Чи всі працівники втратять бронювання після 28.02.2025?
Ні, не всі. Бронювання втратять ті працівники, яких бронювали через Мінекономіки або через портал «Дія» до 1 грудня 2024 року. Працівники, яких бронював ТЦК відповідно до постанови КМУ від 04.02.2015 №45 «Про затвердження Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Постанова №45, вона має гриф ДСК), не втрачають бронювання після 28.02.2025.
Чи втратять бронювання працівники ОМС після 28.02.2025?
Так. Якщо працівників ОМС бронювали за рішенням Мінекономіки або через портал «Дія», їхня відстрочка діє до 28.02.2025 включно. Тобто з 1 березня ці працівники залишаться без відстрочки, якщо ви їх не перебронюєте.
Те саме стосується працівників держорганів, підприємств, установ і організацій, яких бронювали відповідно до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 (далі – Постанова №76),
Якщо у наших заброньованих працівників у Резерв+ зазначено, що відстрочка діє «до закінчення мобілізації», чи потрібно їх переброньовувати після 28.02.2025?
Так, якщо вони були заброньовані через Мінекономіки або через портал «Дія», їх потрібно перебронювати, оскільки 28.02.2025 буде останнім днем відстрочки.
Якщо наших працівників бронювало Міноборони, вони не втратять бронювання?
Міноборони безпосередньо не приймало рішення про бронювання. Якщо йдеться про бронювання, здійснене через ТЦК відповідно до Постанови КМУ №45, таких працівників не потрібно переброньовувати, адже вони не втрачають броню 28.02.2025.
Чи обов’язково розброньовувати працівника до 1 березня?
Ні, не обов’язково. Але відповідно до Постанови №76, нове бронювання відбувається протягом 72 годин після подання заявки через портал «Дія». Тобто, з 1 березня ваші працівники залишаться без відстрочки на 72 години.
Водночас постанова КМУ від 14.01.2025 №36 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» передбачає можливість анулювати бронювання та одразу забронювати працівників без очікування 72 годин.
Чи можна анулювати бронювання через «Дію» тим, кого бронювали через Мінекономіки?
Технічно «Дія» дає можливість анулювати бронювання тим, кого бронювали рішенням Мінекономіки.
Проте це не відповідає вимогам постанови КМУ від 22.11.2024 №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час», де зазначено, що анулювання бронювання має відбуватися за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання підприємства, установи чи організації.
Отже, якщо працівники були заброньовані за рішенням Мінекономіки, анулювати бронювання потрібно також через Мінекономіки.
Що робити, якщо Мінекономіки не встигне анулювати бронювання до 28.02?
Як зазначено вище, працівників, заброньованих через Мінекономіки, потрібно розброньовувати через Мінекономіки. Проте, за досвідом наших читачів, після подання звернення до Мінекономіки можна технічно анулювати бронювання і через «Дію».
Якщо ви вирішите скористатися цим способом, доцільно:
- зареєструвати подання до Мінекономіки,
- зберегти докази його надсилання,
- мати копію на підприємстві.
Чи дійсно можна лише один раз на 30 днів подати заяву на анулювання?
Якщо анулювання відбувається за рішенням керівника критично важливого підприємства, то дійсно, подати заяву можна лише раз на місяць. Проте в одній заяві можна вказати всіх працівників, яких потрібно розбронювати.
Якщо ми отримаємо статус критичного підприємства після 1 березня, чи зможемо одразу забронювати працівників?
Так, ви зможете відразу подати на бронювання працівників, які:
- працюють у вас,
- стоять на військовому обліку,
- уточнили свої військово-облікові дані,
- не мають статусу «У розшуку».
Проте процес бронювання може відбуватися 72 години.
Чи можна забронювати працівників, які невчасно уточнили військово-облікові дані?
Так. Несвоєчасне уточнення даних – не перешкода для бронювання, головне, щоб на момент подачі заявки дані були уточнені.
При анулюванні бронювання через «Дію» потрібно вказати причину. Що зазначати?
Можна вказати: «Для подальшого бронювання».
Якщо забронювали працівника в січні після отримання критичності, чи потрібно його переброньовувати?
Ні. Працівники, заброньовані після 1 грудня 2024 року на підставі нової критичності, не втрачають відстрочку після 28.02.2025.
Чи можна забронювати працівників без актуального ВЛК?
Так. Відсутність актуального ВЛК не є перешкодою для бронювання. Проте, якщо працівник отримав повістку або направлення на ВЛК та не з’явився, у нього може з’явитися статус «У розшуку», що унеможливить бронювання.
Якщо ми не встигнемо отримати статус критичного підприємства до 28.02.2025, чи зможемо ми забронювати працівників за Постановою КМУ №45?
Так, якщо вам доведено органом управління Постанову №45 і ви є юридичною особою, яка має право на бронювання працівників відповідно до цієї постанови, то після закінчення діючого бронювання ви зможете забронювати працівників відповідно до Постанови №45.
Чи можна частину працівників бронювати за Постановою №45, а частину – за Постановою №76?
Так, можна. Частину працівників можна забронювати за Постановою №76, а іншу частину – за Постановою №45.
Якщо на підприємстві працює лише один військовозобов’язаний, його можна забронювати?
Так. Якщо підприємство має підстави для бронювання працівників, навіть одного військовозобов’язаного можна забронювати.
Чи потрібно комунальним підприємствам забезпечити зарплату для бронювання працівників не нижче 20 000 грн?
Ні, вимога щодо забезпечення розміру заробітної плати не нижче 20 000 грн не стосується державних, комунальних підприємств і інших підприємств, зазначених в п. 8 Постанови №76.
Які ризики недонарахування одному із працівників зарплати у 20 000 грн?
Є ризик втратити критичність і бронь усіх працівників, а також неможливість отримати нову критичність раніше, ніж через 6 місяців.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор 7eminar
Статті на тему:
20000 грн зарплати працівнику для бронювання: які виплати включати
Повідомлення до ТЦК про прийняття на роботу працівника-військовозобов’язаного
Зміни у військовому обліку: що передбачено постановою №1558
Анулювання бронювання працівників на порталі Дія
Сервіси для бухгалтера: