Інспектор з військового обліку: (не)нова посада

Мережею поширилась інформація, що в Україні запровадили нову посаду Інспектор з військового обліку, яка буде обов'язковою до впровадження на кожному підприємстві. Але чи це так? У статті розбираємось у нюансах цієї нової-старої посади

Інспектор з військового обліку – нова посада?


Професійна назва роботи «Інспектор з військового обліку» вже давно є в Класифікаторі професій (її код – 3439). Тому говорити про те, що це нова посада з новим набором функцій професійних компетенцій не ж правильним. Але був один нюанс, що кваліфікаційні характеристики такої професії не визначав жоден Довідник кваліфікаційних характеристик професій. Тепер же це передбачено відповідним професійним стандартом.


Інспектор з військового обліку проводитиме навчання?


Цитуємо слова головного спеціаліста відділу Центрального управління військової освіти та науки Генштабу ЗСУ полковника Олексія Дудки з його інтерв’ю для АрміяInform:

…, фахівець, який займатиме цю посаду, зможе розказати, як треба виконувати закони України в частині виконання свого військового обов’язку, як не потрапити на штрафи від ТЦК та СП, що для цього треба зробити, і як правильно виконувати цей обов’язок перед державою

Увага! Тут не йдеться про проведення навчання інспектором

Зокрема, профстандарт визначає за основну мету здійснення діяльності інспектора з військового обліку. Тобто, він здійснює:


  1. організацію та ведення персонального та / або персонально-первинного військового обліку;
  2. оформлення бронювання військовозобов’язаних;
  3. фіксацію, накопичення та аналіз інформації за військово-обліковими ознаками;
  4.  проведення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які працюють в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування та форм власності.


Старший інспектор з військового обліку


Профстандартом визначено назви типових посад:


  1. інспектор з військового обліку (та інші подібні);
  2. старший інспектор з військового обліку (та інші подібні).


Тож за потреби можна спокійно розширити базову професійну назву роботи за допомогою похідного слова «старший».


Обов’язкова умова для посади старшого інспектора з військового обліку – стаж роботи не менше 1 року за професійною кваліфікацією «Інспектор з військового обліку». Зауважте, що наявність підлеглих не вимагається.


(Не) треба вводити нову посаду до штатного розпису


Робити це не обов’язково.


Нагадаємо, що відповідно до п. 9 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487), окрема посада інспектора з військового обліку, зокрема, в органах місцевого самоврядування, а також в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, вводиться за наявності на військовому обліку від 501 призовника, військовозобов’язаного та резервіста.


Якщо у зазначених суб’єктів на обліку менш як 500 військовозобов’язаних, призовників та резервістів, вводити посаду інспектора з військового обліку не потрібно (хоча це й не заборонено!). У такому випадку обов’язки з військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата. 


Обов’язкова вища освіта: правда


Інспектором з військового обліку можуть бути особи з рівнем освіти не нижче молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста) із записом про присвоєння професійної кваліфікації «Інспектор з військового обліку».

Увага! Професійна назва роботи «Інспектор з військового обліку» (код КП 3439) належить до розділу «Фахівці». До цього розділу належать професії, що вимагають освітньої кваліфікації за початковим (коротким циклом) рівнем вищої освіти й в окремих випадках – першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти (п. 4.3 Класифікатора професій).

Інспектора без вищої освіти (не) звільняємо


А що робити, якщо на підприємстві вже працює інспектор без вищої освіти? Звільняти таку особу не обов'язково. Зверніть увагу, що в Загальних положеннях Класифікатора професій зазначено:

Кваліфікаційний рівень робіт, що виконуються, визначається залежно від вимог до освіти, професійного навчання та практичного досвіду працівників, здатних виконувати відповідні завдання та обов’язки

Тож працівника без відповідної освіти, але з наявним практичним досвідом з виконання такої роботи, можна залишити на посаді.


Вебінара (не)достатньо


Інспектором з військового обліку може бути особа з дійсним кваліфікаційним сертифікатом про проходження курсів підвищення кваліфікації за спеціальною короткостроковою або спеціальною професійною (сертифікатною) програмою, що погоджена Генштабом з обсягом навчальних годин не менше ніж 0,9 кредиту ECTS (27 академічних годин).


«Зараховується» тільки навчання, яке проводиться (п. 12 Порядку №1487):


  1. закладами освіти, що провадять освітню діяльність з підвищення кваліфікації працівників та мають ліцензії на відповідну діяльність за програмами підготовки;
  2. за погодженою з Генеральним штабом Збройних Сил програмою підготовки.


Тож, справді, не кожен диплом чи сертифікат буде відповідати цій умові.

Одержати кваліфікаційним сертифікатом про проходження курсів підвищення кваліфікації ви можете після прослуховування нашого спеціалізованого курсу «Професія. Сертифікований спеціаліст з військового обліку на підприємстві 3.0» та проходження екзаменаційного тестування

Без сертифіката (не)звільняємо


Підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, здійснюється не рідше одного разу на п’ять років (п. 12 Порядку №1487). Така вимога запрацювала з 05.01.2023 – дати набрання чинності Порядком №1487. При цьому не зазначено, що заборонено приймати / призначати на посаду особу, в якої нема відповідного сертифіката. Тож фактично до 05.01.2028 інспектор з військового обліку може не мати сертифіката про підвищення кваліфікації, і це не буде порушенням, хоча під час перевірок ТЦК нерідко вимагають наявність сертифіката у всіх чинних інспекторів.


Слід оновити посадову інструкцію: правда


Професійний стандарт є базою для розробки посадової інструкції. Якщо відповідна інструкція вже розроблена, до неї слід внести зміни з урахуванням профстандарту.


Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор сайту kadroland

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇