Декларація з акцизного податку: інструкція із заповнення

Розповімо хто, в які строки та спосіб, за якими правилами подає декларацію з акцизного податку. Попередимо про відповідальність за неподання акцизної звітності. Допоможемо також правильно заповнити декларацію разом з усіма її додатками


Заповнення декларації з акцизного податку (далі – Декларація) є складним завданням для платників, адже цей податковий звіт охоплює різноманітні аспекти оподаткування підакцизних товарів та потребує детального врахування норм Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Підготували для вас інструкцію із заповнення декларації з акцизного податку


Хто подає Декларацію з акцизного податку


Декларацію зобов’язані подавати всі платники акцизного податку, які відповідають критеріям, визначеним у ст. 212 ПКУ.


Такими платниками можуть бути підприємства, ФОП або інші суб’єкти, які здійснюють операції з підакцизною продукцією.


За загальним правилом Декларацію акцизники подають лише у звітні періоди, коли проводили діяльність, пов’язану з виробництвом, реалізацією або використанням підакцизної продукції. У таких випадках заповнюють відповідні розділи Декларації та додатки до неї залежно від характеру проведених операцій і виникнення податкових зобов’язань.


Однак є винятки, коли Декларацію подають незалежно від проведення господарських операцій. Це, наприклад:


  1. суб’єкти з чинними ліцензіями на діяльність із підакцизною продукцією (включаючи ліцензії, призупинені законом). Навіть за відсутності операцій з такою продукцією вони зобов’язані подавати Декларацію за кожен звітний період (пп. 212.1.5 ПКУ);
  2. суб’єкти роздрібної торгівлі підакцизними товарами, наприклад пивом або алкоголем. Для них передбачено обов’язкове заповнення розділу «Д» Декларації та подання Додатку 6 до деки;
  3. виробники та імпортери тютюнових виробів або рідин для електронних сигарет (пп. 212.1.17 ПКУ). Ці платники заповнюють розділ «Д» Декларації і Додаток 6-1 до неї.
  4. суб’єкти, які використовують окремі товари як пальне, зареєстровані відповідно до пп. 212.1.6 ПКУ. Вони подають розділ «В» Декларації і Додаток 1 до неї.

Увага! Суб’єкти господарювання, які не є платниками акцизного податку відповідно до п. 212.1.15 ПКУ, але мають ліцензії на зберігання власного пального, не зобов’язані подавати декларацію (ЗІР, категорія 114.07)

Отже, суб'єктний склад та порядок подання звітності з акцизного податку залежить від специфіки діяльності, наявності ліцензій та виду підакцизної продукції. У кожному конкретному випадку варто звертатися до норм ПКУ або роз’яснень контролюючих органів для уточнення обов’язків.


В які строки подавати Декларацію з акцизного податку


Звітним періодом для акцизного податку є календарний місяць. У зв’язку з цим Декларацію слід подавати щомісяця, не пізніше ніж 20-го числа місяця, який настає за звітним.


У разі, якщо гранична дата подання Декларації припадає на вихідний або святковий день, термін автоматично переноситься на перший робочий день після вихідного або свята. Тобто декларанти мають змогу виконати свій обов’язок у найближчий доступний операційний день.


Куди подавати Декларацію з акцизного податку


Декларацію подають до податкового органу за місцем реєстрації платника податку. Це правило стосується як загальних платників акцизного податку, так і тих, хто займається реалізацією пального. Зокрема, суб’єкти, що реалізують пальне, подають декларацію до ДПС за місцем своєї реєстрації як платника акцизного податку.


Для підприємств, які займаються роздрібною торгівлею підакцизними товарами, маємо додаткове уточнення. Вони повинні перебувати на обліку в податкових органах, що обслуговують території, де розташовані їхні торговельні точки, і подавати Декларацію саме до цих органів.


Також важливо врахувати, що якщо суб’єкт господарювання зареєстрований як платник акцизного податку і за операціями з пальним, і за роздрібною торгівлею підакцизними товарами, то він зобов’язаний подавати Декларацію до органів за місцем основної реєстрації, а також за місцем розташування пунктів продажу. У кожному випадку до Декларації додають відповідні додатки залежно від виду діяльності.


Яка відповідальність за неподання Декларації з акцизного податку


За неподання або несвоєчасне подання Декларації платник податку несе фінансову відповідальність відповідно до п. 120.1 ПКУ. За кожен випадок порушення на порушника накладають штраф у розмірі 340 грн. Якщо ж протягом року платника вже притягували до відповідальності за аналогічне порушення, то за повторне неподання або несвоєчасне подання Декларації штраф зросте до 1020 грн за кожен такий випадок.

Важлииво! Штрафні санкції не застосовують у разі, якщо платник податків через обставини, пов’язані з воєнним станом, не міг виконати свої податкові обов’язки (п. 69.1 підр. 10 розд. ХХ ПКУ). Проте відсутність можливості має бути документально підтверджена відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 29.07.2022 №225. У разі, якщо така можливість була, штрафу не уникнути

За якою формою звітувати акцизного податку


З акцизного податку звітують за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14. Вона містить основну частину та 18 додатків.


Слід зауважити, що останніми змінами заплановано з 01.01.2026 року скасування Додатку 5, у зв’язку із чим нумерація зсунеться: додатки 6 та 6-1 стануть відповідно 5 та 5-1, а всі наступні отримають номери з 6 по 12. Таким чином, після 01.01.2026 року загальна кількість додатків буде вже не 18, а лише 17.

На замітку! Із 01.01.2026 скасовують Додаток 5 до Декларації. У зв’язку із цим нумерація додатків зсунеться: додатки 6 та 6-1 стануть відповідно 5 та 5-1, а всі наступні отримають номери з 6 по 12. Тобто після 01.01.2026 Декларація матимемо 17 додатків

Ідентифікатор електронної форми документа для юросіб/ФОП J/F0209511.


Вона містить основну частину та 18 додатків.


Завантажити бланк:


Декларація з акцизного податку


Який порядок заповнення Декларації з акцизного податку


Декларація включає кілька основних структурних елементів:


  1. основна частина, яка містить основні реквізити платника податків, обов’язкові для заповнення;
  2. шість розділів, кожен з яких відповідає певному виду підакцизних товарів (А, Б, В, Г, Д, Е). Платники обирають і заповнюють лише ті розділи, що відповідають їхній господарській діяльності;
  3. додатки до Декларації. Вони забезпечують розрахунок суми акцизного податку залежно від виду операцій та застосовуваних ставок;
  4. розділ для контролюючого органу. Підлягає заповненню після подання Декларації.

Увага! Платники акцизного податку зобов’язані заповнювати лише ті розділи та додатки, які стосуються їхньої діяльності та типу підакцизної продукції. Якщо особа здійснює діяльність за кількома видами підакцизних товарів, вона подає одну Декларацію із заповненням усіх відповідних розділів та додатків

Для позначення поданих розділів та додатків у Декларації передбачено графу «Ознака подання», яка розташована в таблиці на останній сторінці документа. У цій же графі вказують кількість примірників і сторінок додатків.


Особливі вимоги до подання Декларації стосуються:


  1. тих, хто реалізує пальне чи етиловий спирт;
  2. суб’єктів господарювання, які мають чинні або призупинені ліцензії на діяльність із підакцизною продукцією.


Зазначені категорії платників акцизу зобов’язані подавати відповідні розділи та додатки до Декларації за кожен звітний період, навіть якщо в цей період не здійснювали господарської діяльності або у них не виникали податкові зобов’язання зі сплати акцизного податку.


Основна частини


У рядку 011 «Звітна» ставлять позначку «X», якщо подають поточну Декларацію за звітний період (п. 3 розд. II Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14, далі Порядок №14).


У рядку 012 «Звітна нова» ставлять позначку «X», якщо в поданій раніше звітній Декларації припустилися помилки та її виправляють шляхом подання нової Декларації до настання граничного терміну її подання (п. 3 розд. II Порядку №14).


У рядку 013 «Уточнююча» проставляють позначку «X», якщо виправляють помилки після настання граничного терміну подання Декларації шляхом подання уточнюючої Декларації (п. 3 розд. II Порядку №14).


Рядок 02 Звітний (податковий) період. Тут зазначають місяць та рік, за який подають Декларацію (п. 3 розд. II Порядку №14).


Рядок 03 Звітний (податковий) період, що уточнюється. Вказують звітний (податковий) період, який підлягає уточненню, у разі подання уточнюючої Декларації. Зазначені дані мають збігатися із даними в рядку 02, що відповідають уточнюваному звітному періоду (п. 3 розд. II Порядку №14).


Рядок 04 Платник податку. Зазначають:


  1. для юридичних осіб – повне найменування платника відповідно до реєстраційних документів;
  2. для фізичних осіб – прізвище, ім'я та по батькові (п. 4 розд. II Порядку №14).


Рядок 041 Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта. Наводять код ЄДРПОУ для юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб. Особи, які відмовилися від отримання реєстраційного номера з релігійних міркувань та мають відповідну позначку в паспорті, зазначають серію та номер паспорта.


Рядок 05 Вид платника акцизного податку. Платник ставить позначку «X» у полі, яке відповідає його виду діяльності відповідно до пп. 212.1.1–212.1.15 ПКУ.


  1. 212.1.1 – платники, які займаються виробництвом підакцизної продукції (наприклад, виробники алкоголю, пива, тютюнових виробів, пального тощо). Ці суб’єкти відповідають за сплату акцизного податку з товарів, які вони виготовили,
  2. 212.1.2 – платники, які реалізують вироблену ними підакцизну продукцію на території України. До цієї категорії належать виробники, які продають свій товар кінцевому споживачу або іншим суб’єктам господарювання;
  3. 212.1.4 – платники, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів зі спеціально облаштованих податкових складів або пересувних акцизних складів. Це може бути як фізична реалізація товару, так і операції з його переміщення;
  4. 212.1.5 – платники, які займаються реалізацією пального чи етилового спирту. Ця категорія охоплює як суб’єктів, що продають пальне кінцевим споживачам (АЗС), так і тих, хто реалізує його у великих обсягах;
  5. 212.1.6 – особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, що передбачають звільнення від оподаткування, у разі порушення таких вимог;
  6. 212.1.7 – особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 гривень за 1 літр 100-відсоткового спирту, 0 євро за 1000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов;
  7. 212.1.8 – особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов;
  8. 212.1.11 – особа – суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів (крім тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах);
  9. 212.1.13 – виробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її на ринку електричної енергії;
  10. 212.1.14 – особа – власник ввезеного на митну територію України вантажного транспортного засобу, що переобладнується у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок;
  11. 212.1.15 – особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, які реалізують пальне або спирт етиловий;
  12. 212.1.16 – особа – суб’єкт господарювання, постійне представництво, які використовують товари (продукцію), коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 ПКУ (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД), як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом;
  13. 212.1.17 особа – виробник та / або імпортер тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка здійснює їх реалізацію для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за ставкою, визначеною підпунктом 215.3.10 ПКУ.

Важливо! Платники акцизного податку заповнюють розділи та додатки Декларації тільки за операціями, за якими виникають податкові зобов’язання або на які мають чинну (включаючи призупинену) ліцензію

Суб’єкти роздрібної торгівлі, що реалізують підакцизні товари (відповідно до пп. 212.1.11 ПКУ), заповнюють лише розділ Д і додаток 6. Платники, які здійснюють операції, зазначені в пп. 212.1.17 ПКУ, додають розділ Д та додаток 6-1. Саме цим платникам слід бути уважними наприкінці 2025 року, адже їхні додатки змінять номери: починаючи з 2026 року, вони матимуть номери 5 та 5-1 відповідно.


Рядок 06 Податкова адреса. Зазначають податкову адресу платника податку згідно з вимогами ст. 45 ПКУ (п. 4 розд. II Порядку №14).


Для фізичних осіб податковою адресою є місце проживання, де особа перебуває на обліку як платник податків. Фізична особа може мати лише одну податкову адресу (п. 45.1 ПКУ).


Податковою адресою юридичних осіб є місцезнаходження, що відображене в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців. У разі передання підприємства в довірче управління податковою адресою вважають місцезнаходження довірчого власника (п. 45.2 ПКУ).


Розділ А. Податкові зобов'язання із спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше


Рядок А1. Операції з реалізації вироблених в Україні спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, у тому числі. Зазначають суму акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету за операціями реалізації спирту етилового, інших спиртових дистилятів та алкогольних напоїв, вироблених в Україні.


Показник переносять із графи 16 додатка 1, графи 16 розділу І додатка 3, та графи 16 розділу ІІ додатка 3, складених окремо за розділом «А» та кодом операції «А1» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).

Рядок А1.1. За виданими податковими векселями, що підлягають погашенню у звітному (податковому) періоді. Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації вироблених в Україні спирту етилового, інших спиртових дистилятів та алкогольних напоїв, яку погашають податковими векселями у звітному періоді. Значення беруть із графи 16 розділів І та ІІ додатка 3 і воно відповідає сумі зобов’язань за векселями, строк сплати яких настав, або сумі, що була сплачена грошовими коштами.


Рядок А2. Операції з реалізації виробленого в Україні пива. Відображають суму акцизного податку з операцій реалізації пива, виробленого в Україні, що підлягає сплаті до бюджету. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А2» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А3. Операції з ввезення алкогольних напоїв на митну територію України, маркованих марками акцизного податку.

Зазначають суму акцизного податку з операцій ввезення на митну територію України алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку, яка підлягає сплаті до бюджету. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А3» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А4. Інші операції з реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, реалізації своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу, у тому числі для: (розшифровка цього рядка в рядках А 4.1 А 4.4). Зазначають суму акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету за іншими операціями, такими як передача підакцизних товарів для власного споживання, промислової переробки, передачі працівникам чи як внески до статутного капіталу. Показник переносять із графи 16 додатку 1 та розділів І та ІІ додатку 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А4» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Показник визначають за формулою:


Рядок А4 = гр. 16 додатку Д.1 + гр. 16 розд. І додатку Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатку Д.3.


Рядок А4.1. Власне споживання. Зазначають суму акцизного податку з операцій передачі підакцизних товарів для власного споживання, визначена в рядку А4.


Рядок А4.2. Промислова переробка. Зазначають суму акцизного податку за операціями передачі підакцизних товарів для промислової переробки, включаючи виробництво непідакцизної продукції (з рядка А4).


Рядок А4.3. Внески до статутного капіталу. Зазначають суму акцизного податку за операціями передачі підакцизних товарів як внески до статутного капіталу (з рядка А4).


Рядок А4.4. Реалізація працівникам. Зазначають суму акцизного податку з операцій передачі або реалізації підакцизних товарів працівникам підприємства (з рядка А4).


Рядок А5. Операції з реалізації спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива, у тому числі:... (розшифровка цього рядка в рядках А 5.1 А 5.3). Зазначають суму акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету за операціями реалізації спирту етилового, алкогольних напоїв і пива. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3 (розділів І та ІІ), складених за розділом «А» та кодом операції «А5»(пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Показник визначають за формулою:


Рядок А5 = гр. 16 додатку Д.1 + гр. 16 розд. І додатку Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатку Д.3.


Рядок А5.1. Конфісковані товари. Зазначають суму акцизного податку з реалізації конфіскованих спирту етилового, алкогольних напоїв та пива, яка підлягає сплаті до бюджету (з рядка А5).


Рядок А5.2. Товари, за якими не звернувся власник. Зазначають суму акцизного податку з реалізації спирту етилового, алкогольних напоїв та пива, за якими власник не звернувся до закінчення строку зберігання (з рядка А5).


Рядок А5.3. Товари, що переходять у власність держави. Зазначають суму акцизного податку з реалізації спирту етилового, алкогольних напоїв та пива, які за правом успадкування чи з інших підстав переходять у власність держави (з рядка А5).


Рядок А6. Понаднормативні обсяги втрачених(ої) підакцизних товарів (продукції) (згідно з пунктом 214.6 статті 214 розділу VI Кодексу), в тому числі:... (розшифровка цього рядка в рядках А 6.1 А 6.3). Зазначають суму акцизного податку з обсягів втрат спирту етилового, інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива, які перевищують встановлені норми втрат. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3 (розділів І та ІІ), складених за розділом «А» та кодом операції «А6» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А6 = гр. 16 додатка Д.1 + гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А6.1 обсяги спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу у разі незабезпечення їх нормативного виходу. Згідно гр. 16 додатку Д.1.


Рядок А6.2 обсяги понаднормативних втрат спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу. Згідно гр. 16 додатку Д.1.


Рядок А6.3 обсяги понаднормативних втрат спирту, виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв, наднормативних виробничих втрат алкогольних напоїв. Згідно гр. 16 додатку Д.1+ гр. 16 розд. І додатку Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3


Рядок А7. Обсяги спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива, що ввезені із звільненням від оподаткування згідно з підпунктом 213.3.3 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу, у разі недотримання вимог митних режимів; реалізовані вітчизняними виробниками магазинам безмитної торгівлі, у разі відсутності підстав для звільнення від сплати податку відповідно до підпункту 213.3.8 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу. Зазначають суму акцизного податку:


  1. з обсягів спирту, алкогольних напоїв та пива, ввезених із застосуванням пільг, у разі порушення митного режиму;
  2. з обсягів товарів, реалізованих безмитним магазинам без підстав для звільнення від оподаткування.


Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3 (розділів І та ІІ) , складених за розділом «А» та кодом операції «А7» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А7 = гр. 16 додатка Д.1 + гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А8. Порушення цільового використання спирту зі ставкою 0 гривень. Зазначають суму акцизного податку з обсягів спирту етилового, для якого встановлено ставку 0 гривень за 1 літр, але який було використано не за цільовим призначенням.

Показник переноситься з графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А8» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А9. Обсяги спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, що отримані із звільненням від оподаткування як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції) або ввезені із звільненням від оподаткування як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції, у тому числі сировини), у разі нецільового використання (підпункти 213.3.5, 213.3.6 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу). Зазначають суму акцизного податку з обсягів спирту етилового, інших спиртових дистилятів чи алкогольних напоїв, отриманих або ввезених як сировина для виробництва підакцизних товарів, у разі порушення цільового використання. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3 (розділів І та ІІ), складених за розділом «А» та кодом операції «А9» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А9 = гр. 16 додатка Д.1+ гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А10. Втрачені марки акцизного податку. Зазначають суму акцизного податку з обсягів алкогольних напоїв, для маркування яких були придбані акцизні марки, але вони були втрачені. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А10» (пп. 4 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А10 = гр. 16 додатка Д.1 + гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


При цьому у рядку А10 суму акцизного податку з обсягів алкогольних напоїв, для маркування яких придбавали марки акцизного податку, які отримав та втратив платник податку, зазначають окремо для вироблених(ої) товарів (продукції) рядок А10.1 та для імпортованих(ої) товарів (продукції) рядок А10.2.


Рядок А10.1. для вироблених та / або ввезених з метою розливу у споживчу тару товарів (продукції). Зазначають суму акцизного податку з втрат марок, придбаних для маркування вироблених в Україні товарів (з рядка А10), визначену за формулою:


гр. 16 додатка Д.1 + гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А10.2. Для імпортованих товарів (продукції). Зазначають суму акцизного податку з втрат марок, придбаних для маркування імпортованих товарів (з рядка А10): гр. 16 додатка Д.1.


Рядок А11. Коригування податкових зобов'язань із вироблених підакцизних товарів. Зазначають суму коригування податкових зобов'язань за операціями з виробництва підакцизних товарів, таких як спирт етиловий, алкогольні напої та пиво.

Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А11» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А11.1. на суму акцизного податку з повернених спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива платнику податку згідно з пунктом 217.5 статті 217 розділу VI Кодексу. Зазначають суму зменшення податкового зобов’язання, що виникає у зв’язку з поверненням платнику податку раніше реалізованих або ввезених спирту етилового, інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива відповідно до п. 217.5 ПКУ. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених окремо за розділом «А» та кодом операції «А11.1» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А11.1 = гр. 16 додатка Д.1+ гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А11.2. на інші випадки. Зазначають суму зменшення податкового зобов’язання в інших випадках, передбачених п. 216.3 ПКУ. Наприклад, якщо товар втрачено за обставин, що не створюють податкових зобов’язань. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А11.2» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Формула для визначення:


Рядок А11.2 = гр. 16 додатка Д.1 + гр. 16 розд. І додатка Д.3 + гр. 16 розд. ІІ додатка Д.3.


Рядок А12. Коригування податкового зобов’язання із ввезених підакцизних товарів. Зазначають суму коригування податкових зобов’язань за операціями з ввезення підакцизних товарів, таких як спирт етиловий, інші спиртові дистиляти, алкогольні напої та пиво. Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених окремо за розділом «А»та кодом операції «А12» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А12.1. на суму акцизного податку з повернених спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива платнику податку згідно з пунктом 218.4 статті 218 розділу VI Кодексу. Зазначають суму зменшення податкового зобов’язання з повернених платнику податку ввезених спирту етилового, інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива відповідно до п. 218.4 ПКУ. Показник переносять із графи 16 додатку 1 і 3, складених окремо за розділом «А» та кодом операції «А12.1» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А12.2. Інші випадки. Зазначають суму коригування податкових зобов’язань у разі втрати або пошкодження ввезених підакцизних товарів за обставин, передбачених ПКУ (зокрема, п. 218.4).


Рядок А13. Інші операції, що підлягають оподаткуванню акцизним податком. Зазначають суму акцизного податку з інших операцій, що підпадають під оподаткування, але не належать до інших рядків розділу «А». Показник переносять із графи 16 додатків 1 і 3, складених за розділом «А» та кодом операції «А13» (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А14. Сума пільг з операцій, які звільняються від оподаткування згідно з пунктом 213.3 статті 213, пунктом 225.9 статті 225 розділу VI Кодексу. Зазначають суму пільг з операцій, що звільняють від оподаткування відповідно до пунктів 213.3 та 225.9 ПКУ. Розрахунок здійснюють за формами згідно з додатком 1 (колонка 15.1) та додатком 4 (колонка 9) до Декларації. Вказані додатки подають разом із Декларацією із зазначенням у верхньому лівому куті коду операції та рядка, визначених у першій графі розділу «А» (пп. 7 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А15. Сума пільг з відпущеного спирту етилового, призначеного для використання при виробництві продукції, визначеної у пункті 229.1 статті 229 розділу VI Кодексу. Відображають суму пільг, наданих виробнику спирту етилового за податковими векселями для отримання спирту, призначеного для виробництва продукції, визначеної пунктом 229.1 ПКУ. Сюди також включають суму пільг за спирт, отриманий без податкового векселя в окремих випадках, передбачених підпунктом 229.1.16 ПКУ. Розрахунок здійснюють за формами додатка 1 (колонка 15.1) та додатка 4 (колонка 10) до Декларації, які також подають разом із зазначенням відповідного коду операції та рядка (пп. 8 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А16. Сума податкових зобов’язань з вироблених підакцизних товарів. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань з вироблених в Україні підакцизних товарів.


Розрахунок здійснюють за формулою:


Рядок А16 = сума (А1 - А9, А10.1, А13) - (А3 + А11)


Суми у рядках А16.1–А16.5 деталізують податкові зобов’язання за окремими категоріями:


  1. рядок А16.1 «Спирт етиловий» – зазначають суму акцизного податку з виробленого в Україні спирту етилового;
  2. рядок А16.2 «Лікеро-горілчана продукція» – суму акцизного податку з виробленої лікеро-горілчаної продукції;
  3. рядок А16.3 «Виноробна продукція, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту 8,5%+ (при акцизних марках)» – відображають податок за продукцією, з якої акциз сплачується при придбанні акцизних марок;
  4. рядок А16.4 «Виноробна продукція, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту 8,5%+ (за звітний місяць)» – податок за звітний період;
  5. рядок А16.5 «Пиво» – зазначають суму податкових зобов’язань за вироблене в Україні пиво.


Розрахунок здійснюють на основі даних із додатків 1 і 3 (пп. 9 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Рядок А17. Сума податкових зобов’язань із ввезених підакцизних товарів. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань за ввезеними підакцизними товарами.


Розрахунок здійснюють за формулою:


Рядок А17 = сума (А3 + А10.2) - А12.


Суми у рядках А17.1–А17.3 деталізують податкові зобов’язання за ввезеними товарами:


  1. рядок А17.1 «Лікеро-горілчана продукція» – сума податкових зобов’язань за ввезену лікеро-горілчану продукцію;
  2. рядок А17.2 «Виноробна продукція, інші спиртові дистиляти, продукти з вмістом спирту 8,5%+» – сума акцизного податку за продукцією із зазначеної категорії, ввезеною на митну територію України;
  3. рядок А17.3 «Пиво» – сума податкових зобов’язань за ввезене пиво.


Розрахунок проводять на основі даних із додатків 1 і 3 (пп. 10 п. 3 розд. IV Порядку №14).


Розділ Б. Податкові зобов'язання з тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну (в тому числі тютюнової сировини, тютюнових відходів), рідин, що використовуються в електронних сигаретах


Рядок Б1. Операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції). Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, тютюнової сировини, тютюнових відходів, рідин для електронних сигарет, що були вироблені на території України. Дані для заповнення беруть із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 до Декларації (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14).


Рядок Б2. Операції із ввезених підакцизних товарів (продукції) на митну територію України. Зазначають суму акцизного податку з операцій ввезення на митну територію України тютюнових виробів, тютюнової сировини, тютюнових відходів, рідин для електронних сигарет. Дані переносять із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 до Декларації (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14).


Рядок Б3. Інші операції з реалізації та / або передачі підакцизних товарів у межах одного підприємства. Зазначають суми акцизного податку з інших операцій, таких як передача підакцизних товарів для власного споживання, промислової переробки, внесків до статутного капіталу або реалізація працівникам підприємства.


Дані для заповнення беруть із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14):


  1. рядок Б3.1 «Власне споживання» – сума податку за операціями передачі для власного споживання;
  2. рядок Б3.2 «Промислова переробка» – сума податку за операціями передачі для переробки;
  3. рядок Б3.3 «Внески до статутного капіталу» – сума податку за операціями передачі у вигляді внесків до статутного капіталу;
  4. рядок Б3.4 «Реалізація працівникам» – сума податку за операціями передачі працівникам підприємства.


Рядок Б4. Операції з реалізації підакцизних товарів (продукції). Відображають суму акцизного податку з операцій реалізації підакцизних товарів, зокрема:


  1. рядок Б4.1 «За якими не звернувся власник» – податок за товари, власник яких не з’явився до закінчення строку зберігання;
  2. рядок Б4.2 «У власність держави» – податок за товари, що перейшли у власність держави.


Дані беруть із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 до Декларації (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14).


Рядок Б5. Понаднормативні обсяги втрачених(ої) / перевитрачених(ої) підакцизних товарів (продукції) (згідно з пунктом 214.6 статті 214 розділу VI Кодексу). Зазначають суму акцизного податку з обсягів підакцизних товарів, втрачених понад встановлені норми.


Дані беруть із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14). Це сума рядків:


  1. Б5.1 – обсяги понаднормативних сукупних втрат та відходів ферментованої тютюнової сировини або неферментованої тютюнової сировини – Д.1 (графа 21);
  2. Б5.2 – обсяги понаднормативних втрат рідин, що використовуються в електронних сигаретах – Д.1 (графа 21);
  3. Б5.3 – обсяги понаднормативних витрат ферментованої тютюнової сировини під час виробництва тютюнових виробів – Д.1 (графа 21) + Д.2 (графа 26).


Рядок Б6. Недотримання вимог митного режиму. Зазначають суму акцизного податку з обсягів підакцизних товарів, що ввезені зі звільненням від оподаткування, але порушили вимоги митного режиму. Дані беруть із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14).


Рядок Б7. Нецільове використання тютюнової сировини або замінників. Зазначають суму податку з обсягів тютюнової сировини або замінників, отриманих із пільгою, у разі порушення цільового використання. Дані переносять із графи 21 додатка 1 та графи 26 додатка 2 до Декларації (пп. 4 п. 4 розд. IV Порядку №14).


Рядок Б8. Втрачені марки акцизного податку. Зазначають суму акцизного податку з обсягів підакцизних товарів, для маркування яких були придбані марки, що втрачені:


  1. рядок Б8.1 «Для вироблених товарів» – дані переносять із графи 10 додатка 5;
  2. рядок Б8.2 «Для імпортованих товарів» – дані переносять із графи 10 додатка 5.


Рядок Б9. Коригування зобов’язань із вироблених товарів. Зазначають суми коригування зобов’язань за операціями з виробництва підакцизних товарів:


  1. рядок Б9.1 «Повернення товарів» – зменшення податку за повернені товари (п. 217.5 ПКУ);
  2. рядок Б9.2 «Інші випадки» – зменшення за іншими причинами, визначеними ПКУ.


Рядок Б10. Коригування зобов’язань із ввезених товарів. Зазначають суми коригування за ввезеними товарами:


  1. рядок Б10.1 «Повернення ввезених товарів» – зменшення податку за повернені товари (п. 218.4 ПКУ);
  2. рядок Б10.2 «Інші випадки» – зменшення за іншими причинами.


Рядок Б11. Сума пільг з операцій, які звільняються від оподаткування (пункт 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу). Зазначають суму пільг, нарахованих за звільненням від оподаткування, відповідно до пункту 213.3 ПКУ. Дані переносять із графи 15.1 додатка 1, графи 26 додатка 2, графи 9 додатка 4.


Рядок Б12. Сума зобов’язань із вироблених товарів. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань, обчислену як:


Сума (Б1-Б7, Б8.1) - (Б2 + Б9).


Рядок Б13. Сума зобов’язань із ввезених товарів. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань, обчислену як:


Сума (Б2 + Б8.2) - Б10.


Розділ В. Податкові зобов’язання з реалізації пального


Рядок В1. Операції з реалізації виробленого в Україні пального, підтверджені зареєстрованими акцизними накладними. Зазначають суму акцизного податку з операцій реалізації пального, виробленого на території України, підтверджених акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації (пп. 4 п. 5 розд. IV Порядку №14).


Рядок В2. Операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад встановлені обсяги. Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації пального, які перевищують обсяги, визначені пп. 213.1.12 ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 11 до Декларації (пп. 4 п. 5 розд. IV Порядку №14).


Рядок В3. Інші операції з реалізації та / або передачі пального в межах одного підприємства. Зазначають суму акцизного податку за операціями передачі пального для власного споживання, промислової переробки, передачі працівникам або внесення до статутного капіталу.


Дані для заповнення беруться з графи 16 додатка 1 до Декларації:


  1. рядок В3.1 «Власне споживання» – зазначають податок за пальне, передане для внутрішнього використання підприємством;
  2. рядок В3.2 «Промислова переробка» – податок за пальне, передане для подальшої переробки;
  3. рядок В3.3 «Внески до статутного капіталу» – податок за пальне, передане у вигляді внесків до статутного капіталу;
  4. рядок В3.4 «Передача працівникам» – податок за пальне, передане працівникам підприємства.


Рядок В4. Операції з реалізації пального. Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації пального, зокрема:


  1. рядок В4.1 «Конфісковане пальне» – податок за конфісковане пальне;
  2. рядок В4.2 «Визнане безхазяйним» – податок за пальне, визнане безхазяйним;
  3. рядок В4.3 «За яким не звернувся власник» – податок за пальне, власник якого не з’явився;
  4. рядок В4.4 «У власність держави» – податок за пальне, що перейшло у власність держави.


Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В5. Втрачене пальне понад норми втрат. Зазначають суму акцизного податку за обсягами пального, втраченого понад встановлені норми втрат. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В6. Операції з використання товарів як пального, не зазначених в УКТ ЗЕД. Зазначають суму податку за операціями використання товарів, не зазначених у підпункті 215.3.4 ПКУ, як пального. Дані беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В7. Пальне, ввезене зі звільненням від оподаткування, у разі недотримання вимог митних режимів. Зазначають суму податку за ввезене пальне, якщо порушено вимоги митних режимів. Дані беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В8. Обсяги скрапленого газу, використаного не за цільовим призначенням (підпункт 213.3.11 пункту 213.3 статті 213 розділу VI Кодексу), обсяги пального, по яких відсутнє підтвердження цільового використання (пункт 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу). Зазначають суму податку за скраплений газ, використаний не за цільовим призначенням. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В9. Нафтопродукти, використані не за цільовим призначенням. Зазначають суму акцизного податку за нафтопродукти, отримані за нульовою ставкою або без сплати податку, які були використані не за цільовим призначенням. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В10 Нафтопродукти, що використовуються як сировина для хімічної промисловості, у разі нецільового використання. Зазначають суму акцизного податку за нафтопродукти, які були ввезені або вироблені за нульовою ставкою акцизного податку або без сплати податку, але використані не за цільовим призначенням. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В11. Компоненти моторних палив, використані не за цільовим призначенням. Зазначають суму податку за компоненти моторних палив, що використовують як сировину для хімічної промисловості, але були використані не за призначенням. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В12.Обсяги бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), ввезених на митну територію України або вироблених в Україні, з яких сплачено акцизний податок за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10, у разі нецільового їх використання (підпункт 229.8.12 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу). У рядку В12 зазначають суму акцизного податку за бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів, якщо вони були використані не за цільовим призначенням. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 1 до Декларації.


Рядок В13. Бензини авіаційні та / або паливо для реактивних двигунів, реалізовані з порушенням умов. Зазначають суму акцизного податку за реалізовані бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів, якщо їх реалізували з порушенням умов, визначених підпунктом 229.8.10 ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 14 до Декларації.


Рядок В14. Коригування податкового зобов’язання. Зазначають суму зменшення (коригування) податкового зобов’язання, яку обчислюють за формами додатка 1 до Декларації:


  1. рядок В14.1 «Повернення підакцизних товарів» – зазначають зменшення суми податку за повернені платнику товари (п. 217.5 ПКУ);
  2. рядок В14.2 «Використання підакцизної сировини для виробництва пального» – суму коригування податку за акцизний податок, сплачений із сировини, використаної для виробництва пального (п. 217.6 ПКУ);
  3. рядок В14.3 «Інші випадки» – зменшення податкового зобов’язання в інших випадках, передбачених ПКУ.


Рядок В15. Сума пільг з операцій, звільнених від оподаткування. Зазначають суму пільг з операцій, звільнених від оподаткування, згідно з пунктом 213.3 ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 9 додатка 4 до Декларації.


Рядок В16. Сума пільг за податковими векселями (нафтопродукти для виробництва етилену). Зазначають суму пільг, нарахованих за податковими векселями, виданими при отриманні нафтопродуктів за нульовою ставкою акцизного податку для виробництва етилену. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 4 до Декларації.


Рядок В17. Сума пільг за податковими векселями (нафтопродукти для хімічної промисловості). Зазначають суму пільг за податковими векселями, виданими для отримання нафтопродуктів як сировини для хімічної промисловості. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 4 до Декларації.


Рядок В18. Сума пільг за податковими векселями (речовини як компоненти моторних палив). Зазначають суму пільг за податковими векселями, виданими для отримання речовин, що використовують як компоненти моторних палив, включно з операціями передачі в межах однієї юридичної особи. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 4 до Декларації.


Рядок В19.Сума пільг за податковими векселями, виданими під час реалізації вироблених в Україні: бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів зі сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10 (пункт 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу); важких дистилятів та біодизелю за нульовою ставкою акцизного податку (пункт 44 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу). Зазначають суму пільг за податковими векселями, виданими під час реалізації авіаційних бензинів або палива для реактивних двигунів зі сплатою акцизного податку за спеціальною ставкою. Дані для заповнення беруть із графи 10 додатка 4 до Декларації.


Рядок В20. Сума пільг за операціями, застосування яких зупинено. Зазначають суму пільг за операціями, на які тимчасово припинено дію пільг, згідно з пунктами 213.2, 213.3 ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 9 та графи 10 додатка 4 до Декларації.


Рядок В21. Сума податкових зобов’язань за розділом В. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань за розділом В, що розраховують як:


Сума (В1–В13 + В20) - В14.


Розділ Г. Податкові зобов'язання з автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів (включаючи мопеди), велосипедів з допоміжним мотором, з колясками або без них, моторних транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, моторних транспортних засобів для перевезення вантажів


Рядок Г1. Операції з реалізації підакцизних товарів (продукції). Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації підакцизних товарів. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації (пп. 4 п. 6 розд. IV Порядку №14).


Рядок Г2. Інші операції з реалізації та/або передачі підакцизних товарів у межах одного підприємства. Зазначають суми акцизного податку за операціями передачі підакцизних товарів для власного споживання, промислової переробки, передачі працівникам або внесення до статутного капіталу.


Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації:


  1. рядок Г2.1 «Власне споживання» – зазначають податок за товари, передані для внутрішнього використання підприємством;
  2. рядок Г2.2 «Промислова переробка» – податок за товари, передані для переробки;
  3. рядок Г2.3 «Внески до статутного капіталу – податок за товари, передані як внески до статутного капіталу;
  4. рядок Г2.4 «Передача працівникам» – податок за товари, передані працівникам підприємства.


Рядок Г3. Операції з реалізації підакцизних товарів (продукції), у тому числі. Зазначають суму акцизного податку за операціями реалізації підакцизних товарів, включаючи такі випадки:


  1. рядок Г3.1 «Конфісковані товари» – податок за конфісковані товари;
  2. рядок Г3.2 «Визнані безхазяйними» – податок за товари, визнані безхазяйними;
  3. рядок Г3.3 «За якими не звернувся власник» – податок за товари, власник яких не з’явився;
  4. рядок Г3.4 «У власність держави» – податок за товари, які перейшли у власність держави.


Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації.


Рядок Г4. Порушення умов оподаткування згідно з пунктом 213.2 ПКУ. Зазначають суму податку за товари, які не підлягали оподаткуванню, але умови для цього були порушені. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації.


Рядок Г5. Порушення умов звільнення від оподаткування згідно з пунктом 213.3 ПКУ. Зазначають суму податку за товари, що звільнялися від оподаткування, але умови звільнення були порушені. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації:


  1. рядок Г5.1 «Безоплатна передача для оборони» – зазначають податок за товари, передані безоплатно для забезпечення оборонних заходів, якщо умови звільнення порушено;
  2. рядок Г5.2 «Інші операції з передачею майна» – податок за інші випадки передачі майна, визначені законодавством.


Рядок Г6. Втрачені підакцизні товари (продукція). Зазначають суму податку за втрачені товари, що перевищують встановлені норми втрат. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації.


Рядок Г7. Операції з реєстрації переобладнаних автомобілів. Зазначають суму податку за операції з реєстрації або перереєстрації автомобілів, які змінили класифікацію за УКТ ЗЕД унаслідок переобладнання. Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації.


Рядок Г8. Коригування податкового зобов’язання. Зазначають суми зменшення податкового зобов’язання з підакцизних товарів:


  1. рядок Г8.1 «Повернення товарівм – податок зменшують на суму, обчислену з повернених товарів;
  2. рядок Г8.2 «Інші випадки» – податок зменшують в інших випадках, передбачених ПКУ.


Дані для заповнення беруть із графи 16 додатка 13 до Декларації.


Рядок Г9. Сума пільг за операціями, що не підлягають оподаткуванню. Зазначають суми пільг, передбачені пунктом 213.2 ПКУ, зокрема:


  1. рядок Г9.1 «Пільги для забезпечення оборони» – пільги за операціями передачі для оборони та безпеки;
  2. рядок Г9.2 «Пільги для інших операцій» – пільги за іншими операціями передачі товарів.


Дані для заповнення беруть із графи 9 додатка 4 до Декларації.


Рядок Г10. Сума податкових зобов’язань за розділом Г. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань, розраховану як:


Сума (Г1–Г7) – Г8


Додатково у рядках Г10.1–Г10.7 зазначають податкові зобов’язання за окремими категоріями транспортних засобів.


Розділ Д. Податкові зобов’язання з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, а також виробниками та/або імпортерами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах


Рядок Д1. Податкові зобов’язання з реалізації за кодом території. Зазначають податкові зобов’язання, що виникають у результаті реалізації підакцизних товарів за кодом території:


Рядок Д1.n1. Код території. Зазначають код території відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженим наказом Мінрозвитку від 26.11.2020 №290 (далі КАТОТТГ), який відповідає місцю здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Дані для заповнення беруть із графи 5 додатка 6 до Декларації.

На замітку! n відповідає кількості додатків до Декларації, поданих платником акцизного податку, і кількість рядків у розділі Д змінюється залежно від кількості таких додатків. Код території зазначається. згідно з третім або додатковим (за наявності) рівнем КАТОТТГ

Рядок Д2. Податкові зобов’язання з реалізації тютюнових виробів, тютюну та рідин для електронних сигарет. Зазначають податкові зобов’язання за операціями реалізації тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин для електронних сигарет:


  1. рядок Д2.1. Податкові зобов’язання з реалізації виробниками – податкові зобов’язання, нараховані на тютюнові вироби, промислові замінники тютюну та рідини для електронних сигарет, реалізовані виробниками. Дані для заповнення беруть із графи 12 розділу С додатка 6-1 до Декларації;
  2. рядок Д2.2. Податкові зобов’язання з реалізації імпортерами – податкові зобов’язання, нараховані на імпортовані тютюнові вироби, промислові замінники тютюну та рідини для електронних сигарет. Дані для заповнення беруть із графи 12 розділу С додатка 6-1 до Декларації.

Важливо! У рядках Д2.1 і Д2.2 податкові зобов’язання розраховують окремо залежно від походження товару. Якщо платник одночасно є виробником і імпортером, він заповнює обидва рядки відповідно до джерела походження продукції

Розділ Е. Податкові зобов’язання з реалізації електричної енергії


Рядок Е1. Сума податкових зобов’язань з реалізації виробленої електричної енергії. Зазначають загальну суму податкових зобов’язань з реалізації виробленої електричної енергії.


Рядок Е1.1. Операції з реалізації виробленої електроенергії. Зазначають суму податкових зобов’язань, що виникають у результаті операцій з реалізації електроенергії, оподаткування яких передбачено пунктом 216.10 ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 9 розділу І додатка 7 до Декларації.


Рядок Е1.2. Операції з реалізації електроенергії виробниками із спеціальними обов’язками. Зазначають суму податкових зобов’язань, що виникають у результаті операцій з реалізації електроенергії виробниками, на яких покладено спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії». Оподаткування таких операцій передбачають пункти 38, 38.1 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ. Дані для заповнення беруть із графи 11 розділу ІІ додатка 7 до Декларації.

Увага! У рядках Е1.1 та Е1.2 зазначають податкові зобов’язання, обчислені відповідно до додатка 7, який подають разом із Декларацією. Платники, які реалізують електроенергію, заповнюють ці рядки залежно від типу операцій, що вони здійснюють

Прикінцева частина


«Разом з декларацією з акцизного податку подаються:» – проставляють позначку в полі «Ознака подання».


Тут також зазначають кількість примірників та кількість сторінок напроти додатків, які подають.


Кінцева частина


Зазначають дату подання в форматі: дд.мм.рррр, а також дані щодо осіб, відповідальних за зміст декларації (керівника (уповноваженої особи) / фізичної особи (законного представника) / та головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення обліку).


Заповнення додатків


У всіх додатках до Декларації верхня частина містить поля для заповнення розділу, коду операції та звітного періоду (місяць, рік). У полі «Розділ» наводять літеру, яка відповідає розділу Декларації (наприклад, «А», «Б», «В» тощо), до якого додають додаток. У полі «Код операції» зазначають код конкретної операції, що відповідає коду в рядках відповідного розділу декларації (наприклад, А1, Б3.2, В5 тощо), який визначено у формі Декларації.


Додаток 1


Угорі таблиці зазначають офіційний курс гривні до євро на перший день відповідного кварталу в грн з чотирма знаками після коми.


Графа 1 номер рядка.


Графа 2 «Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД» код товару, на який поширюються специфічні ставки акцизного податку (наприклад, 2711 для скрапленого газу або 2710 для пального).


Графа 3 «Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД» назва товару за кодом УКТ ЗЕД, наприклад, пиво, бензин, тютюнові вироби.


Графи 45 «Фізичні характеристики товару (продукції)»:


  1. графа 4 обсяг або місткість, наприклад, літри для рідин чи вага для тютюнових виробів;
  2. графа 5 додаткові характеристики, наприклад, міцність спирту (40%) або об'єм пального, приведений до t 15°C.


Графи 67 «Одиниці виміру»:


  1. графа 6: одиниця виміру для визначення оподатковуваного обороту (шт., л, кг),
  2. графа 7: одиниця для обчислення акцизного податку (шт., л, кг).


Графи 812 «Обороти з реалізації та / або передачі в межах одного підприємства, ввезення підакцизних товарів (продукції), обсяги понаднормативних втрат та/або відходів / понаднормативних витрат / незабезпечення нормативного виходу».


Оподатковані графи 89:


  1. графа 8: оподатковувані (за одиницю виміру з гр. 6);
  2. графа 9: база оподаткування (за одиницю виміру з гр. 7).


Графи 1011 «Неоподатковувані обороти»:


  1. графа 10: обсяг операцій, які не підлягають оподаткуванню (за одиницю виміру з гр. 6);
  2. графа 11: база неоподатковуваних оборотів (за одиницю виміру з гр. 7).


Графи 1214 «Специфічні ставки акцизного податку»:


  1. графа 12: з одиниці виміру згідно із законом (євро, грн);
  2. графа 13: з одиниці виміру згідно із законом (євро, грн);
  3. графа 14: у перерахунку на одиницю виміру товару (продукції) (євро, грн).


Графи 15.116 «Сума податкового зобов’язання (округлення до двох знаків після коми)»:


  1. графа 15.1: не сплачена через отримання пільг (грн);
  2. графа 15.2: за операціями, які є об’єктом оподаткування, (усього);
  3. графа 15.2.1: у тому числі за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що є об’єктом оподаткування;
  4. графа 16: сума, яка підлягає сплаті до бюджету (грн) (гр. 15.2 гр. 15.2.1).


Графи 1720 «Податкові зобов’язання з обсягів реалізації та / або ввезення тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, що перевищують 115% середньомісячного обсягу реалізації або їх ввезення за попередні дев’ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку»:


  1. графа 17: місяць, рік, з якого підвищуються ставки податку;
  2. графа 18: середньомісячний обсяг продукції реалізованої, виробником /ввезеної імпортером за попередні дев’ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку (за одиницею виміру з графи 7);
  3. графа 19: обсяг, що перевищує 115% показника гр.18, гр. 9 - (гр. 18 × 115 ÷ 100);
  4. графа 20: сума акцизного податку з перевищення обсягів із застосуванням коефіцієнта 1,5 грн, (гр. 19 × гр. 12 × 1,5) - (гр. 19 × гр. 12) (округлення до двох знаків після коми).


Графа 21 «Сума податкового зобов’язання за операціями, які є об’єктом оподаткування, яка підлягає сплаті до бюджету грн, гр. 16 + гр. 20».


Загальна сума. у підсумковому рядку «Усього» зазначають підсумкові показники за всіма заповненими графами додатка.


Додаток 1-1


Угорі таблиці зазначають офіційний курс гривні до євро на перший день відповідного кварталу в грн із чотирма знаками після коми.


Графа без номеру: номер рядка.


Графа 1 «Уніфікований номер акцизного складу в СЕАРП та СЕ / номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави». Проставляють уніфікований номер акцизного складу в Системі електронного адміністрування пального та спирту етилового (СЕАРП та СЕ) або номер реєстрації транспортного засобу, з якого фізично відвантажене (відпущене) пальне.


Графа 2 «Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД». Зазначають код товарів (продукції), на які статтею 215 ПКУ встановлено специфічні ставки акцизного податку. Наприклад, для скрапленого газу 2711 00 00 00, для пального 2710 00 00 00.


Графа 3 «Обсяг залишків пального на початок звітного періоду (в тис.л, приведеного до t 15 °C)». Зазначають обсяг залишків пального в тис.л, приведеного до температури 15 °C, на початок звітного періоду за відповідним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис.л, приведеного до t 15 °C) отриманого». Вказують обсяги пального, отриманого суб’єктом господарювання у звітному періоді, зазначені у других примірниках зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН), а саме:


  1. акцизні накладні, складені у звітному періоді;
  2. розрахунки коригування до акцизних накладних, якими коригуються показники акцизної накладної, складеної у звітному періоді.


Графа 5 «Обсяги пального за місцем діяльності за акцизними накладними, коригувальними акцизними накладними (в тис.л, приведеного до t 15 °C) реалізованого». Вказують обсяги реалізованого суб’єктом господарювання пального, зазначені в перших примірниках зареєстрованих в ЄРАН акцизних накладних та розрахунків коригування.


Графа 6 «Обороти з реалізації пального оподатковувані (в тис.л, приведеного до t 15 °C)». Зазначають обсяги реалізованого пального, задекларовані в графах 9 та 11 додатка 1 до Декларації, за кодами операцій В1, В3, В4, В5.


Графа 7 «Обороти з реалізації пального понад обсяги згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу (в тис.л, приведеного до t 15 °C)». Вказують обсяги реалізованого пального, які перевищують обсяги, встановлені підпунктом 213.1.12 ПКУ. Для перевірки: Графа 5 (Графа 3 + Графа 4 + Графа 6). Якщо значення менше 0, зазначають «0».


Графа 8 «Обсяг залишків пального на кінець звітного періоду (в тис.л, приведеного до t 15 °C)». Проставляють обсяги пального, не реалізовані протягом звітного періоду. Формула: Графа 3 + Графа 4 + Графа 13 - Графа 5.


Графа 9 «Ставка акцизного податку з одиниці виміру згідно з підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу (євро)». Проставляють ставки акцизного податку з одиниці товару згідно з ПКУ.


Графа 10 «Сума податкового зобов'язання з обсягів згідно із підпунктом 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 розділу VI Кодексу (грн)». Обчислюють за формулою: Графа 7 × Графа 9 × курс євро. Результат округлюють до чотирьох знаків після коми.


Графи 1115 «Поповнення залишків пального згідно із заявками на поповнення (коригування)»:


  1. графа 11 «Обсяг пального, який не реалізовано на початок звітного періоду» залишки пального на початок періоду за заявками;
  2. графа 12 «Обсяг поповнення (коригування) в поточному періоді» – обсяги пального, зареєстровані за заявками в поточному періоді;
  3. графа 13 «Обсяг реалізованого в поточному періоді» реалізоване пальне за звітний період. Формула: Графа 13 = Графа 6 + Графа 7;
  4. графа 14 «Обсяг пального, який не реалізовано на кінець звітного періоду» формула: (Графа 11 + Графа 12) - Графа 13;
  5. графа 15 «Сума акцизного податку з залишків» формула: Графа 14 × Графа 9 × курс євро.


Додаток 1-2


Графа 1. Уніфікований номер акцизного складу в СЕАРП та СЕ / номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави. Проставляють уніфікований номер акцизного складу в СЕАРП та СЕ або номер реєстрації транспортного засобу, з якого фізично відвантажено (відпущено) спирт етиловий.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають код товарів (продукції), на які статтею 215 розділу VI Кодексу встановлено специфічні ставки акцизного податку.


Графа 3. Обсяг залишків спирту етилового на початок звітного періоду (акт інвентаризації). Зазначають сумарний обсяг залишків спирту етилового в дал (100-відсоткового спирту), приведеного до t 20 °C, на початок звітного періоду.


Графа 4. Обсяги спирту етилового за місцем діяльності за акцизними накладними, розрахунками коригування (отримано). Сумарно зазначають обсяги отриманого спирту етилового в дал (100-відсоткового спирту), приведеного до t 20 °C, згідно з акцизними накладними або розрахунками коригування.


Графа 5. Обсяги спирту етилового за місцем діяльності за акцизними накладними, розрахунками коригування (реалізовано). Зазначають обсяги реалізованого спирту етилового, приведеного до t 20 °C, згідно з акцизними накладними або розрахунками коригування.


Графа 6. Обороти з реалізації спирту етилового оподатковувані, задекларовані в гр. 9, 11 додатка 1 до розділу А за кодами операції А1, А4, А5, А6. Проставляють оподатковувані обороти, задекларовані у відповідних додатках Декларації.


Графа 7. Обороти з реалізації спирту етилового понад обсяги згідно із підпунктом 213.1.12 ПКУ. Зазначають обсяги реалізованого спирту етилового понад встановлені обсяги.


Графа 8. Обсяг залишків спирту етилового на кінець звітного періоду. Проставляють загальні обсяги спирту етилового, які залишилися нереалізованими.


Графа 9. Ставка акцизного податку з одиниці виміру. Проставляють специфічну ставку акцизного податку, встановлену статтею 215 ПКУ.


Графа 10. Сума податкового зобов’язання з обсягів. Зазначають суму податкового зобов’язання, обчислену виходячи з оподатковуваних оборотів та встановленої ставки.


Графи 11-15. Поповнення залишків спирту етилового згідно із заявками на поповнення:


  1. графа 11: Обсяг спирту етилового, який не реалізовано на початок звітного періоду;
  2. графа 12: Обсяг поповнення (коригування) в поточному періоді;
  3. графа 13: Обсяг реалізованого в поточному періоді;
  4. графа 14: Обсяг спирту етилового, який не реалізовано на кінець звітного періоду;
  5. графа 15: Сума податкового зобов’язання на кінець звітного періоду.


Якщо у графах не зазначають показники, вказують «0».


Додаток 1-3


Угорі таблиці зазначають офіційний курс гривні до євро на перший день відповідного кварталу.


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД-1. Зазначають код товарів (продукції), які оподатковують згідно із підпунктами 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 ПКУ.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД-1. Зазначають назву підакцизних товарів (продукції), передбачену Кодексом, за відповідним кодом УКТ ЗЕД.


Графа 4. Ідентифікаційний номер транспортного засобу-1. Зазначають унікальний 17-значний код транспортного засобу.


Графа 5. Одиниця виміру згідно із пунктом 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу-1. Зазначають одиницю виміру, передбачену пунктом 215.3 ПКУ, що використовують для обчислення акцизного податку (шт., куб.см).


Графа 6. Кількість транспортних засобів-1. Зазначають кількість транспортних засобів, які підлягають оподаткуванню, включаючи переобладнані у легковий автомобіль.


Графа 7. Об'єм циліндра, куб.см; ємність акумулятора, кВт-год-1. Фізичні характеристики товарів, зазначені у технічному паспорті: об'єм циліндра для автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння або ємність акумулятора для електромобілів.


Графа 8. Кількість повних календарних років-1 (для нових та до 1 року значення = 1). Кількість повних календарних років з року, наступного за роком виробництва транспортного засобу, до року визначення ставки податку.


Графа 9 та 10 об’єднані загальним заголовком: Об’єкт оподаткування, визначений згідно з пунктом 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу прим 1. Проставляють оподатковувані обороти з реалізованого (переданого), ввезеного товару (продукції) в одиницях виміру відповідно до графи 5, за якими платник веде окремий облік реалізації (передачі), ввезення підакцизних товарів (продукції), переобладнання ввезеного транспортного засобу в легковий автомобіль, які використовують для обчислення акцизного податку.


Графа 9 «транспортні засоби товарних груп 8703 (крім товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 8703 10 18 00), 8707, 8716, шт.». Зазначають кількість транспортних засобів за товарними групами 8703 (крім товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД 8703 10 18 00), 8707, а також причепів та напівпричепів за товарною групою 8716, що підлягають оподаткуванню. Для перевірки: гр. 9 = гр. 6.


Графа 10 «транспортні засоби товарних позицій 8702, 8704, 8711, 8703 10 18 00 згідно з УКТ ЗЕД), кВт-год, куб.см». Зазначають об'єм циліндра (куб.см), ємність акумулятора (кВт-год), що використовують для обчислення податку згідно із пунктом 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу. Для перевірки: гр. 10 = гр. 6 × р. 7.


Графа 11. Ставка акцизного податку з одиниці виміру-1, євро. Специфічна ставка акцизного податку згідно із пунктом 215.3 статті 215 ПКУ.


Графа 12. Коефіцієнт двигуна. Розраховують як об'єм циліндра двигуна, поділений на 1000 куб.см.


Графа 13. Коефіцієнт віку. Кількість повних календарних років з року, наступного за роком виробництва транспортного засобу. Для нових ТЗ або ТЗ до 1 року коефіцієнт = 1; для ТЗ, що використовували понад 15 років, коефіцієнт = 15.


Графа 14. Коефіцієнт для транспортних засобів за кодами УКТ ЗЕД 8702, 8704. Коефіцієнт, встановлений для транспортних засобів за зазначеними кодами згідно з пунктом 215.3 ПКУ.


Графа 15. Ставка акцизного податку з урахуванням коефіцієнтів 1, євро. Розраховують з урахуванням коефіцієнтів двигуна, віку або інших параметрів.


Графа 16. Сума податкового зобов'язання, яка підлягає сплаті до бюджету, грн. Сума, що підлягає сплаті до бюджету, виходячи з фактичних обсягів реалізації та ставки акцизного податку.


Додаток 1-4


Угорі таблиці зазначають офіційний курс гривні до євро на перший день відповідного кварталу в грн із чотирма знаками після коми.


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають код підакцизного товару (продукції), який придбано суб’єктами господарювання, визначеними у підпунктах 2, 3 пп. 229.8.10 ПКУ, зі сплатою акцизного податку за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 ПКУ без застосування підвищувального коефіцієнта 10, та який реалізовано на умовах, встановлених підпунктом 229.8.13 ПКУ.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають назви підакцизних товарів (продукції).


Графи 4, 5. Реквізити податкового векселя, на підставі якого пальне отримано за ставкою без урахування коефіцієнта.

Вказують дату й обліковий номер податкового векселя, відповідно до якого суб’єкт господарювання отримав бензини авіаційні та / або паливо для реактивних двигунів за ставками акцизного податку без застосування підвищувального коефіцієнта 10.


Графа 6. Обсяг реалізованого пального у звітному періоді згідно з підпунктом 229.8.13 пункту 229.8 статті 229 розділу VI Кодексу у літрах, приведеного до t 15 °C. Вказують обсяги пального, приведеного до t 15 °C, реалізованого з доплатою акцизного податку за зареєстрованими в ЄРАН у звітному періоді акцизними накладними або розрахунками коригування до акцизних накладних.


Графа 7. Ставки акцизного податку (євро) з одиниці виміру згідно з підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу без застосування коефіцієнта. Проставляють специфічні ставки акцизного податку у євро, встановлені підпунктом 215.3.4 ПКУ.


Графа 8. Ставки акцизного податку (євро) з одиниці виміру згідно з підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу із застосуванням коефіцієнта. Проставляють специфічні ставки акцизного податку, збільшені на коефіцієнт до ставки податку: графа 7 × 10.


Графа 9. Ставки акцизного податку (євро) - різниця у перерахунку на одиницю виміру товару. Розраховують ставку акцизного податку у євро для обчислення податкового зобов’язання: (графа 8 - графа 7) ÷ 1000.


Графа 10. Сума податкового зобов’язання, яка підлягає сплаті до бюджету, грн. Вказують нараховану суму акцизного податку з реалізації бензинів авіаційних та / або палива для реактивних двигунів іншим особам, округлену до двох знаків після коми: (графа 6 × графа 9 × курс євро).


Додаток 2


Тут розраховують суми акцизного податку з тютюнових виробів, на які встановлено специфічні та адвалорні ставки акцизного податку одночасно (округлення до двох знаків після коми).


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на які підпунктом 215.3.2 ПКУ встановлено ставки акцизного податку.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають назву товару відповідно до зазначеного у графі 2 коду товару згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4. Власна назва товару з додатковою інформацією щодо характеристик (у разі наявності). Перелік підакцизних товарів за власною назвою, на які встановлено максимальні роздрібні ціни відповідно до декларацій, поданих виробником або імпортером.


Графа 5. Максимальна роздрібна ціна (МРЦ) з урахуванням ПДВ та акцизного податку. Зазначають задекларовані максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари в гривнях, з урахуванням ПДВ та акцизного податку, які набрали чинності у звітному періоді.


Графа 6. Вміст продукції в одиниці товару, на яку встановлено МРЦ. Кількість штук сигарет, сигар або вміст тютюну в кг у пачці, коробці за кожною власною назвою, на яку встановлено МРЦ.


Графа 7. Вага нетто в одиниці товару, на яку встановлено МРЦ, кг. Зазначають вагу нетто одиниці товару для продукції за кодом 2402100090 згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 8. Кількість реалізованого (переданого), ввезеного товару в одиницях виміру, на який встановлено МРЦ (шт.). Обсяги реалізованого (переданого), ввезеного товару за кожною власною назвою.


Графа 9. Оборот з реалізації (передачі), ввезення товару для обчислення за адвалорними ставками (гр. 5 × гр. 8) (грн). Обчислений оборот з реалізації товару в гривнях: гр. 5 × гр. 8.


Графи 10, 11. Кількість реалізованого (переданого), ввезеного товару, кількість тютюнових виробів, яку можна було б виробити з обсягів перевитраченої тютюнової сировини. Фактичні обсяги реалізованого товару в штуках (гр. 10 = гр. 6 × гр. 8) і в кг для товарів за кодом 2402100090 (гр. 11 = гр. 7 × гр. 8).


Графа 10 у штуках (гр. 6 × гр. 8).


Графа 11 – у кг (гр. 7 × гр. 8), з округленням до п’яти знаків після коми.


Графи 1213. Ставки акцизного податку, встановлені підпунктом 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Кодексу:


  1. графа 12 адвалорні (%);
  2. графа 13 специфічні, (грн).


Графи 1416. Сума акцизного податку, обчислена:


  1. графа 14 за адвалорними ставками (гр. 9 × гр. 12) (грн);
  2. графа 15 за специфічними ставками (гр. 10 × гр. 13 ÷ 1000) (грн);
  3. графа 16 загальна сума акцизного податку (гр. 14 + гр. 15) (грн).


Графи 1718. Мінімальне податкове зобов’язання, встановлене Кодексом (грн). Обчислюють мінімальне податкове зобов’язання з обсягів товару: гр. 17 = гр. 17 × гр. 10 ÷ 1000. А саме:


  1. графа 17 за 1000 шт.;
  2. графа 18 за 1 кг нетто.


Графи 1920. Мінімальне податкове зобов’язання з обсягів товару (грн):


  1. графа 19 у шт. (гр. 17 × гр. 10 ÷ 1000);
  2. графа 20 у кг (гр. 18 × гр. 11).


Графи 2121.1. Сума акцизного податку, (грн):


  1. графа 21 з операцій, які є об’єктом оподаткування (гр. 16 або гр. 19, або гр. 20, яка з них має більше значення);
  2. графа 21.1 у тому числі за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що є об’єктом оподаткування.


Графи 2225. Податкові зобов’язання з обсягів реалізації та / або ввезення тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, що перевищують 115% середньомісячного обсягу реалізації або їх ввезення за попередні дев’ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку:

  1. графа 22 місяць, рік, з якого підвищуються ставки податку;
  2. графа 23 середньомісячний обсяг продукції, реалізованої виробником / ввезеної імпортером, за попередні дев’ять місяців, що передують трьом звітним місяцям поспіль, що передують місяцю, в якому підвищують ставки акцизного податку (за даними графи 10);
  3. графа 24 обсяг, що перевищує 115% показника графи 23, гр. 10 - (гр. 23 × 115 ÷ 100);
  4. графа 25 сума акцизного податку з перевищення обсягів із застосуванням коефіцієнта 1,5, грн:


(гр. 24 × гр. 21 ÷ гр. 10) × 1,5 - (гр. 24 × гр. 21 ÷ гр. 10


Графа 26. Сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету, грн:


гр. 21 - гр. 21.1 + гр. 25


Додаток 3


Цей додаток складається з двох розділів:

  1. Розділ І. Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (стаття 225 розділу VI Кодексу).
  2. Розділ ІІ. Розрахунок суми акцизного податку з алкогольних напоїв (пункт 225.5-1 статті 225 розділу VI Кодексу).


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Наводять код алкогольних напоїв згідно з УКТ ЗЕД, для яких встановлено ставки акцизного податку згідно з підпунктом 215.3.1 ПКУ.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Вказують назву алкогольних напоїв згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4. Вміст спирту (%). Зазначають вміст спирту у відсотках для конкретного виду алкогольного напою (наприклад, 40%, 30%).


Графа 5. Ємності, у які розлито алкогольні напої (л). Указують ємність пляшки у літрах (наприклад, 0,5 л, 0,7 л).


Графа 6. Кількість ємностей, зазначених у гр. 5. Зазначають кількість пляшок за кожною назвою алкогольних напоїв (наприклад, 100, 500).


Графа 78. Оподатковуваний оборот (л):


  1. графа 7 усього. Розраховують загальний обсяг алкогольних напоїв у літрах: гр. 5 × гр. 6;
  2. графа 8 у перерахунку на 100-відсотковий спирт. Перераховують обсяг на 100-відсотковий спирт: гр. 4 × гр. 7 ÷ 100.


Графа 9. Ставки акцизного податку (у грн за 1 л алкогольних напоїв та / або за 1 л 100-відсоткового спирту). Вказують ставка акцизного податку відповідно до підпункту 215.3.1 ПКУ.


Графи 9.116. Заповнюють для визначення суми податкового зобов’язання, яке підлягає сплаті:


  1. графа 9.1 за операціями, які є об’єктом оподаткування сума акцизного податку (усього);
  2. графа 9.2 за операціями, які є об’єктом оподаткування у тому числі за сформовані унікальні ідентифікатори, відповідно до електронних марок акцизного податку, які нанесені на товар (продукцію), що реалізовано / ввезено;
  3. графа 10 – за векселями, строк сплати за якими настав, або сума, сплачена грошовими коштами за отриманий у звітному періоді спирті. У графі 10 розділу ІІ зазначають суму податку за векселями, виданими відповідно до пункту 225.51 ПКУ, строк сплати яких настав у звітному періоді (або фактично погашених у звітному місяці), з урахуванням фактично ввезеної кількості алкогольних напоїв згідно з митною декларацією;
  4. графа 11.1 – підлягає збільшенню-зменшенню згідно з актом про фактично отриману кількість спирту та розрахунком акцизного податку;
  5. графа 11.2 – підлягає збільшенню-зменшенню згідно з розрахунком суми зменшення з урахуванням фактичних втрат в межах норм;
  6. графа 12.1 – сплачена / зменшена частково за повідомленням про формування унікального ідентифікатора (-);
  7. графа 12.2 – сплачена / зменшена частково за повідомленням про деактивацію унікального ідентифікатора (+);
  8. графа 13 за рахунок експорту (-);
  9. графа 14 фактично повернутий невиправний брак (-);
  10. графа 15 – вказують суму податкового зобов’язання за іншими нарахуваннями, не підтвердженими попередньою оплатою або векселем;
  11. графа 16 сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету, грн. Підлягає сплаті до бюджету (грн): (гр. 9.1 – гр. 9.2 + гр. 10 – гр. 11.1 – гр. 11.2 – гр. 12.1 + гр. 12.2 – гр. 13 – гр. 14 + гр. 15) Дані цієї графи переносять до розділу А Декларації. До 01 січня 2026 року у графі 16 проставляють суму податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету у гривні, що визначають у підсумку (графа 10 – графа 11.1 – графа 11.2 – графа 13 – графа 14 + графа 15), та вноситься до розділу А Декларації.


Додаток 4


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Наводять код підакцизних товарів (продукції) відповідно до УКТ ЗЕД.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Вказують назву підакцизних товарів (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4. Одиниця виміру товару (продукції) (л, кг, куб. см, шт.). Проставляють одиницю виміру товару (продукції), за якою ведеться облік у платника (наприклад, літри, кілограми).


Графа 5. Кількість товару (продукції) (л, кг, куб. см, шт.). Вказують кількість підакцизних товарів (продукції) за встановленою одиницею виміру.


Графа 6. Вміст спирту (%) в алкогольних напоях. Вказують вміст спирту в конкретному виді алкогольних напоїв.


Графа 7. Кількість у перерахунку на 100-відсотковий спирт (л). Зазначають кількість алкогольних напоїв у перерахунку на 100-відсотковий спирт.


Графа 8. Код пільги згідно з довідником податкових пільг. Вказують код пільги з акцизного податку відповідно до Довідника податкових пільг.


Графи 910. Сума акцизного податку, не сплачена з операцій, що звільняються від оподаткування, не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою (грн). Проставляють нараховану суму пільг акцизного податку:


  1. графа 9 – для операцій, визначених пунктами 213.2, 213.3 ПКУ;
  2. графа 10 – для операцій, визначених статтею 229 ПКУ.


Графи 1112. Реквізити отримувача товару (продукції), у тому числі при передачі для власного споживання, та нерезидента. Вказують реквізити отримувача підакцизного товару (продукції), звільненого від оподаткування акцизним податком.


Графи 1315. Документи, що підтверджують операції, які не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою або за зниженою ставкою. Зазначають реквізити документів, що підтверджують операції:


  1. митна декларація;
  2. обліковий номер податкового векселя;
  3. акт знищення чи інший документ, що підтверджує утилізацію.


Графа 16. Строк користування податковою пільгою у звітному періоді. Вказують період користування пільгою (число, місяць, рік початку та закінчення користування пільгами).


Графа 17. Сума податкової пільги, що використана за цільовим призначенням. Проставляють обсяг пільг за платежами згідно з Довідником податкових пільг у разі цільового використання податкових пільг.


Додаток 5


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Вказують код тютюнових виробів та рідин для електронних сигарет, для яких придбані втрачені марки акцизного податку.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Наводять власну назву тютюнових виробів або рідин для електронних сигарет, на які придбані втрачені марки акцизного податку.


Графа 4. Одиниця виміру товару (продукції) (шт., кг). Проставляють одиницю виміру, за якою ведуть облік оподатковуваного обороту товару (шт., кг).


Графа 5. Оборот з реалізації (передачі), ввезення підакцизних товарів за місяць, що передує місяцю виявлення нестачі марок акцизного податку. Зазначають кількість реалізованих (переданих), ввезених підакцизних товарів (в шт., кг).


Графа 6. Сума податкового зобов’язання, нарахована за місяць, що передує місяцю виявлення нестачі марок акцизного податку (грн). Вказують суму податкового зобов’язання, розрахована за попередній звітний період.


Графа 7. Середньозважена сума податкового зобов’язання на одиницю реалізованого товару. Зазначають суму податкового зобов’язання за одиницю товару: ((гр. 6 ÷ гр. 5) × 20); для інших товарів (гр. 6 ÷ гр. 5).


Графа 8. Кількість втрачених марок акцизного податку (шт.). Проставляють кількість втрачених марок акцизного податку.


Графа 9. Сума акцизного податку, сплачена при придбанні марок акцизного податку, які були втрачені (грн). Вказують суму акцизного податку, сплачену при придбанні втрачених марок акцизного податку.


Графа 10. Сума акцизного податку, що підлягає сплаті з кількості втрачених марок акцизного податку (грн). Розраховують за формулою: (гр. 7 × гр. 8).


Ці дані заносять до розділу Б Декларації.

Увага! Додаток 5 до Декларації діятиме тільки до кінця 2025 року

Додаток 6


У цьому додатку зазначають код території згідно з третім або додатковим (за наявності) рівнем КАТОТТГ.


Графа 1 номер рядка.


Графа 2. Вид підакцизних товарів. Вказують назву підакцизного товару (продукції), яка відповідно до підпункту 215.3.1 ПКУ віднесена до підакцизних.


Графа 3. Вартість (з ПДВ та без урахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів). Зазначають загальну вартість реалізованих у роздрібній торгівлі та мережі громадського харчування підакцизних товарів з урахуванням ПДВ, але без урахування акцизного податку.


Рядок 1.5: Вказують вартість зіпсованих, знищених товарів, товарів, наявність яких не підтверджено або нестача яких виявлена за результатами інвентаризації.


Графа 4. Ставка податку (%). Проставляють ставку акцизного податку в відсотках, встановлену підпунктом 215.3.10 ПКУ для пива, алкогольних напоїв.


Графа 5. Сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету (грн). Розраховують за формулою:


Сума податку= (гр. 3 × гр. 4) ÷ 100


Підсумок. Загальну суму податкових зобов’язань зазначають у рядку «Усього» та переносять до графи 4 рядка Д1.1 розділу Д Декларації.


Додаток 6-1


Графа 1. Номер рядка. Дані за кожною власною назвою в розрізі вмісту продукції в одиниці товару та встановлених максимальних роздрібних цін заповнюють окремим рядком, у такому порядку:


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на які підпунктами 215.3.2 та 215.3.3 ПКУ встановлено ставки акцизного податку.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Зазначають назву товару відповідно до зазначеного у графі 2 коду товару згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4. Власна назва товару з додатковою інформацією щодо характеристик (у разі наявності). Зазначають перелік підакцизних товарів за власною назвою, які реалізують виробники та/або імпортери в роздрібній торгівлі або суб’єкти господарювання, що здійснюють оптову та / або роздрібну торгівлю такими виробами.


Графа 5. Вміст продукції (вага нетто, обсяг) в одиниці товару, шт. Зазначають кількість одиниць тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин для електронних сигарет (сигарет, сигарил, сигар тощо) в одиниці товару (пачці, коробці) за кожною назвою.


Графа 6. Вміст продукції (вага нетто, обсяг) в одиниці товару, кг. Зазначають вагу нетто одиниці товару в кілограмах (без урахування ваги тари чи упаковки) з округленням до п’яти знаків після коми.


Графа 7. Вміст продукції (вага нетто, обсяг) в одиниці товару, л. Зазначають обсяг продукції в літрах, з округленням до чотирьох знаків після коми.


Графа 8. МРЦ з урахуванням акцизного податку та ПДВ. Вказують максимальні роздрібні ціни, задекларовані виробником/імпортером, з урахуванням акцизного податку та ПДВ.


Графа 9. Кількість реалізованого товару (крім операцій з реалізації у роздрібній торгівлі). Зазначають кількість товару, реалізованого суб’єктам господарювання, які здійснюють оптову або роздрібну торгівлю.


Графа 10. Кількість реалізованого товару через місця роздрібної торгівлі. Зазначають кількість продукції, реалізованої виробниками та / або імпортерами через роздрібну торгівлю.


Графа 11. Кількість підакцизних товарів, що були зіпсовані, знищені або місцезнаходження яких не підтверджено. Вказують кількість таких товарів, зокрема нестачу, виявлену під час інвентаризації.


Графа 12. Вартість за максимальними роздрібними цінами з урахуванням ПДВ та без акцизного податку. Розрахунок: гр. 12 = гр. 8 × (гр. 9 + гр. 10 + гр. 11).


Рядок А. «Усього». Підсумок графи 12 для всіх рядків, округлений до двох знаків після коми.


Рядок В. «Ставка податку». Зазначають адвалорну ставку податку, встановлена підпунктом 215.3.10 ПКУ.


Рядок С. «Сума податкового зобов’язання». Розрахунок: Рядок С= рядок А гр. 12 × рядок В гр. 12 ÷ 100


Результат округлюють до цілого значення.


Перенесення даних:


  1. вироблена продукція: результат із рядка С графи 12 до графи 4 рядка Д2.1 розділу Д Декларації;
  2. імпортована продукція: до графи 4 рядка Д2.2 розділу Д Декларації.

На замітку! У незаповнених графах зазначають «0»

Додаток 7


Цей додаток складається з двох розділів. В обох графа 1 номер рядка.


Розділ I. Розрахунок сум акцизного податку з реалізації електричної енергії, виробленої виробником електричної енергії, за якою податкові зобов’язання виникають відповідно до пункту 216.10 статті 216 розділу VI Кодексу


Графа 2. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Указують код товарів згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.9 ПКУ.


Графа 3. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД. Наводять опис товару згідно з УКТ ЗЕД.


Графа 4. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, загальна Вказується загальна вартість реалізованої електроенергії без ПДВ та акцизного податку.


Графа 5. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії відповідно до пунктів 38, 38-1 підрозділу 5 розділу ХХ ПКУ. Вказують вартість електроенергії, реалізованої за визначеними пунктами Перехідних положень ПКУ.


Графа 6. Операції, що не підлягають оподаткуванню відповідно до пункту 213.2 ПКУ. Вказують вартість реалізованої електроенергії, яка не підлягає оподаткуванню.


Графа 7. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, що підлягає оподаткуванню. Указують вартість електроенергії, яка підлягає оподаткуванню. Для перевірки: гр. 7 = гр. 4 - гр. 5 - гр. 6.


Графа 8. Ставка акцизного податку. Наводять розмір ставки акцизного податку.


Графа 9. Сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету. Указують суму податку: гр. 9 = (гр. 7 × гр. 8) ÷ 100.


Розділ II. Розрахунок сум акцизного податку з реалізації електричної енергії, виробленої виробником електричної енергії відповідно до пунктів 38, 38-1 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу


Графа 2. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, загальна. Указують загальну вартість реалізованої електроенергії без ПДВ та акцизного податку.


Графа 3. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, за яку оплату отримано в попередніх звітних періодах. Вказують вартість електроенергії, за яку оплату отримали в попередніх періодах.


Графа 4. Вартість реалізованої виробленої виробником електричної енергії, за яку оплату отримано у звітному періоді. Указують вартість електроенергії, за яку оплату отримали в звітному періоді.


Графа 5. Сума одержаної попередньої оплати (авансу). Указують суму одержаної попередньої оплати, яку зараховують на майбутні періоди.


Графа 6. Вартість реалізованої електроенергії в попередніх періодах, за яку не надійшла оплата. Вказують залишок дебіторської заборгованості на початок звітного періоду.


Графа 7. Одержано оплату за реалізовану електроенергію в попередніх періодах. Указують суму оплати, яка надійшла в рахунок погашення заборгованості.


Графа 8. Залишок неоплаченої вартості реалізованої електроенергії. Указують залишок неоплаченої вартості на кінець періоду за формулою: гр. 8 = (гр. 2 - гр. 3 - гр. 4) + (гр. 6 - гр. 7).


Графа 9. Зараховано (отримано) коштів за реалізовану електроенергію у звітному періоді. Вказують суму оплати, отриману за реалізовану електроенергію.


Графа 10. Зазначають ставку акцизного податку.


Графа 11. Сума податкового зобов’язання, що підлягає сплаті до бюджету. Вказують суму акцизного податку, розраховану за формулою: гр. 11 = (гр. 9 × гр. 10) ÷ 100.

На замітку! Усі графи, які не заповнюють, зазначають зі значенням «0»

Додаток 8


Заголовна частина. У заголовній частині зазначають код території. У верхньому куті першої сторінки обов’язково зазначають розділ Декларації, код операції та звітний період, у якому подають уточнюючу Декларацію. У спеціально відведених полях зазначають:


  1. реквізити платника: код за ЄДРПОУ, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта;
  2. код території: код території за КАТОТТГ. Цей код заповнюють лише у разі виправлення показників розділу Д Декларації.


Розрахунок містить шість розділів (А, Б, В, Г, Д, Е), які розділені на графи. До граф заносять дані про суму податку з відповідних рядків розділів А, Б, В, Г, Д, Е Декларації, де вказані нараховані суми податку окремо.


Приклад для розділу А. До шести окремих граф розрахунку заносять суми податку відповідно до кодів бюджетної класифікації. Дані беруть із таких граф Декларації:


  1. із спирту етилового, лікеро-горілчаної продукції, виноробної продукції, інших спиртових дистилятів;
  2. продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше і пива;
  3. зазначені у графах А16.1, А16.2, А16.3, А16.4, А16.5, А17.1, А17.2, А17.3.


Таблична частина


У рядку 1 зазначають суми податку, що були задекларовані у Декларації за період, у якому виявлено помилку.


У рядку 2 зазначають виправлені суми податку, які вносять до уточнюючої Декларації у звітному періоді. Заповнюють у тому самому порядку, що й рядок 1.


У рядку 3 зазначають суму податку, яка збільшує податкове зобов’язання, що уточнюють.


У рядку 4 зазначають суму податку, яка зменшує податкове зобов’язання, що уточнюють.


У рядку 5 зазначають суму штрафу у розмірі 3% від суми збільшення податкових зобов’язань, визначених у рядку 3, відповідно до підпункту «а» частини третьої пункту 50.1 ПКУ.


У рядку 6 зазначають суму штрафу у розмірі 5% від суми недоплати податку, визначеної у рядку 3, відповідно до підпункту «б» частини третьої пункту 50.1 ПКУ.


У рядку 7 зазначають суму пені, яку нараховує платник податку самостійно у порядку, встановленому підпунктом 129.1.3 ПКУ, якщо у рядку 3 зазначено збільшення податкових зобов’язань через уточнення.


Ці рядки дозволяють відобразити всі зміни в податкових зобов’язаннях, включно із штрафами та пенею, що виникають через виправлення помилок.


Додаток 9


Його заповнюють у випадках, коли постачальник пального:


  1. припустився помилки під час заповнення обов’язкових реквізитів акцизної накладної (передбачених пунктом 231.1 ПКУ);
  2. порушив граничні терміни реєстрації акцизної накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН).


Особа, яка отримує пальне, має право подати до своєї Декларації заяву зі скаргою на постачальника пального. Цю заяву оформлює за формою, встановленою в додатку 9 до Декларації.


Що потрібно знати:


1. Додаткові документи:


  1. разом із заявою можна подати копії документів або письмові пояснення, що підтверджують факти порушень;
  2. ці документи мають бути подані до контролюючого органу за місцем обліку платника податків.


2. Терміни подання. Заяву та додаткові документи подають у той самий строк, що й Декларацію за відповідний звітний період.


3. Відмітка у заяві. Якщо до заяви додають додаткові документи, у відповідному полі заяви необхідно поставити відмітку.


Додаток 9 дозволяє отримувачу пального офіційно звернутися до податкового органу щодо помилок або порушень, яких припустився постачальник, і надати необхідні документи для розгляду ситуації.


Додаток 10


Подають у разі, якщо платник податків вважає, що форма Декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання всупереч нормам ПКУ.


У рядку 1 зазначають зміст доповнення до Декларації, викладений у довільній формі, з поясненням мотивів його подання.


Додаток 11


Угорі таблиці зазначають офіційний курс гривні до євро на перший день відповідного кварталу в грн із чотирма знаками після коми.


У заголовку вказують, відносно якого товару, з яким кодом згідно з УКТ ЗЕД, його складають.


Додаток має два розділи:


Розділ I. Пальне, під час виробництва якого як сировину використано інші оподатковувані підакцизні товари.

Розділ II. Товари (продукція), використані як сировина під час виробництва пального.


Порядок заповнення:


1. Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД (графа 2). Тут наводять код товарів (продукції), на які стаття 215 ПКУ встановлює специфічні ставки акцизного податку.


2. Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД (графа 3). Тут зазначають назву підакцизних товарів, відповідно до зазначеного коду товару.


3. Щодо одиниці виміру товару (графи 4, 5) заначають:


  1. у графі 4 одиницю виміру товару для визначення оподатковуваного обороту (л, кг);
  2. у графі 5 одиницю виміру для обчислення акцизного податку (тис.л, л).


4. Обсяги (графи 6, 7):


  1. у графі 6 проставляють оподатковувані обсяги реалізованого пального або використаної сировини, за якими ведуть облік;
  2. у графі 7: для розділу I обсяги реалізованого пального, для розділу II обсяги використаної сировини.


5. Специфічні ставки акцизного податку (графа 8). Тут проставляють ставки акцизного податку з одиниці виміру, відповідно до підпункту 215.3.4 ПКУ.


6. Сума акцизного податку (графа 9):


  1. у розділі I обчислюють виходячи з обсягів реалізованого пального, ставки акцизного податку та офіційного курсу гривні до євро;
  2. у розділі II обчислюють з обсягів використаної сировини, ставок податку на таку сировину та офіційного курсу гривні до євро.


7. Порівняння сум податку (підсумок):


  1. у рядку «Сума податкового зобов'язання, що підлягає відніманню» зазначають менше значення з підсумків розділів I та II;
  2. цю суму переносять до четвертої графи рядка з кодом операції «В14.2» розділу В Декларації.

Увага! Облік обсягів товарів ведуть у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (СЕАРП та СЕ). Додаток 11 враховує лише підакцизну сировину, яка оподатковували акцизним податком раніше

Додаток 12


Цей додаток обов’язково подають суб’єкти господарювання, які відповідно до підпункту 229.1.16 ПКУ здійснюють одночасно діяльність із виробництва:


  1. біоетанолу та біопалива;
  2. спирту етилового денатурованого та продукції хімічного і технічного призначення, включеної до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
  3. спирту етилового неденатурованого та оцту з харчової сировини;
  4. спирту етилового денатурованого та парфумерно-косметичної продукції;
  5. спирту етилового-сирцю та біоетанолу.


Структура довідки. Довідку заповнюють у розрізі акцизних складів. При цьому зазначають уніфіковані номери цих складів, які присвоєні в СЕАРП та СЕ.


Подають щомісяця разом із Декларацією за відповідний звітний період.


Підстава для регулювання:


  1. ця вимога внесена до пункту 17 розділу V наказом Мінфіну від 28.07.2023 №414,
  2. додаток введено в дію наказом Мінфіну від 08.05.2019 №189.


Додаток 13


Відповідний додаток подають суб'єкти господарювання, які на умовах, визначених пунктом 229.8 ПКУ, здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України щодо здійснення наземного обслуговування. Додаток 13 надають разом з Декларацією.


Як подавати Декларацію з акцизного податку


Декларацію можна подати до податкового органу в один із способів:


  1. особисто платником податку або його уповноваженою особою безпосередньо до відповідного органу ДПС;
  2. поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. У цьому випадку відправлення потрібно здійснити не пізніше ніж за п’ять днів до граничної дати подання Декларації;
  3. в електронному вигляді із використанням засобів електронного зв’язку. Для цього необхідно зареєструвати електронний підпис відповідальних осіб та скористатися, наприклад, сервісами «Єдиного вікна подання електронної звітності» або іншими електронними платформами.


Кожен із цих способів дозволяє виконати обов’язок з подання Декларації, однак вибір залежить від доступних ресурсів та зручності для платника податку.


Олена СТЕПАНОВА, консультант з обліку та оподаткування, практикуючий головний бухгалтер


Шаблони та зразки документів:


Декларація з акцизного податку

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇