Як визначається дохід ФОП на ЄП при оплаті через термінал: оновлена відповідь ДПС

Для ФОП – платників єдиного податку першої – третьої груп доходом вважається вся сума виручки, отримана від продажу товарів (робіт, послуг), незалежно від того, що банк утримує з неї комісію за еквайринг. Це означає, що оподатковуваний дохід ФОП включає повну суму платежу, яку покупець сплачує через термінал, без вирахування комісії банку

Згідно з п.п. 1 п. 292.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.


До суми доходу платника єдиного податку включається вартість безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг) (абзац перший п. 292.3 ПКУ).


Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання–передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, платника ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (п. 292.6 ПКУ).

Отже, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).

В свою чергу, переведено до нечинних у зв’язку з розміщенням уточненої редакції відповіді на запитання раніше надану відповідь ДПС, яка діяла до 03.02.2025, а саме: у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (послуги) доходом фізичної особи – платника єдиного податку вважається сума, що надійшла на поточний рахунок. При цьому датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку. Якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з використанням платіжних терміналів із суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування є повна сума виручки (з врахуванням комісії, утриманої банком).


Щодо дати отримання доходу ФОП – платником ЄП з метою оподаткування при здійсненні нею розрахунків за допомогою POS – терміналів, податківці наполягають на тому, що у разі здійснення розрахунків суб’єктами господарювання – фізичними особами – підприємцями за допомогою POS – терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена в фіскальному (касовому) чекові.


До речі, чинною також залишається відповідь ДПС (ЗІР Категорія 108.01.02), що доходом юридичної особи – платника ЄП третьої групи є вся сума виручки, включаючи комісію банку, а датою отримання доходу вважається день надходження коштів на рахунок.


Джерело: ЗІР Категорія 107.01.03

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇