Транзитні кошти не є доходом: типова помилка бухгалтерів

Експертка з оподаткування Мар’яна Кавин звертає увагу на типову помилку бухгалтерів – включення до доходу транзитних коштів або сум, що належать третім особам за посередницькими договорами. Таке некоректне відображення операцій не лише спотворює фінансову звітність, а й може призвести до податкових ризиків під час перевірок


Поширеною помилкою платників податку – є визнання доходу на суму транзитних коштів, або на суми, що за посередницькими договорами належать третім особам.

Наприклад: підприємство надає транспортно-експедиційні послуги, вартість послуги – 110 тис. грн, з яких винагорода перевізника – 70 тис. грн.

Як показати це правильно:


  1. Правильно: показати у доходах 40 тис. грн.
  2. Неправильно: показати у доходах 110 тис. грн, а у витратах 70 тис. грн.


Основний аргумент бухгалтерів, які цим «не паряться»:

«Яка різниця, якщо на фінрезультат все рівно попаде 40 тис.?!»

Мар'яна Кавин зазначає: різниця є!


Показавши 110 тис. у доході, ми завищили дохід, і при перевірці податківці це можуть «пробачити».


Але! З витрат 70 тис. буде виключено, адже НП(С)БО 16 «Витрати» віддзеркалює НП(С)БО 15 «Дохід» і говорить, що кошти, які належать третій стороні (транзитні кошти), не відносяться до витрат.


І це ще не все! Було завищено:


  1. «чистий дохід» у фінзвітності → вплив на величину підприємства
  2. рядок 01 Декларації з прибутку → вплив на періодичність звітування
  3. застосування податкових різниць (критерій 40 млн)
  4. контрольовані операції (критерій 150 млн)
  5. податкове навантаження (співвідношення рядка 06 до 01)


Джерело: Податковий блог Мар'яни Кавин


Читайте більше:


Курсові різниці: бухоблік і вплив на оподаткування єдиним та податком на прибуток

Коли підприємцю вигідно бути платником ПДВ

Дві типові помилки в обліку собівартості: що коштує компаніям найбільше

Валютна заборгованість погашатись не буде. Як зупинити ЗЕД-пеню

Чи потрібно податкову повідомляти про зміну ПП на ТОВ

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇