Як оформити та оподаткувати матеріальну допомогу працівникам, які постраждали внаслідок бойових дій

Компанія вирішила надавати щомісячну матеріальну допомогу робітникам, які постраждали в наслідок ракетної атаки на підприємство до повного їх одужання. Як правильно оформити документи? Яке оподаткування буде в цьому випадку ?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Щомісячна матеріальна допомога постраждалим працівникам оформлюється наказом роботодавця на підставі положення про оплату праці або положення про преміювання. У наказі обов'язково зазначається перелік працівників, період нарахування та розмір щомісячної допомоги.


Така систематична матеріальна допомога прирівнюється до заробітної плати згідно з пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 №5 та підлягає оподаткуванню:


  1. ПДФО за ставкою 18%;
  2. Військовим збором 5%;
  3. ЄСВ у розмірі 22% або 8,41% залежно від наявності у працівника інвалідності.


Альтернативним варіантом є надання цільової допомоги на лікування, яка має інший порядок оподаткування.


Існує два способи її надання:


1. Допомога надається грошима працівнику (тільки тим, хто у трудових відносинах) і членам його сім’ї першого ступеня споріднення на придбання або відшкодування витрат на лікування за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги не оподатковується ПДФО та ВЗ згідно з пп. 165.1.19 ПКУ і не є базою нарахування ЄСВ згідно з п. 14 розділу І Переліку № 1170


2. Передбачає надання цільової благодійної допомоги у будь-якій сумі безпосередньо закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування будь-якої фізичної особи (і працівника і не працівника). Ця допомога також звільняється від оподаткування ПДФО та військовим збором згідно з пп. 170.7.4 ПКУ (за певними виключеннями, наведеними у цьому підпункті) і не є базою нарахування ЄСВ згідно з п. 13 розділу ІІ Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,

затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 №1170.


У обох випадках потрібен наказ на допомогу, заява від працівника, а також підтверджуючі документи факту лікування, встановленого діагнозу, лікарських призначень, а також:


  1. для першого варіанту розрахункових документів, що підтверджують вартість понесених витрат;
  2. для другого варіанту договору з лікувальним закладом, рахунків, актів, що підтверджують витрати на лікування.


У разі надання однієї з цих допомог така допомога відображається у місяці її надання у Д4 податкового розрахунку:


  1. для першого варіанту ознака доходу 143;
  2. для другого варіанту 169.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал» або «Преміум».


Джерело: 7eminar


Стаття на тему:


Матеріальна допомога працівникам: розрахунок та обмеження


Шаблони та зразки документів:


Заява про надання матеріальної допомоги на оздоровлення

Наказ про надання матеріальної допомоги на оздоровлення

Заява працівника про матеріальну допомогу на лікування

Наказ про надання працівнику матеріальної допомоги на лікування

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇