Штрафи за РРО з 1 серпня для ФОП повертаються – 100 % і 150%

Час пільг для ФОПів добігає кінця: вже з 1 серпня за порушення правил використання РРО штрафи зростуть у кілька разів. У статті розглянуто, які саме порушення фіксують податківці, як обчислюється повторність порушень і чому навіть одна перевірка може призвести до максимального штрафу, а також пояснюємо позицію Верховного Суду з цього питання


  1. Який розмір штрафу діє до 31 липня 2025 року і хто має право на пільги
  2. Якими будуть штрафи з 1 серпня 2025 року
  3. Які порушення фіксуються податковою та як визначається повторність
  4. Позиція податкової та судова практика щодо повторності порушень


Який розмір штрафу діє до 31 липня 2025 року і хто має право на пільги


По 31 липня поточного року до фізичних осіб-підприємців (ФОПів), які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ, фінансова відповідальність за найпоширеніше порушення закону про РРО застосовується у таких розмірах:


  1. 25% вартості проданих з порушенням, встановленим п. 15 розд. ІІ Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі Закон про РРО), товарів, робіт, послуг за порушення, вчинене вперше;
  2. 50% вартості проданих з порушеннями товарів, робіт, послуг за кожне наступне вчинення порушення.


При цьому такі преференції не розповсюджуються на ФОПів, які продають підакцизні товари, технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, лікарські засоби, вироби медичного призначення, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.


Якими будуть штрафи з 1 серпня 2025 року


З 1 серпня ФОПам, які мали преференції у менших розмірах штрафів за порушення Закону про РРО, будуть нараховані штрафи у стандартному розмірі, передбаченому п. 1 ст. 17 Закону про РРО. Це 100% суми, на яку здійснено продаж товарів, робіт, послуг з порушеннями, встановленими п.1 ст.17 Закону про РРО, за порушення, вчинене вперше, і 150% суми, на яку здійснено продаж товарів, робіт, послуг за кожне наступне порушення.


При цьому, згідно підрозд.10 розд. XX Податкового кодексу України, штрафні фінансові санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами (податківцями), застосовуються в розмірах, передбачених законом, чинними на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних фінансових санкцій.


Отже, якщо ФОП, на якого поширюється зменшений розмір штрафу, допустив порушення в період по 31 липня 2025 року, але його виявлять у періоді вже з 1 серпня 2025 року, то його покарають за загальними правилами.


Які порушення фіксуються податковою та як визначається повторність


Про які порушення йдеться у пункті 1 статті 17 Закону про РРО:


  1. Проведення розрахункових операцій з використанням РРО або ПРРО, або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів, наданих послуг. Розрахунок має бути проведений на повну вартість проданих товарів або наданих послуг, зазначену у фіскальному чеку.
  2. Непроведення розрахункових операцій через РРО або ПРРО з фіскальним режимом роботи. Якщо суб'єкт господарювання здійснює розрахункові операції у розумінні Закону про РРО (приймання готівки, приймання карток в оплату вартості товарів, робіт і послуг), йому в обов'язковому порядку треба застосовувати РРО або ПРРО.
  3. Невидача в паперовому вигляді та/або електронній формі відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції. Має значення також і своєчасність видачі розрахункового документа, адже такий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару/послуги.
  4. У разі відсутності в документі хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не приймається як розрахунковий. Практика податкових перевірок показує, що навіть помилка в обов'язкових реквізитах може вплинути на його чинність. Помилки та/або неточності в назві товару, зазначеній у розрахунковому документі, які не призводять до спотворення інформації про розрахункову операцію, не є підставою для визнання такого документа нерозрахунковим.
  5. Проведення розрахункової операції без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання. Це стосується виключно тих випадків, якщо суб'єкт господарювання має право використовувати книгу обліку розрахункових операцій на господарську одиницю з відповідними розрахунковими книжками, які містять розрахункові квитанції замість РРО або ПРРО. Така можливість надана ст. 10 Закону про РРО та окремим профільним Переліком окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабміном від 23.08.2000 №1336.


Позиція податкової та судова практика щодо повторності порушень


Щодо повторності порушень, на думку податкової (ЗІР, категорія 109.18), у разі виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання підтверджених належним чином фактів неодноразових порушень вимог щодо застосування РРО та/або ПРРО, до суб'єкта господарювання застосовують фінансові санкції. Зокрема, за першу з таких операцій штраф як за перше порушення, а за кожну наступну – як за наступне порушення.


Отже, перший факт невидачі чека РРО/ПРРО або непроведення операції через РРО/ПРРО тощо, є порушенням, вчиненим вперше. Наступний факт невидачі або непроведення операції через РРО/ПРРО тощо, вже є повторним порушенням, навіть якщо це одна і та сама перевірка. Тобто, при невидачі декілька разів чека РРО/ПРРО за перший невиданий чек – 100% штрафу, а за всі наступні (другий та інші факти невидачі чека РРО/ПРРО) – вже 150%.


Судова практика підтримує позицію податкової. На думку Верховного Суду (Постанова ВС від 22.02.2022 у справі №640/4426/19), кожен встановлений контролюючим органом факт непроведення розрахункових операцій через РРО з фіскальним режимом роботи є окремим правопорушенням. При цьому розмір фінансових санкцій слід визначати з урахуванням кількості разів допущених правопорушень, незалежно від того, чи виявлено такі порушення податковою в межах однієї перевірки.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


РРО – наступ на безготівкові розрахунки

Як зареєструвати ПРРО у Електронному кабінеті

Платіжній рахунок Nova Pay: чи потрібен РРО / ПРРО

РРО чи ПРРО: переваги та недоліки, практичні поради щодо вибору

Не подали звітність про використання РРО / ПРРО: чи є підстава для фактичної перевірки

РРО / ПРРО, оподаткування роялті, суборенда та інші важливі роз’яснення ДПС: огляд ІПК

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇