Чи потрібно застосовувати РРО/ПРРО при використанні платіжних систем та терміналів типу iBox при розрахунках за товари?
Ст. 9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРО) визначені випадки, у яких РРО / ПРРО або розрахункові книжки не застосовуються, зокрема відповідно п. 2 ст. 9 Закону про РРО, при виконанні банківських операцій, крім:
- операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.
ДПС листом від 05.12.2019№6661/7/99-00-05-04-01-17 від 05.12.2019 надіслала для використання в роботі лист НБУ від 28.11.2019 №57-0007/62082 (є чинним) щодо використання електронних платіжних засобів (далі – ЕПЗ) при продажу товарів (наданні послуг).
У зазначеному листі Національний банк України зазначає:
- Торговець має право приймати до оплати ЕПЗ певної платіжної системи на підставі договору з еквайром.
- Еквайр в договорі з торговцем зобов'язаний зазначити, зокрема, порядок і терміни розрахунків еквайра з торговцем та порядок оформлення документів за операціями з використанням ЕПЗ.
- Еквайр зобов'язаний забезпечити технологічне, інформаційне обслуговування торговців і проведення розрахунків з ними за операції, які здійснені між торговцями та користувачами з використанням ЕПЗ, на підставі договору.
Отже, якщо товар / послуга придбавається за допомогою ЕПЗ, то кошти на рахунок торговця будуть надходити від еквайра, а не від держателя ЕПЗ. При цьому еквайр самостійно визначає порядок обліку торговців, з якими він має укладені договори.
Ініціювання переказу за допомогою ЕПЗ має оформлюватися відповідними документами за операціями із застосуванням ЕПЗ (квитанція платіжного термінала).
Документ за операцією із застосуванням ЕПЗ – це документ, що підтверджує виконання операції із використанням ЕПЗ, на підставі якого формуються відповідні документи на переказ чи зараховуються кошти на рахунки.
Тобто, квитанція платіжного термінала лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ, а не факт продажу товару (отримання послуг).
З огляду на зазначене, у разі використання ЕПЗ для оплати вартості товарів квитанція платіжного термінала не є розрахунковим документом у розумінні Закону про РРО та Закону України від 12.05.1991 №1023-XII «Про захист прав споживачів»
Джерело: ДПС
Статті на тему:
Як зареєструвати ПРРО у Електронному кабінеті
Платіжній рахунок Nova Pay: чи потрібен РРО / ПРРО
РРО чи ПРРО: переваги та недоліки, практичні поради щодо вибору
Не подали звітність про використання РРО / ПРРО: чи є підстава для фактичної перевірки
РРО / ПРРО, оподаткування роялті, суборенда та інші важливі роз’яснення ДПС: огляд ІПК
Передплата, післяплата та повернення товарів: як правильно відобразити у чеках РРО / ПРРО
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше