Працівник для підтвердження інвалідності та застосування пільгової ставки ЄСВ 8,41% надав пенсійне посвідчення інваліда II групи, яке було видане у 2015 році з довічним терміном дії. Довідка МСЕК відсутня. Чи має право підприємство застосувати пільгову ставки ЄСВ 8,41% на підставі пенсійного посвідчення інваліда II групи?
Документи, рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законі України від 25.03.1992 №2232-XII«Про військовий обов’язок та військову службу» та Законі України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами (абз. 8 п. 3 постанови КМУ від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», далі – Постанова №1338).
ЄСВ для підприємств, установ і організацій, ФОП, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, в яких працюють особи з інвалідністю, встановлюється у розмірі 8,41% (ст. 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Для можливості застосування платником пільгової ставки ЄСВ необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності.
Підтвердженням встановлення працівнику інвалідності та підставою для застосування ЄСВ у розмірі 8,41% відповідно до пп. 5 п. 2 розділу ІІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449 зокрема, є завірена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності.
Отже, підставою для застосування юридичною особою – роботодавцем ставки ЄСВ у розмірі 8,41% є копія довідки до акта огляду в МСЕК або витяг із рішення експертної команди.
При цьому пенсійне посвідчення особи з інвалідністю (ІІ група) засвідчує те, що особа перебуває на обліку як пенсіонер, який отримує пенсію по інвалідності.
Якщо фізособа втратила довідку до акта огляду в МСЕК, у такому разі за словами податківців доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України
Джерело: ІПК від 07.07.2025 №3662/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК
Мінікурс на тему:
Новий підхід до ставки ЄСВ 8,41%: як обійти ризик
Стаття на тему:
Підтвердження інвалідності по-новому: пільгова ставка ЄСВ 8,41%
Матеріал на тему:
Перехід на нову систему оцінювання інвалідності: вплив на ставку ЄСВ