ВС: довідка від роботодавця не може бути єдиним джерелом доказів

Адвокат Ганна Лисенко аналізує рішення Верховного Суду, яке стосується доказування у трудових спорах, зокрема обов'язку роботодавця надавати докази на підтвердження законності звільнення працівника. Розглядається ситуація, коли суд апеляційної інстанції прийняв до уваги лише докази, надані роботодавцем

Адвокат Ганна Лисенко ділиться аналізом постанови Верховного Суду від 15.01.2025 справі №453/94/23 – про складені кадрові документи роботодавцем, який є зацікавленою стороною.


Відхиляючи вказаний довід позивача та вказуючи, що на підприємстві за вказаний період не було наявних вакантних посад, які могли б бути запропоновані ОСОБА_1, суд апеляційної інстанції постався лише на інформаційну довідку АТ «Укртранснафта» від 01 березня 2023 року №26-03/48, тобто доказ, який не є офіційним документом, а виготовляється відповідачем та залежить виключно від нього.

Тобто, судом була визнана доведеною обставина у справі фактично, тільки на підставі доводів відповідача, який був зацікавлений в такій інформації, що є порушенням принципу змагальності сторін.

Вказуючи, що позивач не спростував вказану довідку відповідача, суд апеляційної інстанції не вказав, як звільнений працівник може надати докази, а саме документи АТ «Укртранснафта».


При цьому, апеляційний суд не звернув уваги, що у подібних трудових спорах саме відповідач зобов’язаний довести законність звільнення працівника, надати відповідні докази, не приховувати їх (постанова Верховного Суду від 23.01.2018 у справі №273/212/16-ц, постанова Верховного Суду від 03.07.2024 у справі №761/970/22.





Джерело: адвокат Ганна Лисенко


Статті на тему:


Звільнення за власним бажанням: основні правила

Звільнення за угодою сторін: основні правила

Як звільнити відсутнього працівника

Звільнення через виявлену невідповідність займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇