20000 грн зарплати працівнику для бронювання: які виплати включати

Заброньованому працівнику необхідно виплачувати щомісяця не менше 20000 грн, інакше бронь працівника анулюють. Наразі відсутні роз’яснення щодо то як забезпечувати такий рівень зарплати. Пояснимо, які зарплатні виплати включати до нарахованої зарплати для цілей бронювання


Давайте спочатку пригадуємо законодавчі норми, які регламентують те, що заброньованому працівнику потрібно забезпечувати 20 000 грн щомісячно і що за невиконання цих норм працівник втрачає статус заброньованого.


Отже, військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (у 2025 році це 20 000 грн) (абз. 3 п. 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76, далі - Порядок №76).


Звертаємо увагу, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, критично важливими здійснює моніторинг діяльності таких підприємств, за звітний податковий період, зокрема щодо виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку №76 (абз. 1 п. 6-1 Порядку №76).


До того ж надана відстрочка підлягає анулюванню в разі, зокрема, невідповідності військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку (пп. 12 п. 31 Порядку №76).

Як бачимо, критичним підприємствам обов’язково потрібно дотримуватись вимоги що розміру заробітної плати у розмірі 20 000 грн щомісяця, щоб працівник не втратив бронь

У Сервісі «Особистий консультант» досить багато питань від ваших колег:

а які виплати входять у ці 20000 грн?

Роз'яснень держорганів щодо даного питання, на жаль, нема. Тому, щоб відповісти на дане питання потрібно визначитись, що таке заробітна плата та які виплати НЕ входять до фонду оплати праці.


Для цього звернемось до Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі – Закон №108). Так, згідно ст. 1 Закону №108:


Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.


Структура заробітної плати визначена ст. 2 Закону №108:


Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.


Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.


Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.


Водночас давайте проаналізуємо Інструкцію зі статистики заробітної плати, затверджену наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5. Адже вона містить перелік виплат, які НК належать до фонду оплати праці – це п. 3 Інструкції №5.


Так, до фонду оплати праці НЕ належать, зокрема:


1. Допомоги та інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів фондів державного соцстрахування, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (пп. 3.2 Інструкції №5).


2. Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації (п. 3.3 Інструкції №5).


3. Соціальні допомоги та виплати за рахунок коштів підприємства, установлені колективним договором (працівникам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, на народження дитини, сім'ям з неповнолітніми дітьми) (п. 3.4 Інструкції №5).


4. Витрати на відрядження:


  1. добові (у повному обсязі),
  2. вартість проїзду,
  3. витрати на наймання житлового приміщення.


Компенсаційні виплати та добові, які виплачуються при переїзді на роботу в іншу місцевість згідно з чинним законодавством (п. 3.15 Інструкція №5).


5. Надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених для виконання монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних робіт, і працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз'їзний (пересувний) характер, у розмірах, визначених чинним законодавством (пп. 3.16 Інструкції №5).


8. Вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників (п. 3.23 Інструкції №5).


9. Матеріальна допомога разового характеру, що надається підприємством окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (п. 3.31 Інструкція №5).


Отже, підсумуємо:


  1. критичним підприємствам обов’язково потрібно дотримуватись вимоги що розміру заробітної плати у розмірі 20000 грн щомісяця, щоб працівник не втратив бронь;
  2. наразі відсутні роз'яснення держорганів, які саме виплати є заробітною платою,
  3. щоб зрозуміти, які виплати відносять до заробітної плати, а які не входять до фонду оплати праці, потрібно враховувати норми Закону №108 та Інструкції №5,
  4. щоб ваш працівник не втрати бронь, враховуйте положення даних законодавчих норм.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇