Вимоги до середньої зарплати для СГ з ліцензією на роздрібну торгівлю алкоголем та пальним: як вплине новий закон

ТОВ реалізує пиво, сидр, має ліцензії: оптова ліцензія на алкоголь, оптова – на сидр та пері, роздрібну на алкоголь. Чи правда, що з 01.08.2025 вступають в силу зміни до Закону про ліцензування №3817 ст. 42,що розмір середньої щомісячної заробітної плати, для тримачів роздрібної торгівлі ліцензії на алкоголь має складати не менше 2 розмірів мін зарплати на 1 січня поточного року. У нас продавець в роздрібному магазині на неповному робочому дні 4 години. Яка повинна бути у нього нарахована зарплата, і як це стосується інших працівників? У нас 50 працівників зайняті на опті та 1 в роздрібному магазині.

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Це тільки законопроєкт.


ВРУ прийняла законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» від 07.04.2025 №13157.


Законопроєктом, зокрема, встановлюється вимога щодо середньої заробітної плати у розмірі не менше двох мінімальних зарплат для всіх суб'єктів, що займаються роздрібною торгівлею алкоголем, тютюном та пальним.


З тексту законопроєкту:


«Статтю 42 доповнити частинами тринадцятою і чотирнадцятою такого змісту:


13. Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним, має становити не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.


Розмір середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями або на право роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту), або на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, або на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або на право роздрібної торгівлі пальним та всі місця роздрібної торгівлі (місця роздрібної торгівлі пальним) якого розташовані за межами населених пунктів - адміністративних центрів областей і м. Києва та м. Севастополя на відстані від 50 кілометрів та які мають торговельні зали площею до 500 метрів квадратних, має становити не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.


Розрахунок розміру середньої щомісячної заробітної плати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, шляхом ділення сумарно нарахованої заробітної плати, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення).»


Як бачите, ця вимога стосується середньої зарплати по підприємству загалом, а не окремих працівників. Розрахунок середньої зарплати здійснюється шляхом ділення загальної суми нарахованої заробітної плати, включаючи оплату перших п’яти днів лікарняного та допомогу по тимчасовій непрацездатності, на кількість працівників, яким нарахована зарплата у звітному періоді.


Для вашого підприємства, де працює 50 осіб на оптовій торгівлі та один продавець у роздрібному магазині, важливо враховувати всі зарплати, нараховані працівникам, незалежно від їхньої ролі чи зайнятості. Якщо середня зарплата по підприємству відповідає вимогам закону, то конкретна зарплата продавця, навіть за умови його роботи на неповному робочому дні (4 години), може залишатися на нинішньому рівні. Однак, якщо середній показник зарплати по підприємству нижчий за 16 000 гривень, необхідно переглянути рівень оплати праці всіх працівників.


Зміни до закону також передбачають окремі умови для підприємств, розташованих за межами адміністративних центрів областей і великих міст, де середня зарплата може становити не менше 1,5 розміру мінімальної зарплати (12 000 гривень). Якщо ваш роздрібний магазин знаходиться у стандартному населеному пункті, то ця норма не застосовується.


Отже, для забезпечення відповідності новим вимогам, вашому підприємству слід:


  1. Проаналізувати середній показник заробітної плати по всьому підприємству.
  2. У разі необхідності переглянути рівень зарплат, щоб досягти середнього показника не менше 16 000 гривень.
  3. Врахувати, що підвищення зарплати лише одному працівнику може не вирішити проблему, якщо загальний середній показник залишається нижчим за встановлену норму.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar


Статті на тему:


Ліцензії на підакцизні товари та їх вартість у 2025 році

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкоголем та тютюном у 2025 році: отримання

Як перевірити сплату за ліцензію та дату припинення її дії в Електронному кабінеті

Електронна заява на отримання ліцензії для роздрібної торгівлі алкоголем та тютюном у 2025 році: інструкція

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇