У випадку, коли з ФОП на загальній системі розрахувались через оплату картою в магазині (банківський еквайринг) – яку суму він повинен включити до доходу для цілей оподаткування ПДФО та військовим збором та в якому звітному періоді (2024 чи 2025 рік)?У випадку, коли з ФОП на загальній системі розрахувались через оплату картою в інтернет-магазині (інтернет еквайринг) – яку суму він повинен включити до доходу для цілей оподаткування ПДФО та військовим збором та в якому звітному періоді (2024 чи 2025 рік)?
Оподаткування доходів, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування визначено ст. 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Відповідно до п. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такого ФОП.
Отже, датою отримання доходу є:
- дата фактичного надходження коштів на поточний рахунок у форматі IBAN, у касу;
- у разі здійснення розрахунків негрошовій формі – дата отримання інших видів компенсацій вартості y 9 поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів; при здійсненні розрахунків за допомогою платіжних терміналів (POS-терміналів) з видачею фіскального (касового) чека – дата, вказана у фіскальному чеку.
З урахуванням листа Міністерства фінансів України від 10.04.2024 №11210-04-62/11995:
датою отримання доходу ФОП на загальній системі оподаткування при здійсненні розрахунків за допомогою POS-терміналів з видачею фіскального (касового) чека є дата, зазначена у фіскальному (касовому) чекові.
Джерело: лист ДПСУ від 16.07.2025 №760/2/99-00-24-01-04-02
Матеріал на тему:
Як визначається дохід ФОП на ЄП при оплаті через термінал: оновлена відповідь ДПС
Дата доходу для єдинників – дата зазначена в чеку: позиція ДПС та Мінфіну незмінна
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше