Звіт про рух грошових коштів – це звіт, який відображає надходження і вибуття грошових коштів (грошей) протягом звітного періоду в результаті операційної, інвестиційної та фінансової діяльності за звітний рік (абз. 13 п. 3 розд. І Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Мінфіну від 07.02.2013 №73, далі – НП(С)БО 1).
Підприємство може самостійно обирати спосіб складання звіту про рух грошових коштів за прямим або непрямим методом із застосуванням відповідної форми звіту (п. 4.2 розд. ІV Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.2013 №433, далі – Методрекомендації №433).
Вибір методу, за яким складає і подає Звіт про рух грошових коштів, підприємство фіксує в обліковій політиці (п. 2.29 розд. II Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 №635).
Важливо! Дотримуючись принципу послідовності, змінювати метод щороку чи посеред року просто так не можна. Це має бути обґрунтоване і бажано письмове рішення.
Хто подає Звіт про рух грошових коштів за формою №3-н
Звіт про рух грошових коштів (форму № 3-н) подають:
- Підприємства, що становлять суспільний інтерес.
- Великі підприємства.
- Середні підприємства.
- Малі та мікропідприємства, які прийняли рішення за власним бажанням, що їм доцільніше звітувати за повними формами фінзвітності, а не за спрощеними, форми яких затверджено для них спеціально окремим НП(С)БО 25.
Підстава – пп. 1 п. 2 розд. І НП(С)БО 1.
За непрямим методом у формі№3-н визначають тільки рух грошових коштів від операційної діяльності (п. 4.7 розд. ІV Методрекомендацій №433).
Показники руху коштів від інвестиційної та фінансової діяльності визначають за прямим методом: окремо відображають усі надходження, які потім зменшують на суму витрачань та інших платежів. Тобто розділи ІІ «Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності» і ІІІ «Рух коштів у результаті фінансової діяльності» (рядки 3200 – 3395) заповнюють аналогічно як і у формі №3 (за прямим методом).
Непрямий метод заповнення розділу І «Рух коштів у результаті операційної діяльності» Звіту про рух грошових коштів за формою №3-н полягає у переважному використанні вже наявних показників із Балансу (форми №1) та Звіту про фінрезультати (форми №2).
Невелику кількість рядків форми №3-н заповнюють з аналітики за рахунками обліку грошових коштів (30, 31, 333, 334, 335).
Формула непрямого методу виглядає так: прибуток (збиток) до оподаткування +/- бухкоригування = зміни в русі грошових коштів.
В які строки і куди подавати Звіт про рух грошових коштів за формою №3-н
Фінзвітність базово складають за календарний рік.
Водночас до органів статистики підприємства подають ще й проміжну фінансову звітність, яку складають за результатами I кварталу, 1 півріччя, 9 місяців. Склад проміжної фінзвітності:
- для підприємств, які ведуть облік та складають звітність за нацстандартами: Баланс (ф. №1) і Звіт про фінансові результати (ф. №2);
- для підприємств, які ведуть облік та складають звітність за міжнародними стандартами: це повний комплект фінзвітності, тобто усі п'ять форм з примітками, але в більш стислому викладі ніж за результатами року. Див. МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність» та лист Мінфіну від 23.08.2018 №35210-07-10/22399.
На замітку! Звіт про рух грошових коштів подають у складі річної звітності – компанії, які ведуть облік і складають фінзвітність за нацстандартами, а у складі проміжної – лише ті, хто веде облік і складає звітність за МСФЗ.
Органи статистики
До органів Держстату подають:
- проміжну фінзвітність (за I квартал, 1 півріччя, 9 місяців) – не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом;
- річну фінзвітність – не пізніше 28 лютого наступного за звітним року (п. 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 №419, далі – Порядок №419). Тобто гранична дата з подання річної фінзвітності станом на 31.12.2024 – 28.02.2025.
Податкові органи
Підприємства – платники податку на прибуток та неприбуткові організації подають фінзвітність разом із декларацією з податку на прибуток (далі – Декларація) чи звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Неприбутковий звіт) відповідно, до податкової служби, де вони перебувають на обліку (абз.1, 2 п. 46.2 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Така фінзвітність є додатком до Декларації чи Неприбуткового звіту та їх невід’ємною частиною.
Подають фінзвітність разом із:
1. Декларацією:
- якщо період звітування з податку на прибуток – календарний квартал (п. 137.4 ПКУ) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 49.18.2, п. 49.20 ПКУ);
- якщо період звітування з податку на прибуток – календарний рік (п. 137.5 ПКУ) – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ);
2. Неприбутковим звітом, базовий період звітування за яким – рік (пп. 133.4.7 ПКУ) – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ).
Крім того, підприємства ще мають оприлюднювати річну фінзвітність разом з відповідними аудиторськими звітами на своїй веб-сторінці або своєму веб-сайті (у повному обсязі).
Строки оприлюднення для такої звітності:
- підприємствами, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), ПАТ, суб'єктами природних монополій на загальнодержавному ринку та суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, – не пізніше ніж до 30 квітня наступного за звітним року;
- великими підприємствами, які не є емітентами цінних паперів, та середніми підприємствами, – не пізніше ніж до 1 червня наступного за звітним року;
- іншими фінансовими установами та недержавними пенсійними фондами, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, – не пізніше ніж до 1 червня наступного за звітним року (ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.07.1999 №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», далі – Закон про бухоблік).
Яка відповідальність за формою Звіту про рух грошових коштів №3-н
Неподання до органу статистики
За неподання чи несвоєчасне подання фінзвітності до органів статистики на посадових осіб підприємства можуть накласти адмінштраф:
- від 170 до 255 грн – за порушення, вчинене вперше;
- від 255 до 425 грн – за повторне протягом року порушення (ст. 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі – КпАП).
Важливо! На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення, адміністративну та / або кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності не застосовують (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», далі – Закон №2115; Порядок №419)
Норми законодавства щодо звільнення від відповідальності на час війни не стосуються подання фінзвітності до органу ДПС разом із Декларацію чи Неприбутковим звітом. Адже в цьому випадку фінзвітність є частиною самої податкової звітності, на яку норми Закону №2115 не поширюються.
Тому подавати фінзвітність можна протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання фінзвітності. І обов’язку доводити факт неможливості подання фінзвітності Закон №2115 не передбачає.
Неподання до ДПС
Податкова декларація, звіт мають містити обов’язкові реквізити, зокрема інформацію про додатки, що додають до податкової декларації чи звіту та є їх невід’ємною частиною (п. 48.3 ПКУ).
Податкову звітність, складену з порушенням норм ст. 48 ПКУ, не вважають податковою декларацією чи звітом, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ (п. 48.7 ПКУ).
Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, при цьому є неприбутковою організацією, воно подає фінзвітність разом зі Неприбутковим звітом, що є додатком до неї і її невід’ємною частиною. Підтвердженням подання фінансової звітності разом зі Неприбутковим звітом є позначка «+» у клітинці «ФЗ» таблиці «Наявність додатків» та у таблиці «Наявність поданих до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації додатків – форм фінансової звітності» у Неприбутковому звіті.
Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, а перебуває на спрощеній системі і сплачує єдиний податок, то подавати фінзвітність разом із Декларацією платника єдиного податку не потрібно.
За неподання або несвоєчасне подання платником Декларації чи Неприбуткового звіту передбачено штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).
На замітку! КпАП не передбачає права органів ДПС складати протоколи про адміністративні правопорушення за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності. На цьому свого часу акцентували увагу фахівці ДПС у Чернівецькій області
Штраф у розмірі 340 грн, передбачений п. 120.1 ПКУ, застосовують до підприємств, які є фінустановами, у разі неподання ними проаудійованої фінзвітності за формами №1-м, 2-м до ДПС (абз. 4 п. 46.2 ПКУ).
Водночас, поки в Україні діє воєнний стан, платників податку на прибуток звільнили від відповідальності, передбаченої ПКУ, за неподання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Умова для такого звільнення – виконання таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 16 пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, лист ДПС від 26.05.2023 №12059/7/99-00-04-03-01-07).
Неоприлюднення на сайті
За порушення порядку оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом передбачено адмінштраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн (ст. 163-16 КпАП).
Однак під час дії воєнного стану можна оприлюднити фінзвітність не у загальновизначені строки, а протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану (пп. 4-2 п. 1 Закону №2115). До спливу цього строку посадові особи підприємств звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом (пп. 4-1 п. 1 Закону №2115).
За якою формою подавати Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом)
Форму №3-н Звіту про рух грошових коштів (за прямим методом) містить додаток 1 до НП(С)БО 1.
Увага! Ідентифікатор електронної форми для подання через Електронний кабінет – J/S 0901602.
Завантажуйте документи:
- Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом). Форма №3-н
- Податкова декларація з податку на прибуток
- Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації
Який порядок заповнення Звіту про рух грошових коштів за формою №3-н
Порядок заповнення Звіту про рух грошових коштів визначають Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджені наказом Мінфіну від 28.03.2013 №433 (далі – Методрекомендації №433). У них описано, які дані відображати в тому чи іншому рядку звітності. Якщо потрібно порівняти показники фінзвітності – керуйтеся Методичними рекомендаціями з перевірки порівнянності показників фінансової звітності, затвердженими наказом Мінфіну від 11.04.2013 №476 (далі – Методрекомендації №476). Але звідки брати дані, із яких рахунків обліку – не зазначено. Допоможемо визначитися із цим та розглянемо покроково, як заповнювати кожен рядок звіту.
Однак, спершу зауважимо, що підприємства мають право:
1) не наводити статті (рядки), за якими відсутня інформація до розкриття. Виняток – випадки, якщо таку інформацію показували в попередньому звітному періоді;
2) додавати статті (рядки) із збереженням їхньої назви і коду рядка з переліку додаткових статей (рядків) фінзвітності, наведених у додатку 3 до НП(С)БО 1, якщо:
- інформація в статті (рядку) є суттєвою;
- оцінку статті (рядка) можна достовірно визначити (п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 1).
Додаткові (вписувані) статті (рядки) позначені знаком «*».
На замітку! До фінансової звітності включають показники діяльності філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства (п. 6 розд. ІІ НП(С)БО 1)
Шапка
Зазначаємо у реквізитах:
- «Підприємство» – повну чи скорочену назву суб’єкта господарювання відповідно до статутних документів;
- «Код за ЄДРПОУ» – код, з яким підприємство фігурує в ЄДРПОУ.
Далі зазначаємо, за який рік (а не станом на яку дату, як у випадку Балансу) відображаємо показники. Для 2024 року – це «2024 рік».
Розділ І «Рух коштів у результаті операційної діяльності»
Наводимо у рядках:
3500 «Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування» – прибуток або збиток до оподаткування за звітний період зі Звіту про фінансові результати (пп. 4.7.1 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо (п.п. 89, 90 Методрекомендацій №476):
- для графи 3 (надходження): дані з графи 3 рядка 2290 «Фінансовий результат до оподаткування: прибуток» Звіту про фінансові результати (ф. №2);
- для графи 4 (видаток): дані з графи 3 рядка 2295 «Фінансовий результат до оподаткування: збиток» Звіту про фінансові результати (ф. №2);
3505 «Коригування на амортизацію необоротних активів» – у графі 3 (надходження) нараховану протягом звітного періоду амортизацію на необоротні активи (пп. 4.7.2 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із: графи 3 рядка 2515 «Амортизація» Звіту про фінансові результати (ф. №2);
3510 «Коригування на збільшення (зменшення) забезпечень» – зміну (у графі «Надходження» – збільшення, у графі «Видаток» – зменшення) у складі забезпечень наступних витрат і платежів, які не пов'язані з інвестиційною та фінансовою діяльністю (пп. 4.7.3 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): р. 1520 графа 4 + р. 1660 графа 4 – р. 1520 графа 3 – р. 1660 графа 3 Балансу (ф. №1);
- для графи 4 (видаток): р. 1520 графа 3 + р. 1660 графа 3 – р. 1520 графа 4 – р. 1660 графа 4 Балансу (ф. №1).
3515 «Коригування на збиток (прибуток) від нереалізованих курсових різниць» – у графі «Надходження» – збитки, у графі «Видаток» – прибутки від курсових різниць внаслідок перерахунку грошових коштів у їх еквіваленти в іноземній валюті (пп. 4.7.4 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): позитивну різницю між оборотами за Дт 945 і Кт 714;
- для графи 4 (видаток): позитивну різницю між оборотами за Кт 714 та Дт 945;
3520 «Коригування на збиток (прибуток) від неопераційної діяльності та інших негрошових операцій» – у графі «Надходження» – збиток, у графі «Видаток» – прибуток від володіння фінансовими інвестиціями (дивіденди, відсотки тощо) та їх реалізації, а також від продажу інвестиційної нерухомості, необоротних активів, утримуваних для продажу, і групи вибуття, інших довгострокових активів, від обміну оборотних активів на необоротні активи і фінансові інвестиції, від неопераційних курсових різниць, інші прибутки й збитки від інвестиційної та фінансової діяльності (без урахування витрат на сплату відсотків, якщо їх розкриваєте у звіті в окремій статті) (пп. 4.7.5 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо згідно з пп. 91, 92 Методрекомендацій №476:
- для графи 3 (надходження): р. 2255 графа 3 + р. 2270 графа 3 + р. 2250 графа 3 – р. 2200 графа 3 – р. 2220 графа 3 – р. 2240 графа 3 Звіту про фінансові результати (ф. №2);
- для графи 4 (видаток): р. 2200 графа 3 + р. 2220 графа 3 + р. 2240 графа 3 – р. 2255 графа 3 – р. 2270 графа 3 Звіту про фінансові результати (ф. №2).
У разі відповідності ознакам суттєвості інформації про складові цього рядка 3520 для її розкриття підприємство може окремо навести такі додаткові статті, тобто деталізувати значення рядка 3520 (пп. 4.7.5 р. ІV Методрекомендацій №433):
3521 «Прибуток (збиток) від участі в капіталі*» – різниця між доходом і витратами від участі в капіталі, обчислена за формулою: р. 2200 – р. 2255 Звіту про фінансові результати (ф. №2).
3522 «Зміна вартості активів, які оцінюються за справедливою вартістю, та дохід (витрати) від первісного визнання*» – дані беремо із аналітичного обліку.
3523 «Збиток (прибуток) від реалізації необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття*» – різниця між доходом і витратами від реалізації необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття. Дані беремо із аналітичного обліку.
3524 «Збиток (прибуток) від реалізації фінансових інвестицій*» – різниця між доходом і витратами від реалізації фінінвестицій. Дані беремо із аналітичного обліку.
3526 «Зменшення (відновлення) корисності необоротних активів*» – дані беремо із аналітичного обліку витрат і доходів від зменшення (відновлення) корисності необоротних активів.
На замітку! До розрахунків приймайте загальну суму за рядком 3520 (пп. 4.7.5 розд. ІV Методрекомендацій №433).
Надалі показуємо у рядках:
3540 «Фінансові витрати*» – витрати, включені до фінансового результату та наведені в рядку 2250 «Фінансові витрати» Звіту про фінансові результати (ф. №2).
3550 «Зменшення (збільшення) оборотних активів» – у графі «Надходження» – зменшення, у графі «Видаток» – збільшення статей оборотних активів (крім статей «Грошові кошти та їх еквіваленти», «Поточні фінансові інвестиції» та інших статей неопераційних оборотних активів), що відбулися протягом звітного періоду (пп. 4.7.7 розд. IV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження) – позитивну різницю між сумою графи 3 «На початок звітного періоду» за р. 1195 Балансу (за мінусом сум у рядках 1165, 1160 та інших рядках статей неопераційних оборотних активів графи 3) і сумою графи 4 «На кінець звітного періоду» за р. 1195 Балансу (за мінусом сум у рядках 1165, 1160 та інших рядках статей неопераційних оборотних активів графи 4);
- для графи 4 (видаток) – позитивну різницю між сумою графи 4 «На кінець звітного періоду» за р. 1195 Балансу (за мінусом сум у рядках 1165,1160 та інших рядках статей неопераційних оборотних активів графи 4) та сумою графи 3 «На початок звітного періоду» за р. 1195 Балансу (за мінусом сум у рядках 1165, 1160 та інших рядках статей неопераційних оборотних активів графи 3).
У разі відповідності ознакам суттєвості інформації про складові цієї статті для її розкриття підприємство може з урахуванням зазначених обмежень окремо навести такі додаткові статті (рядки):
- 3551 «Збільшення (зменшення) запасів»;
- 3552 «Збільшення (зменшення) поточних біологічних активів»;
- 3553 «Збільшення (зменшення) дебіторської заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги»;
- 3554 «Зменшення (збільшення) іншої поточної дебіторської заборгованості»;
- 3556 «Зменшення (збільшення) витрат майбутніх періодів»;
- 3557 «Зменшення (збільшення) інших оборотних активів».
Дані для наведених вище додаткових рядків беремо з аналітичного обліку. До розрахунків приймаємо загальну суму за статтею.
У рядку 3560 «Збільшення (зменшення) поточних зобов'язань» у графі «Надходження» відображаємо збільшення, у графі «Видаток» – зменшення у статтях розділу Балансу (ф.№1) «Поточні зобов'язання» (крім рядків 1600, 1610, 1640 1660, сум зобов'язань за відсотками та інших зобов'язань, не пов'язаних з операційною діяльністю) (пп. 4.7.8 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): позитивну різницю між сумою графи 4 «На кінець звітного періоду» та сумою графи 3 «На початок звітного періоду» за рядком 1695 Балансу (ф. №1);
- для графи 4 (видаток): позитивну різницю між сумою графи 3 «На початок звітного періоду» та сумою графи 4 «На кінець звітного періоду» за рядком 1695 Балансу (ф. №1).
При цьому, в обох випадках за обома графами не беруть участі в розрахунку суми рядків 1600, 1610, 1640, 1660, а також суми зобов'язань за відсотками та іншими зобов'язаннями, не пов'язаними з операційною діяльністю.
У разі відповідності ознакам суттєвості інформації про складові цієї статті для її розкриття підприємство може з урахуванням зазначених обмежень окремо навести такі додаткові рядки (значення для яких обчислюють за аналогією до р. 3560, окремо для графи 3 (надходження) і 4 (видаток)):
- 3561 «Збільшення (зменшення) поточної кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги» – різниця (зміна) по р. 1615 Балансу (ф. №1);
- 3562 «Збільшення (зменшення) поточної кредиторської заборгованості за розрахунками з бюджетом» – різниця (зміна) по р. 1620 Балансу (ф. №1);
- 3563 «Збільшення (зменшення) поточної кредиторської заборгованості за розрахунками зі страхування» – різниця (зміна) по р. 1625 Балансу (ф. №1);
- 3564 «Збільшення (зменшення) поточної кредиторської заборгованості за розрахунками з оплати праці» – різниця (зміна) по р. 1630 Балансу (ф. №1);
- 3566 «Збільшення (зменшення) доходів майбутніх періодів» – різниця (зміна) по р. 1665 Балансу (ф. №1);
- 3567 «Збільшення (зменшення) інших поточних зобов'язань» – різниця (зміна) по р. 1690 Балансу (ф. №1).
Також відображаємо у рядках:
3570 «Грошові кошти від операційної діяльності» – різницю між сумами надходжень і видатків після коригування податку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування (пп. 4.7.9 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): р. 3500 + р. 3505 + р. 3510 + р. 3515 + р. 3520 + р. 3550 + р. 3560 графа 3 форми №3-н – р. 3510 – р. 3515 – р. 3520 – р. 3540 – р. 3550 – р. 3560 графа 4 форми №3-н;
- для графи 4 (видаток): р. 3500 + р. 3510 + р. 3515 + р. 3520 + р. 3540 + р. 3550 + р. 3560 графа 4 форми №3-н – р. 3510 – р. 3515 – р. 3520 – р. 3550 – р. 3560 графа 3 форми №3-н (п.п. 93, 94 Методрекомендацій №476);
3580 «Сплачений податок на прибуток» – у графі 4 «видаток» використання грошових коштів для сплати податку на прибуток за умови, що їх конкретно не ототожнюють із фінансовою або інвестиційною діяльністю (пп. 4.7.10 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 641/податок на прибуток Кт 31;
3585 «Сплачені відсотки» – суми грошових коштів, використаних на сплату відсотків за користування позиковим капіталом, використаним в операційній діяльності, окрім сум сплачених відсотків, які капіталізуються (пп. 4.7.11 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 684 Кт 31;
3195 «Чистий рух коштів від операційної діяльності» – результат руху коштів від операційної діяльності (п. 4.8 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): р. 3570 графа 3 – р. 3580 графа 4 – р. 3585 графа 4 форми №3-н;
- для графи 4 (видаток): р. 3570 графа 4 + р. 3580 графа 4 форми №3-н (пп. 74, 75 Методрекомендацій №476).
Розділ II. Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності
Наводимо у рядках:
3200 «Надходження від реалізації фінансових інвестицій» – суми грошових надходжень від продажу акцій або боргових зобов'язань інших підприємств, а також часток у капіталі інших підприємств (інші, ніж надходження за такими інструментами, що визнають еквівалентами грошових коштів, або за такими, що утримують для дилерських або торговельних цілей) (пп. 4.10 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 377 (741) Дт 30, 31;
3205 «Надходження від реалізації необоротних активів» – надходження грошових коштів від продажу інвестиційної нерухомості, необоротних активів, утримуваних для продажу, та групи вибуття, а також інших довгострокових необоротних активів (крім фінансових інвестицій) (пп. 4.11 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 377 Дт 30, 31;
3215 «Надходження від отриманих відсотків» – надходження грошових коштів у вигляді відсотків за позиками, що надані іншим сторонам (інші, ніж позики, здійснені фінансовою установою) за фінансовими інвестиціями в боргові цінні папери, за використання переданих у фінансову оренду необоротних активів тощо (пп. 4.12 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 373 Дт 30, 31;
3220 «Надходження від отриманих дивідендів» – суми грошових надходжень у вигляді дивідендів від володіння акціями або частками в капіталі інших підприємств (крім виплат за такими інструментами, які визнають еквівалентами грошових коштів, або за такими, що утримують для дилерських або торговельних цілей) (пп. 4.13 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 373 Дт 30, 31;
3225 «Надходження від деривативів» – надходження грошових коштів, зокрема від ф'ючерсних контрактів, форвардних контрактів, контрактів «своп» та опціонів (за винятком тих контрактів, які укладають для основної діяльності підприємства, або коли надходження класифікують як фінансову діяльність) (пп. 4.14 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 379 Дт 30, 31;
3230 «Надходження від погашення позик*». Тут підприємства (крім фінустанов) відображають надходження грошових коштів від повернення авансів та позик, наданих іншим сторонам, пов'язаних з інвестиційною діяльністю (пп. 4.15 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3235 «Надходження від вибуття дочірнього підприємства та іншої господарської одиниці*» – надходження грошових коштів від продажу дочірніх підприємств та інших господарських одиниць (за вирахуванням грошових коштів, реалізованих у складі майнового комплексу) (пп. 4.16 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3250 «Інші надходження» – надходження, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна було виділити окрему статтю або які не включені до попередніх статей цього розділу (пп. 4.17 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 68, 37 Кт 30, 31;
3255 «Витрачання на придбання фінансових інвестицій» – виплати грошових коштів для придбання акцій або боргових зобов'язань інших підприємств, а також часток участі у спільних підприємствах (інші, ніж виплати за такими інструментами, що визнають як еквіваленти грошових коштів, або за такими, що утримують для дилерських або торговельних цілей) (пп. 4.18 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 14, 35 Кт 30, 31;
3260 «Витрачання на придбання необоротних активів» – виплати грошових коштів для придбання (створення) основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних активів (крім фінансових інвестицій). У цій статті також відображаємо суми сплачених відсотків, якщо вони включені до вартості будівництва (створення, вирощування тощо) необоротних активів (пп. 4.19 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 68, 63 Кт 30, 31;
3270 «Виплати за деривативами» – виплати грошових коштів за деривативами, зокрема ф'ючерсними контрактами, форвардними контрактами, контрактами «своп» та опціонами тощо (за винятком випадків, коли такі контракти укладають для операційної діяльності підприємства або виплати класифікують як фінансову діяльність) (пп. 4.20 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 379 Кт 30, 31;
3275 «Витрачання на надання позик*». Тут підприємства (крім фінустанов) відображають виплати грошових коштів для надання авансів та позик, пов'язаних з інвестиційною діяльністю (пп. 4.21 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3280 «Витрачання на придбання дочірнього підприємства та іншої господарської одиниці*» – виплати грошових коштів на придбання дочірніх підприємств та інших господарських одиниць (за вирахуванням грошових коштів, придбаних у складі майнового комплексу) (пп. 4.22 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3290 «Інші платежі» – інші платежі, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна виділити окрему статтю (рядок) або які не включені до попередніх статей (рядків) цього розділу (пп. 4.23 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 68, 37 Кт 30, 31;
3295 «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» – результат руху коштів від інвестиційної діяльності (п. 4.24 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані обчислюємо за формулою (пп. 76, 77 Методрекомендацій №476):
- для графи 3 (надходження): р. 3200 графа 3 + р. 3205 графа 3 + р. 3215 графа 3 + р. 3220 графа 3 + р. 3225 графа 3 + р. 3230 графа 3 + р. 3235 графа 3 + р. 3250 графа 3 форми №3-н – р. 3255 графа 4 – р. 3260 графа 4 – р. 3270 графа 4 – р. 3275 графа 4 – р. 3280 графа 4 – р. 3290 графа 4 форми №3-н;
- для графи 4 (видаток): р. 3255 графа 4 + р. 3260 графа 4 + р. 3270 графа 4 + р. 3275 графа 4 + р. 3280 графа 4 + р. 3290 графа 4 форми №3-н – р. 3200 графа 3 – р. 3205 графа 3 – р. 3215 графа 3 – р. 3220 графа 3 – р. 3225 графа 3 – р. 3230 графа 3 – р. 3235 графа 3 – р. 3250 графа 3 форми №3-н.
Розділ III. Рух коштів у результаті фінансової діяльності
Зазначаємо у рядках:
3300 «Надходження від власного капіталу» – надходження грошових коштів від розміщення акцій та інших операцій, що приводять до збільшення власного капіталу (п. 4.26 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 46, 40, 42 Дт 30, 31;
3305 «Надходження від отримання позик» – надходження грошових коштів у результаті утворення боргових зобов'язань (позик, векселів, облігацій, а також інших видів короткострокових і довгострокових зобов'язань, не пов'язаних з операційною й інвестиційною діяльністю) (п. 4.27 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт 50, 51, 52, 60, 61 62, Дт 30, 31;
3310 «Надходження від продажу частки в дочірньому підприємстві*» – надходження грошових коштів від продажу частки в дочірньому підприємстві, яка не привела до втрати контролю (п. 4.28 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3340 «Інші надходження» – інші надходження грошових коштів, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна виділити окрему статтю (рядок) або які не включені до попередніх статей (рядків) цього розділу (п. 4.29 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 68, 37 Кт 30, 31;
3345 «Витрачання на викуп власних акцій» – виплати грошових коштів для придбання власних акцій (п. 4.30 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 45 Кт 30, 31;
3350 «Витрачання на погашення позик» – виплати грошових коштів для погашення отриманих позик (п. 4.31 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 60, 61, 62 Кт 30, 31;
3355 «Витрачання на сплату дивідендів» – суми дивідендів, сплачені грошовими коштами (п. 4.32 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 67 Кт 30, 31;
3360 «Витрачання на сплату відсотків*» – суми грошових коштів, використаних на сплату відсотків за користування позиковим капіталом, використаним у фінансовій діяльності, крім сум сплачених відсотків, які капіталізують (п. 4.33 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3365 «Витрачання на сплату заборгованості з фінансової оренди*» – суму сплаченої заборгованості з фінансової оренди (п. 4.34 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3370 «Витрачання на придбання частки в дочірньому підприємстві*» – виплати грошових коштів на придбання додаткової частки в дочірньому підприємстві (п. 4.35 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3375 «Витрачання на виплати неконтрольованим часткам у дочірніх підприємствах*» – виплати грошових коштів неконтрольованим часткам у дочірніх підприємствах. Робимо це в консолідованому Звіті про рух грошових коштів (п. 4.36 розд. ІV Методрекомендацій №433);
3390 «Інші платежі» – платежі, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна виділити окрему статтю (рядок) або які не включені до попередніх статей (рядків) цього розділу (п. 4.37 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт 672 Кт 30, 31;
- 3395 «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» – результат руху коштів від фінансової діяльності (п. 4.38 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані обчислюємо за формулою (пп. 78, 79 Методрекомендацій №476):
- для графи 3 (надходження): різниця між сумою рядків 3300, 3305, 3310, 3340, графа 3, і сумою рядків 3345, 3350, 3355, 3360, 3365, 3370, 3375, 3390, графа 4;
- для графи 4 (видаток): різниця між сумою рядків 3345, 3350, 3355, 3360, 3365, 3370, 3375, 3390, графа 4, і сумою рядків 3300, 3305, 3310, 3340, графа 3;
3400 «Чистий рух грошових коштів за звітний період» – суму різниць між сумою грошових надходжень та видатків, відображених у статтях: «Чистий рух коштів від операційної діяльності», «Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності» та «Чистий рух коштів від фінансової діяльності» (п. 4.39 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані обчислюємо за формулою (пп. 80, 81 Методрекомендацій №476):
- для графи 3 (надходження): сума рядків 3195, 3295, 3395, графа 3, або рядок 3195, графа 3, плюс рядок 3295, графа 3, мінус рядок 3395, графа 4, або рядок 3195, графа 3, мінус рядки 3295 і 3395, графа 4, або рядок 3195, графа 3, мінус рядок 3295, графа 4, плюс рядок 3395, графа 3, або рядок 3295, графа 3, мінус рядок 3195 і 3395, графа 4, або рядок 3295, графа 3, плюс рядок 3395, графа 3, мінус рядок 3195, графа 4, або рядок 3395, графа 3, мінус рядок 3195, графа 4, мінус рядок 3295, графа 4;
- для графи 4 (видаток): сума рядків 3195, 3295, 3395, графа 4, або рядок 3195, графа 4, плюс рядок 3295, графа 4, мінус рядок 3395, графа 3, або рядок 3195, графа 4, мінус рядки 3295 і 3395, графа 3, або рядок 3195, графа 4, мінус рядок 3295, графа 3, плюс рядок 3395, графа 4, або рядок 3295, графа 4, мінус рядок 3195 і 3395, графа 3, або рядок 3295, графа 4, плюс рядок 3395, графа 4, мінус рядок 3195, графа 3, або рядок 3395, графа 4, мінус рядок 3195, графа 3, мінус рядок 3295, графа 3;
3405 «Залишок коштів на початок року» – залишок грошових коштів на початок року, наведений у Балансі за формою №1 (п. 4.40 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо із:
- для графи 3 (надходження) – із гр. 3 р. 1165 Балансу (ф.№1). Результат має відповідати рядку 3415 графи 5 «За аналогічний період попереднього року: надходження» поточного Звіту, якщо у звітному році не встановили помилок за минулі роки;
- графу 4 (видаток) – не заповнюємо (пп. 82 – 84 Методрекомендацій №476);
3410 «Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів» – суму збільшення або зменшення (наводимо у дужках) залишку грошових коштів у результаті перерахунку іноземної валюти у разі зміни валютних курсів протягом звітного періоду (п. 4.41 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо:
- для графи 3 (надходження): р. 3515 графа 4 форми №3-н;
- для графи 4 (видаток): р. 3515 графа 3 форми №3-н;
3415 «Залишок коштів на кінець року» – різницю між сумою грошових надходжень та видатків, відображених у статтях «Залишок коштів на початок року», «Чистий рух коштів за звітний період» та «Вплив зміни валютних курсів на залишок коштів». Розрахований так показник має дорівнювати наведеному в Балансі (ф. №1) залишку грошових коштів та грошових еквівалентів на кінець звітного періоду (п. 4.42 розд. ІV Методрекомендацій №433). Дані беремо (пп. 85 – 88 Методрекомендацій №476):
1) для графи 3 (надходження):
- р. 3400 графа 3 + р. 3405 графа 3 – р. 3410 графа 4 або
- р. 3405 графа 3 + р. 3410 графа 3 – р. 3400 графа 4 або
- р. 3405 графа 3 – р. 3400 графа 4 – р. 3410 графа 4 або
- р. 3400 графа 3 + р. 3405 графа 3 + р. 3410 графа 3.
Має відповідати рядку 1165 графа 4 Балансу (ф. №1);
2) графу 4 (видаток) не заповнюємо.
Як подавати Звіт про рух грошових коштів за формою №3-н
Фінзвітність подають до контролюючих органів в електронній формі із дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 №2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
Подання платниками документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється передбачають норми ПКУ та Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557.
Для платників податків, які обрали спосіб подання звітності засобами електронного зв’язку в електронній формі (в т. ч. і за допомогою Електронного кабінету), ДПС на своєму вебпорталі веде та підтримує в актуальному стані рубрику «Електронна звітність».
Під час створення звітності, яку подають до ДПС і Держстату, використовуйте формати з першою літерою «S».
Звітність, яку подають тільки до ДПС, формують за форматами з першою літерою «J».
Антоніна КУРИЛЕНКО, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
Шаблони та зразки документів:
Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом). Форма №3-н
Податкова декларація з податку на прибуток
Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації