Наближається до завершальної стадії період переходу до ведення обліку трудової діяльності в електронній формі – більша частина відведеного законодавством 5-річного періоду на оцифрування трудових книжок (з 10.06.2021 до 10.06.2026) уже спливла. Тому всім, хто ще не подбав про переведення документів про трудову діяльність в електронний формат, необхідно поквапитися. Особливо це стосується роботодавців, адже саме вони відповідальні за належне оформлення документів найманих працівників та їхнє пенсійне майбутнє, яке значною мірою від цього залежить.
Електронна трудова книжка – це не тільки надійно захищений документ нового формату зі зручним доступом до персональної інформації, а й можливість спрощеного вирішення в державних установах багатьох життєво важливих питань, в тому числі автоматичного призначення пенсії.
На жаль, статистика з оцифрування трудових книжок в Чернівецькій області свідчить про невисокий рівень відповідальності значної частини страхувальників краю. Не сягає половини загальної кількості відсоток оцифрованих трудових книжок працівників широкого кола сфер діяльності. Це, зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю і колективні підприємства, фермерські господарства та громадські й релігійні організації, житлово-будівельні кооперативи та ОСББ, мале приватне підприємництво тощо.
Отож, шановні роботодавці! Подбайте, аби документи про трудову діяльність ваших працівників були своєчасно внесені до Реєстру застрахованих осіб, що відкриває можливість зручного доступу до необхідних відомостей та спрощеного вирішення багатьох важливих питань в державних органах, у тому числі у режимі онлайн. Особливо це важливо для людей передпенсійного віку, адже уже невдовзі призначення пенсій за віком здійснюватиметься автоматично, і для цього необхідна наявність Електронної трудової книжки.
Джерело: ПФУ