
👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Якщо акти виконаних робіт були закриті під час перебування на єдиному податку (тобто у 2025 році), але оплата надходить у 2026 році, коли ви вже перебуваєте на загальній системі оподаткування, то слід враховувати наступне:
Бухгалтерський облік:
Оплату, що надійшла, слід провести як закриття дебіторської заборгованості:
Дт | Кт |
311 | 361 |
Податок на прибуток:
Відповідно до п. 4-1 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), для таких перехідних операцій діють спеціальні коригування:
- фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за послуги, що були надані під час перебування на єдиному податку, якщо цей дохід вже враховувався у складі доходів у період перебування на спрощеній системі;
- Водночас фінансовий результат зменшується на суму собівартості цих послуг, яка була врахована у витратах під час перебування на єдиному податку.
При поданні декларації з податку на прибуток за 2026 рік у додатку РІ потрібно буде відобразити:
- у рядку 4.1.5.1 – суму проводки Дт 311 Кт 361 (як погашення сальдо Дт 361 на 31.12.2025);
- у рядку 4.2.5.1 – сума проводки Дт 90 Кт 23,26,28 – яку зробили в момент реалізації у 2025 році, але в частині, що припадає на отриману оплату у 2026 р.
Податковий облік ПДВ:
Якщо ви вже зареєстровані платником ПДВ, то для перехідних операцій застосовується правило «першої події» (ст. 187 ПКУ). Якщо відвантаження послуг як перша подія відбулося у період, коли ви ще не були платником ПДВ, то друга подія (оплата) не створює податкових зобов’язань з ПДВ.
Згідно з консультацією в ЗІР, категорія 101.06:
податкові зобов’язання з ПДВ не виникають, якщо перша подія (наприклад, відвантаження послуг) відбулася до реєстрації платником ПДВ, за умови, що платник не обрав касовий метод визначення податкових зобов’язань.
Отже, отримані у 2026 році кошти за послуги, надані у 2025 році під час перебування на єдиному податку, не підлягають оподаткуванню ПДВ.
Для уникнення помилок рекомендуємо отримати індивідуальну податкову консультацію (ІПК).
Джерело: 7еminar
Читати більше:
Декларація з податку на прибуток: хто, коли і які додатки подає
Підписання податкової звітності у неробочий час: податкові та трудові наслідки
ТОП-10 помилок, які допускають бухгалтери при складанні та поданні декларації з податку на прибуток
Оновлена декларація з податку на прибуток із додатками: інструкція зі складання




















