
Доплата за ведення військового обліку
Відповідно до п. 10 Порядку №1487, якщо менше 500 осіб на обліку, доплата за ведення військового обліку встановлюється в розмірі до 50% посадового окладу, а для держслужбовців – у межах економії фонду оплати праці.
На нашу думку, якщо обов’язки із ведення військового обліку передбачені посадовою інструкцією, то доплата не потрібна, адже за виконання посадових обов’язків встановлюється оклад.
Але ТЦК зазвичай наполягає на встановленні доплати.
Чи готові ви сперечатися з органом, який має право накладати штрафи за порушення порядку?
Висновки
Бухгалтер або інший працівник може бути відповідальною особою за ведення військового обліку лише якщо:
- відсутній відділ кадрів або кадровик;
- саме цей працівник веде кадровий облік;
- отримано його письмову згоду.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Пропозиція працівнику про ведення військового обліку
Заява про покладання обов'язків з ведення військового обліку
Статті на тему:
Відповідальний за військовий облік на підприємстві: зразок наказу
Зміна відповідальної особи за військовий облік на підприємстві
Інспектор з військового обліку: (не)нова посада
Повідомлення до ТЦК про прийняття на роботу працівника-військовозобов’язаного
Зміни у військовому обліку: що передбачено постановою №1558
Які документи до ТЦК подають роботодавець і працівник: ТОП-6 ситуацій