Як ФОП контролювати суму ЄСВ, сплачену за нього роботодавцем

ФОП 2 група працевлаштований на ТОВ. ЄСВ за нього сплачує роботодавець. Як можна перевірити, чи в повному обсязі сплачений ЄСВ, щоб можна було не сплачувати ЄСВ «за себе»?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


ФОП на 2 групі єдиного податку, який працює за наймом у ТОВ, звільняється від сплати ЄСВ «за себе» за умови, що роботодавець сплачує за нього внесок у розмірі не менше мінімального.


Законодавство чітко регулює це питання через ч. 6 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Фізичні особи-підприємці, як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування, які мають основне місце роботи, не зобов'язані сплачувати ЄСВ за себе за ті місяці, в яких роботодавець сплатив за них внесок не менше мінімального розміру.


Важливо розуміти, що ФОП не має права добровільно сплачувати ЄСВ «за себе», якщо роботодавець вже сплачує необхідний мінімум. Це підтверджується індивідуальною податковою консультацією від 01.11.2021 №4139/ІПК/99-00-04-03-03-06. Якщо ФОП все ж таки здійснить таку сплату, кошти будуть вважатися помилково сплаченими.


Перевірити суму сплаченого ЄСВ можна кількома способами. Найзручніший – через додаток «Дія» або портал Пенсійного фонду України, де можна сформувати довідку ОК-5 або ОК-7. Особливо корисною є довідка ОК-7, яка містить інформацію про суми заробітної плати та сплачений ЄСВ починаючи з 2011 року. У довідці відображається сума нарахованої зарплати за кожен місяць та позначка «Так», якщо місяць повністю зараховано до страхового стажу.


Єдиний випадок, коли ФОП може самостійно сплачувати ЄСВ – це місяці, в яких роботодавець сплатив внесок менше мінімального розміру. У такому разі ФОП може самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини, встановленої законом.


Також перевірити, чи сплачує роботодавець за вас страхові внески, можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України або у мобільному додатку “Пенсійний фонд”.


Для цього:


1. Зайдіть на вебпортал електронних послуг ПФУ.

2. Увійдіть в свій особистий кабінет, авторизувавшись зручним для вас способом: за допомогою кваліфікаційного електронного підпису (КЕП).

3. В особистому кабінеті оберіть розділ «Мій страховий стаж», щоб перевірити, скільки ви набули страхового стажу.

Зверніть увагу! У цьому розділі відображаються відомості щодо страхового стажу набутого у період з 1 січня 2004 року – дати набрання чинності Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким запроваджено поняття «страховий стаж».

4. Зайдіть в розділ «Моя заробітна плата», щоб побачити суми заробітної плати (доходу), на яку нараховано єдиний соціальний внесок (ЄСВ).


Контролюйте інформацію про сплату ЄСВ роботодавцем та набутий страховий стаж.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».

Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇