👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Щомісячна матеріальна допомога постраждалим працівникам оформлюється наказом роботодавця на підставі положення про оплату праці або положення про преміювання. У наказі обов'язково зазначається перелік працівників, період нарахування та розмір щомісячної допомоги.
Така систематична матеріальна допомога прирівнюється до заробітної плати згідно з пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5 та підлягає оподаткуванню:
- ПДФО за ставкою 18%;
- Військовим збором 5%;
- ЄСВ у розмірі 22% або 8,41% – залежно від наявності у працівника інвалідності.
Альтернативним варіантом є надання цільової допомоги на лікування, яка має інший порядок оподаткування.
Існує два способи її надання:
1. Допомога надається грошима працівнику (тільки тим, хто у трудових відносинах) і членам його сім’ї першого ступеня споріднення на придбання або відшкодування витрат на лікування за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги – не оподатковується ПДФО та ВЗ згідно з пп. 165.1.19 ПКУ і не є базою нарахування ЄСВ згідно з п. 14 розділу І Переліку № 1170
2. Передбачає надання цільової благодійної допомоги у будь-якій сумі безпосередньо закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування будь-якої фізичної особи (і працівника і не працівника). Ця допомога також звільняється від оподаткування ПДФО та військовим збором згідно з пп. 170.7.4 ПКУ (за певними виключеннями, наведеними у цьому підпункті) і не є базою нарахування ЄСВ згідно з п. 13 розділу ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,
затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 №1170.
У обох випадках потрібен наказ на допомогу, заява від працівника, а також підтверджуючі документи факту лікування, встановленого діагнозу, лікарських призначень, а також:
- для першого варіанту – розрахункових документів, що підтверджують вартість понесених витрат;
- для другого варіанту – договору з лікувальним закладом, рахунків, актів, що підтверджують витрати на лікування.
У разі надання однієї з цих допомог така допомога відображається у місяці її надання у Д4 податкового розрахунку:
- для першого варіанту – ознака доходу 143;
- для другого варіанту – 169.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».
Джерело: 7eminar
Стаття на тему:
Матеріальна допомога працівникам: розрахунок та обмеження
Шаблони та зразки документів:
Заява про надання матеріальної допомоги на оздоровлення
Наказ про надання матеріальної допомоги на оздоровлення
Заява працівника про матеріальну допомогу на лікування
Наказ про надання працівнику матеріальної допомоги на лікування