👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Для забезпечення мінімальної зарплати заброньованому працівнику, який весь місяць перебуває на лікарняному, доцільно нарахувати систематичну матеріальну допомогу.
На сьогодні існує певна правова невизначеність щодо врахування лікарняних до заробітної плати заброньованих працівників. Думки експертів з цього питання розділились. Одні вважають, що лікарняні не включаються до зарплати заброньованого працівника, оскільки згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 №5 (далі – Інструкція №5), вони не входять до фонду оплати праці. Інші експерти схиляються до того, що лікарняні слід враховувати, посилаючись на роз'яснення Мінекономіки щодо обчислення середньої зарплати для визначення критичності підприємства.
Міністерство економіки у листі від 09.05.2025 № 2704-25/35769-09 роз'яснило, що при нарахуванні зарплати заброньованим працівникам слід керуватися Законом України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» та Інструкцією №5. Відповідно до цих нормативних документів, лікарняні не відносяться до фонду оплати праці. Однак прямої конкретної відповіді щодо лікарняних у контексті броньованих працівників немає.
Вже існує негативний досвід, коли при перевірках лікарняні не враховували до зарплати заброньованого працівника. Тому, щоб не втратити статус критичного підприємства, такому працівнику варто нараховувати «дотягуючі» виплати до 20 000 грн. Це мають бути виплати, які входять до складу заробітної плати, а не разова матеріальна допомога.
Найбільш доцільним варіантом є виплата систематичної матеріальної допомоги, яка відповідно до п. 2.3.3 Інструкції № 5 входить до складу заробітної плати. Перевага такої допомоги полягає в тому, що її можна виплачувати незалежно від відпрацьованого часу, на відміну від виробничих премій, які нараховуються за виконані завдання та відпрацьований час.
Рекомендуємо в колективному договорі або іншому локальному нормативному акті, що регулює оплату праці, передбачити правила нарахування таких компенсаційних «дотягуючих» виплат. Наприклад, можна встановити виплату матеріальної допомоги саме для заброньованих працівників з метою виконання п. 8 Постанови Кабміну від 27.01.2023 №76, який вимагає забезпечити розмір зарплати не нижче мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (тобто 20 000 грн).
Важливо пам'ятати, що недотримання вимоги щодо мінімальної зарплати заброньованого працівника може призвести до втрати ним броні, а також поставити під загрозу статус критичного підприємства в цілому. У такому випадку поновити цей статус можна буде не раніше ніж через 6 місяців.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Статті на тему:
Як лікарняні впливають на зарплату заброньованого у 20 000 грн
Лікарняні & зарплата заброньованим: як не втратити бронювання / критичність
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше