Святкування Дня бухгалтера 2025: облік і оподаткування

Організація святкування до Дня бухгалтера (16 липня) – це прекрасна традиція для підтримки командного духу та відзначення важливої професії для багатьох українських компаній. Проте за святковою атмосферою криються важливі бухгалтерські та податкові нюанси, які можуть стати неприємним сюрпризом під час перевірок. Тож важливо правильно оформити та врахувати витрати в обліку правильно, щоби уникнути податкових ризиків. Далі про це докладніше


  1. Організаційні заходи і документальне оформлення святкування Дня бухгалтера
  2. Святкування Дня бухгалтера: бухгалтерський облік
  3. Святкування Дня бухгалтера: ПДФО, військовий збір, ЄСВ
  4. Святкування Дня бухгалтера: ПДВ
  5. Висновки


Організаційні заходи і документальне оформлення святкування Дня бухгалтера


Підставою для святкового заходу має бути наказ (розпорядження) керівництва щодо проведення корпоративного заходу. Саме в наказі (розпорядженні) вказується можливий формат заходу:


  1. корпоратив у ресторані;
  2. святковий фуршет в офісі;
  3. вручення подяк, грамот, подарунків;
  4. запрошення ведучих, музикантів;
  5. неформальні тімбілдинг-активності.


Також у наказі (розпорядженні) вказується особа, відповідальна за організацію та проведення святкування, дата та місце проведення заходу.


Зразок наказу про проведення святкування Дня бухгалтера

Для проведення заходу має бути погоджений орієнтовний бюджет (оренда, харчування, розваги, подарунки). Для цього потрібно скласти кошторис. Він може бути орієнтовним і коригуватися залежно від погодженого бюджету та фактичних витрат. Кошторис може бути розроблений до видання наказу про проведення святкування і після узгодження з керівництвом кошторис можна оформити як додаток до такого наказу.


Зразок кошторису можу бути такий:

Зважаючи на обраний формат святкування, потрібно також укласти договори з закладом харчування (рестораном, кейтерингом), агентством або ведучим (за потреби), постачальником подарунків (у разі закупівлі персональних чи загальних сувенірів).


Отже, документальне забезпечення правильного обліку витрат на святкування Дня бухгалтера потребує обов’язкової наявності:


  1. наказу (розпорядження) про проведення заходу;
  2. кошторису витрат;
  3. договорів з постачальниками послуг (ресторан, агентство, сувеніри);
  4. актів виконаних робіт/наданих послуг;
  5. платіжних документів;
  6. відомості про видачу подарунків, видаткових накладних або актів на списання подарунків.


Святкування Дня бухгалтера: бухгалтерський облік


Витрати, пов’язані з організацією професійного свята, не є пов’язаними з безпосередньою господарською діяльністю. Тому вони обліковуються як інші витрати операційної діяльності на субрахунку 949.


Святкування Дня бухгалтера: ПДФО, військовий збір, ЄСВ


Податкові наслідки в частині ПДФО, ВЗ та ЄСВ слід розглядати за наступними пунктами.


1. Харчування працівників у ресторані. Якщо підприємство надає працівникам харчування у персоніфікованому вигляді, то вартість такого харчування вважається додатковим благом працівника відповідно до пп. «б» пп. 164.2.17 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Щоб визначити базу оподаткування податківці можуть зіставити кількість працівників на святкуванні та кількість блюд. Безперечно, точність і обґрунтованість такого підходу відповідає принципу «середньої температури по палаті». Але якщо йдеться про податкові наслідки, то доцільно не давати шансів для таких варіантів.


Тому оптимальний варіант – фуршет або за типом «шведський стіл». Організація харчування за принципом вільного вибору страв без персонального обліку споживання має суттєві переваги. У такому випадку неможливо визначити:


  1. яка їжа спожита конкретним працівником;
  2. вартість цього споживання;
  3. хто фактично отримав дохід.


При відсутності персоніфікації доходу у податкового інспектора немає можливості визначити суму оподатковуваного доходу. А тим часом будь-яке оподаткування можливе лише за наявності всіх елементів податку: платника, об’єкта, бази, ставки. Якщо не можна визначити, хто, що саме, і в якій вартості отримав, – відсутній об’єкт і база оподаткування.


За таких умов не виникають підстави й для нарахування ЄСВ.


2. Подарунки працівникам. Уникнути персоніфікації доходу у разі дарування подарунків працівникам неможливо, якщо список отримувачів було визначено і вручення подарунків підтверджується відомістю чи актами. Тому ПДФО та ВЗ доведеться нарахувати й сплатити на загальних підставах.


Якщо вартість подарунка не перевищує 25% мінімальної зарплати на 1 січня звітного року (у 2025 році – 2000 грн), то оподатковуваний дохід не виникає (п.п. 165.1.39 ПКУ). Якщо вартість подарунка перевищує 2000 грн, то сума перевищення оподатковується ПДФО з урахуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПКУ). Військовий збір нараховується без застосування коефіцієнта.


У Додатку 4ДФ неоподатковувану вартість подарунка слід відобразити з ознакою доходу «160», а сума перевищення, яка підлягає оподаткуванню, відображається за ознакою доходу «126».


ЄСВ на вартість подарунка доведеться нарахувати, адже йдеться про одноразові заохочення, які не пов’язані з результатами праці. Такі витрати включаються до фонду оплати праці (пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, яка затверджена наказом Держстату від 13.01.2004 № 5,), а отже є базою для нарахування ЄСВ.


Святкування Дня бухгалтера: ПДВ


Вартість «вхідного» ПДВ за зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними на організацію святкування та придбання подарунків для працівників формує податковий кредит для підприємства – платника ПДВ.


Однак оскільки захід проводиться як форма відпочинку для працівників, то понесені витрати вважаються негосподарськими. Тому виникає обов’язок нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ПКУ.


Вручення подарунків працівникам відповідає поняттю «постачання товарів» (пп. 14.1.191, абз. «а» п. 185.1 ПКУ). Тож база оподаткування визначається за договірною вартістю, але не нижче ціни придбання таких товарів (п. 188.1 ПКУ). У такому випадку складаються дві податкові накладні:


  1. перша – на фактичну (нульову) ціну постачання;
  2. друга – на суму перевищення вартості придбання над фактичною ціною постачання, з типом причини «15».


При цьому компенсуючі зобов’язання за п. 198.5 ПКУ не виникають.


Якщо ж роботодавець не є платником ПДВ, сума «вхідного» ПДВ включається до вартості подарунків та списується на витрати підприємства.


Висновки


  1. Підставою для святкового заходу має бути наказ (розпорядження) керівництва щодо проведення корпоративного заходу.
  2. Витрати, пов’язані з організацією професійного свята, не є пов’язаними з безпосередньою господарською діяльністю й обліковуються як інші витрати операційної діяльності.
  3. При відсутності персоніфікації доходу працівника у податкового інспектора немає можливості визначити суму оподатковуваного доходу для нарахування ПДВ та ВЗ.
  4. Вартість подарунків, яка перевищує 2000 грн, підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Ексклюзивний навігатор «Виплати працівникам: ПДФО & ВЗ & ЄСВ, облік та звітність»


Шаблони та зразки документів:


Кошторис витрат

Відомість на видачу подарунків

Наказ про придбання та видачу подарунків для привітання працівників

Наказ про придбання та видачу подарунків для працівників

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇