- Які медогляди є обов'язковими
- Трудові медогляди
- Профілактичні медогляди
- Психіатричні огляди – зміни 2025
- Як відобразити медогляди в бухобліку
- Які податки потрібно сплатити
Які медогляди є обов'язковими
Діюче законодавство України покладає на роботодавця обов’язок проведення медоглядів працівників та в окремих випадках претендентів на посади при прийняття на роботу.
Всі обов’язкові медогляди можна поділити на:
- трудові, тобто ті, що проводяться з метою встановлення можливості працювати на певній роботі (посаді) за станом здоров’я та для виявлення впливу трудової діяльності на стан здоров’я працівника,
та
- профілактичні, тобто ті, що проводяться з метою запобігання впливу стану здоров’я працівника (сфера послуг) на оточуюче середовище (населення).
Останні також пов’язані із трудовими відносинами. Але мають дещо інше законодавче підгрунття.
Важливо! Всі обов’язкові медогляди проводяться коштом роботодавця
Трудові медогляди
Відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) та ст. 17 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII «Про охорону праці» (далі Закон – №2694) роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення:
- попереднього медичного огляду (при прийнятті на роботу);
- періодичних медичних оглядів (протягом трудової діяльності).
Порядок проведення медоглядів працівників певних категорій затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 21.05.2007 №246 (далі – Порядок №246; МОЗ). До категорії працівників, що підпадають під так звані «трудові» медогляди, відносяться:
- зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці (додаток 4 Порядку №246);
- де є потреба у професійному доборі (наказ МОЗ та Держнаглядохоронпраці від 23.09.1994 №263/121);
- медичного огляду осіб віком до 21 року (щороку).
Щодо останньої категорії, то усі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медогляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному оглядові (ст.191 КЗпП).
Перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим попередній (періодичні) медогляд працівників визначений у додатку 5 Порядку №246.
Перед проведенням будь-якого виду медогляду роботодавець повинен видати наказ, у якому визначити:
- відповідальну особу за проведення медоглядів;
- категорії працівників, стосовно яких проводиться медогляд;
- строки проведення медогляду;
- заклад охорони здоров'я, у якому проводитиметься медогляд;
- працівники, зайняті на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.
Водії транспортних засобів також проходять медогляди згідно зі спеціальним Положенням про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженим спільним наказом МОЗ і Міністерства внутрішніх справ від 31.01.2013 №65/80.
Завантажуйте зразок: Наказ про організацію проходження медогляду працівників
Профілактичні медогляди
За ст. 21 Закону України від 06.04.2000 №1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб» (далі – Закон №1645) обов'язкові попередні (до прийняття на роботу) та періодичні профілактичні медогляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, проводяться за рахунок роботодавців. Аналогічна норма міститься і в ст. 45 Закону України від 06.09.2022 №2573-IX «Про систему громадського здоров’я» (далі – Закон №2573).
Отже, метою проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів є запобігання розповсюдженню інфекційних та небезпечних захворювань, динамічне спостереження за станом здоров'я працюючого населення.
Правила проведення обов’язкових профілактичних медоглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб» затверджені наказом МОЗ від 23.07.2002 №280. До речі, даний наказ суттєво оновлений із 01.10.2024 року наказом МОЗ від 08.11.2023 №1925.
Перелік необхідних обстежень для проведення профілактичних медоглядів доповнений новими обов’язковими лабораторними, інструментальними та фізикальними дослідженнями.
Передбачено проведення наступних лабораторних досліджень:
- загальний аналіз крові (включно з лейкоцитарною формулою);
- глюкоза крові;
- загальний аналіз сечі;
- серологічні дослідження крові на інфекційні хвороби;
- дослідження калу на виявлення гіменолепідозу та ентеробіозу;
- бактеріологічні дослідження (лише для окремих категорій працівників).
Обстеження лікарями-спеціалістами:
- терапевт або лікар загальної практики – сімейний лікар;
- дерматовенеролог;
- отоларинголог;
- стоматолог.
До списку лікарів-спеціалістів, обов’язкових до медогляду, додано лікаря-психіатра.
Інструментальні дослідження:
- вимірювання артеріального тиску;
- електрокардіограма;
- інші дослідження.
Флюорографія проводиться при проведенні попереднього медогляду та надалі 1 раз на рік при належності до груп підвищеного ризику розвитку туберкульозу, в тому числі діагностики латентної туберкульозної інфекції, відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Крім того, ми отримали два нові переліки:
- Перелік виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, хворі на інфекційні хвороби, які є носіями збудників інфекційних хвороб, за умови, що такі особи становлять загрозу для здоров’я інших осіб,
та
- Перелік виробництв, професій, організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені особи, яким не зроблено щеплення проти визначених інфекційних хвороб.
Отже, щеплення стало обов’язковою умовою для роботи в певних галузях. Календар профілактичних щеплень та порядок їх проведення визначений наказом МОЗ від 16.09.2011 №595 (зі змінами та доповненнями).
З 01.10.2024 року медична книжка видавається тільки за наявності обов’язкових профілактичних щеплень та за відсутності протипоказань для виконання професійних обов’язків (Інструкція щодо заповнення форми первинної облікової документації №1-ОМК «Особиста медична книжка», затверджена наказом МОЗ від 21.02.2013 №150).
Попередньому (при прийнятті на роботу), періодичному профілактичному медичним оглядам підлягають працівники професій, визначених Переліком, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2001 №559.
Позачерговому профілактичному медогляду підлягають працівники, стан здоров'я яких викликає занепокоєння і може негативно вплинути на оточуючих, у таких випадках:
- за бажанням працівника у разі погіршення стану здоров'я (якщо це загрожує безпеці громадян, працівник повинен вжити відповідних заходів для попередження розповсюдження захворювання);
- в межах проведення епідеміологічного розслідування;
- за результатами проведеної центром контролю та профілактики хвороб відповідної адміністративно-територіальної одиниці оцінки ризиків для здоров’я та санітарно-епідемічного благополуччя населення регіону.
Важливо! Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, відсторонюються від роботи й можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності (ст. 45 Закон №2573)
Психіатричні огляди – зміни 2025
З 01.01.2025 діють Зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів (наказ МОЗ від 18.04.2022 №651 в редакції наказу МОЗ від 15.10.2024 №1759). Психіатричні огляди мають проходити не всі працівники, а лише ті, чия професійна діяльність пов’язана з підвищеними вимогами до психічного здоров’я. Це, насамперед:
- працівники харчової промисловості, громадського харчування та торгівлі (з контактом із харчовими продуктами);
- пожежники, рятувальники;
- медичні працівники;
- працівники закладів освіти та ІРЦ;
- працівники дитячих закладів оздоровлення та відпочинку;
- водії, які займаються перевезенням пасажирів або вантажів;
- особи, які працюють із вибуховими матеріалами чи зброєю;
- члени екіпажів суден; особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Повний перелік професій затверджено наказом МОЗ від 26.01.2024 №139 (далі – Наказ №139).
Особі, яка пройшла огляд, видається відповідна довідка (форма №100-2/о) з інформацією про наявність/відсутність протипоказань для виконання окремих видів діяльності. А отже, працівник чи кандидат на зайняття посади має надати цей документ роботодавцю під час прийому на роботу, а також у передбачені строки проведення періодичних психіатричних оглядів під час трудової діяльності. Довідка діє 12 місяців з дати проведення огляду. Водночас закінчення цього терміну не є підставою для відсторонення працівника від виконання робіт та проведення повторного огляду.
Періодичність проведення психіатричних оглядів, а також перелік категорій осіб, які мають їх проходити, визначено Наказом №139. Так, періодичність проходження оглядів залежить від виду діяльності, наприклад:
- працівники харчової галузі та фармацевтики – раз на рік;
- працівники атомної енергетики, члени екіпажів суден – раз на два роки;
- водії та освітяни – раз на п’ять років.
Відповідно до змін, у 2025 році попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у т. ч. на предмет вживання психоактивних речовин проводитимуть лише надавачі медичних послуг, які:
- отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія»;
- уклали договір про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров'я України за групою послуг «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах» та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
Саме ці фактори має врахувати роботодавець, укладаючи договір на проведення психіатричних оглядів.
Проводити огляди можуть й медзаклади Державного управління справами, Міноборони, МВС (зокрема, ДСНС, Держприкордонслужби, Нацгвардії), СБУ, СЗРУ, Держспецзв’язку, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальністю «Психіатрія», забезпечують надання медичної допомоги та є користувачами електронної системи охорони здоров’я. Огляд має проводити лікар-психіатр, який обовʼязково працює в даному закладі, зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я та пройшов тематичне навчання за відповідною програмою згідно із законодавством України.
Як відобразити медогляди в бухобліку
Проведення обов’язкового попереднього, періодичного медогляду працівників, зайнятих на важких роботах, роботах з небезпечними чи шкідливими умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі є складовою витрат на охорону праці роботодавця (п. 7 Переліку заходів та засобів з охорони праці, витрати на здійснення та придбання яких включаються до валових витрат, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2003 №994).
Відповідно до п. 15.8 НП(С)БО 16 «Витрати», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, витрати на охорону праці відносяться до загальновиробничих витрат, тобто за Дт 91 з наступним розподілом на собівартість виробленої продукції або віднесенням до собівартості реалізованої продукції (в частині нерозподілених постійних загальновиробничих витрат).
В окремих випадках, приміром медогляд водія, можливо відображення витрат на рахунках витрат залежно від місця роботи працівників (Дт 92, 93, 94).
№ | Зміст господарської організації | Дт | Кт | Сума |
1 | ТОВ уклало договір із закладом охорони здоров'я на проведення медогляду працівників. На підставі списку працівників заклад охорони здоров'я надав рахунок. Рахунок оплачений. Без ПДВ. | 371 | 311 | 25000,00 |
2 | За результатами проведення медогляду на підставі заключного акта сформовані витрати | 91 | 631 | 25000,00 |
3 | Закрито заборгованість | 631 | 371 | 25000,00 |
4 | На підставі авансового звіту та ФКЧ водію (офіс) за періодичний медогляд (з ПДВ) сформовано витрати | 92 | 372 | 600,00 |
5 | Право на податковий кредит | 641/ПДВ | 372 | 120,00 |
6 | Компенсація понесених витрат на платіжну картку | 372 | 311 | 720,00 |
Які податки потрібно сплатити
ПДФО. За пп.165.1.19 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не оподатковуються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок коштів роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно з Законом №1645 за наявності відповідних підтвердних документів.
Отже, на думку податківців (ЗІР, категорія 103.04) не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу працівника витрати роботодавця на обов’язковий попередній (до прийняття на роботу) профілактичний огляд такої фізичної особи, якщо перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам підпадають під дію Закону №1645.
Неоподатковувана» сума, витрачена роботодавцем на обов'язковий медогляд працівника, зазначається в додатку 4 ДФ з ознакою доходу «143».
Якщо ж роботодавець власним коштом відшкодовує працівникові вартість оплаченого ним попереднього профілактичного медогляду, проведеного до працевлаштування, то сума такого відшкодування включається до оподатковуваного доходу працівника як додаткове благо і обкладається ПДФО на загальних підставах. Такий дохід відображається у додатку 4 ДФ з кодом ознаки доходу «126».
Складніше із обов’язковим «трудовим» медоглядом, що проводиться за ст. 169 КЗпП та ст. 17 Закону №2694. Про цей вид медогляду в пп. 165.1.19 ПКУ прямо не зазначено. Разом з цим, такі витрати роботодавця не заборонено віднести до медичного обслуговування працівників за пп. 165.1.19 ПКУ. А отже, та ж ознака доходу «143» в додатку 4 ДФ без ПДФО. Звісно, важливу роль тут мають вірно оформлені документи.
Військовий збір. За пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не оподатковуються доходи, які згідно з розд. IV ПКУ не оподатковуються ПДФО.
ЄСВ. Витрати на проведення обов'язкових медоглядів працівників не включаються до фонду оплати праці згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5, тому ЄСВ на них також не нараховується.
Олена ГАБРУК, незалежний експерт-консультант з оподаткування, обліку, кадрових питань
Матеріали на тему:
Психіатричні огляди: кому і коли потрібно проходити
З 1 січня роботодавці оплачують психіатричні огляди працівників
Добровільне медичне страхування працівників: облік та оподаткування
Шаблони та зразки документів:
Наказ про організацію проходження медогляду працівників
Наказ про усунення працівника від роботи у зв’язку з ухиленням від медогляду
Медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медогляду працівників