- Подання заяви через Електронний кабінет
- Інструкція із заповнення заяви на отримання ліцензії на алкоголь та тютюн у 2025 році
Постановою КМУ від 04.042025 №374 затверджений Порядок заповнення заяв щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Наводимо детальну інструкцію щодо заповнення заяви.
Згідно з вимогами Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №3817), заяви подаються в паперовому або електронному вигляді.
Завантажуйте зразки:
- Заява щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах
- Заява щодо ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах
Подання заяви через Електронний кабінет
Заяву за формою потрібно подавати через меню «Листування з ДПС».
Для цього:
- заповнену заяву роздруковують у форматі PDF використовуючи функцію друку в офісній програмі.
- у разі подання через сервіс «Листування з ДПС» слід прикріпити також скановану копію платіжної інструкції (для отримання нової ліцензії, для повідомлення про сплату чергового платежу)
Подача заяви через програми звітності
Заяви можна заповнити і через програми звітності, наприклад, Медок.
У меню «Облік акцизного податку» оберіть опцію «Реєстр ліцензій та місць зберігання» і створіть нову заяву (J/F1303404). Слід зауважити, що на момент написання цієї статті, в останньому оновленні програми ще немає затверджених форм заяв (там міститься раніше рекомендована форма, в якій відмінності несуттєві, але вони є: це зсунута нумерація, та зміст останнього пункту).
Сподіваємось, форми заяв відповідно до Постанови №374 незабаром з’являться. Подальші дії із заповненою, перевіреною та збереженою заявою: друк в форматі PDF та відправка через Листування з ДПС в Електронному кабінеті.
Інструкція із заповнення заяви на отримання ліцензії на алкоголь та тютюн у 2025 році
Рядок 1. Заява подається до. Вказуємо податкову, в зоні підпорядкування якої знаходиться торгівельна точка, та код цієї податкової служби. Зверніть увагу на зміни в структурі податкової служби у 2025 році.
Довідник Перелік ДПІ в областях та м. Києві та їх коди у 2025 році
Рядок 2. Вид заяви. Ставиться позначка навпроти одного з полів, яке відповідає меті подання заяви:
- отримання ліцензії,
- внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах,
- внесення чергового платежу за отриману ліцензію,
- припинення дії ліцензії,
- отримання витягу з Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Рядок 3. Реквізити заявника/ліцензіата. Проставляється позначка, що відповідає виду суб’єкта господарювання:
- юридична особа,
- фізична особа – підприємець,
- іноземний суб’єкт господарювання(постійне представництво),
- особа, уповноважена на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи.
Далі:
1) для юридичних осіб:
- найменування,
- місцезнаходження,
- код згідно з ЄДРПОУ;
2) для фізичних осіб - підприємців:
- прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності),
- місцезнаходження (адреса зареєстрованого / задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв'язок із фізичною особою - підприємцем),
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та / або номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті),
3) унікальний номер для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, і таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів:
- найменування та код уповноваженої особи згідно з ЄДРПОУ і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України (далі – Кодекс);
4) для іноземних суб'єктів господарської діяльності:
- повне найменування нерезидента українською мовою,
- податковий номер нерезидента на території України, присвоєний відповідним податковим органом під час взяття на облік.
Також в цій графі зазначається місцезнаходження або місце проживання: податкова адреса юридичної особи або ФОП.
Рядок 4. Вид ліцензії. Зазначається вид ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, для отримання якої подається заява, у формулюванні Закону №3817, в даному випадку – пишемо «на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями».
Рядок 5. Спосіб отримання ліцензії. Суб'єктом господарювання обирається отримання ліцензії в загальному порядку згідно із статтею 43 Закону або в автоматичному режимі, передбаченому статтею 47 Закону;
Якщо підприємство або підприємець сподівається, що має підстави отримати ліцензію в автоматичному режимі, він проставляє відповідну галочку. Якщо ж ні – ставить галочку, що він хоче отримати ліцензію в звичайному режимі.
Рядок 6. Реєстраційний номер ліцензії. При первинному поданні, коли мета – це отримання ліцензії, цей рядок залишається порожнім. Зазначається в разі подання заяви із позначкою:
- «Внесення чергового платежу за надану ліцензію»,
або
- «Внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах»,
або
- «Припинення дії ліцензії»,
або
- «Запит на отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах».
або
- «Отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах»
Рядок 7. Адреса місця провадження господарської діяльності заявника/ліцензіата:
- у графах 1-12 – адреса місця роздрібної торгівлі та ідентифікатор об'єкта оподаткування
- у графі 13 – код / коди адміністративно-територіальної одиниці або територія територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад місць роздрібної торгівлі.
Адреса, передбачена пунктом 7 заяви, зазначається у форматі: область, район, населений пункт (крім мм. Києва та Севастополя), вулиця, номер будинку, корпусу, офісу / квартири;
Адреса заповнюється у форматі, передбаченому постановою КМУ від 07.07.2021 №690 «Про затвердження Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна», зокрема у рядках:
- «Населений пункт» зазначається тип населеного пункту (місто, село, селище відповідно) та назва,
- «Вулиця» зазначається родове позначення (вулиця, площа, майдан, набережна, шосе, тупик, бульвар, проспект, просіка, алея, провулок, проїзд, узвіз, шлях, лінія, роз'їзд, кілометраж лінійного об'єкта тощо) та назва.
При заповненні адреси / адрес місцезнаходження або місце проживання та місця провадження господарської діяльності використовуються українські літери.
У разі якщо нумерація об’єкта нерухомості містить літери, використовуються великі літери українського алфавіту. Літера зазначається після номера через дефіс, без пропусків. У разі коли нумерація об’єкта нерухомості містить літери, використовуються великі літери українського алфавіту. Літера зазначається після номера через дефіс, без пропусків. Нумерація об’єкта нерухомості, що розташований на перетині вулиць та має подвійну нумерацію за обома вулицями, відокремлюється скісною рискою (/).
Рядок 8. Перелік фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, що знаходяться в місці роздрібної торгівлі.
Відповідні фіскальні номери заносяться в таблицю. При цьому:
- в графі 2 – зазначається дата початку використання в місці торгівлі цього реєстратора розрахункових операцій,
- в графі 3 – дата закінчення його використання в місці торгівлі, і ця графа заповнюється тільки в разі виключення фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій з Реєстру;
В ній в цьому разі зазначається перелік фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів, розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, що підлягають виключенню з Реєстру, – у разі зміни переліку реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок, що розміщуються в місці торгівлі (для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах).
- в графі 4 – перелік фіскальних номерів книг обліку розрахункових операцій (за наявності – коли оформлюється книга КОРО) наявних у місці роздрібної торгівлі,
- в графі 5 – перелік фіскальних номерів розрахункових книжок (за наявності), наявних у місці роздрібної торгівлі.
Рядок 9. Відомості про те, що місця роздрібної торгівлі розташовані за межами населених пунктів (адміністративних центрів областей, м. Києва та м. Севастополя) на відстані до 50 кілометрів і мають торгівельні зали площею понад 500 метрів квадратних – для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (крім сидру та перрі (без додання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Ставиться позначка за потреби.
Рядок 10. Інформація про внесення платежу за ліцензію.
Колонка 1. Код класифікації доходів бюджету. Заповнюється так: 22011100 – плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Колонка 2. Сума внесеного платежу. Нагадуємо, що ліцензії з цих видів діяльності надаються безстроково, а плата за них справляється щоквартально.
Отже, в цій колонці має бути зазначено сплачену квартальну плату за ліцензію:
- 3000 (або 160 - у разі торгівлі у селах та селищах) у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту),
- 300 у разі роздрібної торгівлі сидром та перрі (без додавання спирту),
- 700 (або 100 - у разі торгівлі у селах та селищах) у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.
Колонки 3 та 4 містять номер та дату платіжної інструкції.
Рядки 11 та 12 містять текст, який платник приймає та надалі завіряє своїм підписом:
- рядок 11. Ознайомлений із вимогами законодавства у сфері ліцензування і здійснення контролю за обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах,
- рядок 12. Підтверджую достовірність інформації, зазначеної в заяві.
Кінцева частина заяви – підпис відповідальної особи із зазначенням посади, реєстраційного номеру облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для осіб, які не використовують код).
Звертаємо вашу увагу на особливості заповнення заяв інших типів, ніж заява на первинне отримання ліцензії.
Пункт 5 «Спосіб отримання ліцензії» – не заповнюється для заяв всіх типів, крім заяви на отримання ліцензії.
Пункт 6 «Реєстраційний номер ліцензії» – заповнюється для всіх типів заяв, крім заяви на первинне отримання ліцензії.
Пункти 7-10 не заповнюються для заяв на припинення, на отримання витягу.
Пункти 7-9 не заповнюються для заяви на внесення чергового платежу.
Щодо заяв на внесення змін, слід звернути увагу на такі моменти:
Пункт 7 «Адреса місця провадження господарської діяльності заявника/ ліцензіата» – не заповнюється (у разі зміни адреси місця провадження господарської діяльності для ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, подається заява на отримання нової ліцензії).
Суб'єкт господарювання має право (за потреби) заповнити графу 1 пункту 7 у разі зміни в адресі місця роздрібної торгівлі назв областей, районів, населених пунктів, вулиць, інших об'єктів топоніміки населених пунктів відповідно до законодавства, або графу 3 пункту 7 у зв'язку із зміною коду адміністративно-територіальної одиниці або території територіальної громади згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад.
Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер