Лікарняні та розрахунок середньої зарплати для статусу «критичності»
Умовою для збереження бронювання є наявність зарплати (бази для нарахування ЄСВ) не менше ніж 20 000 грн за місяць.
Лікарняні підпадають під нарахування ЄСВ, оскільки згідно ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»:
єдиний соціальний внесок нараховується на суму оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюються за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Лікарняні також беруть участь у розрахунку середньої зарплати для статусу «критичності» і фактично з точки зору реєстру застрахованих осіб прирівнюються до зарплати. Тому є підстави вважати, що лікарняні включаються у 20 000 грн, необхідні для бронювання.
Особливості відображення лікарняних у звітності
У Додатку Д1 загальна сума нарахованої зарплати (доходу), включно з виплатами за дні тимчасової непрацездатності, відображається в графі 16. Лікарняні відображаються в місяці, до якого належать ці дні непрацездатності. А в графі 17 відображається сума доходу в межах максимальної величини, на яку нараховується ЄСВ.
Труднощі виникають у випадках, коли початок і закінчення лікарняного припадають на різні місяці. На момент нарахування зарплати за перший місяць лікарняні можуть бути ще не оформлені в бухобліку, адже зазвичай сума допомоги визначається після отримання листка непрацездатності. Таким чином, у Додатку Д1 вони потрапляють до місяця фактичного нарахування із розбиттям за період хвороби.
Приклад нарахування лікарняних та відображення їх у звітності
Працівник захворів у січні, зарплату за січень (без лікарняних) нараховано у січні, а звітність Д1 подається за 20 лютого. Якщо працівник не досяг 20 000 грн без лікарняних, то Пенсійний фонд може автоматично анулювати бронювання за січень через недотримання вимоги 20 000 грн. Згодом у лютому, коли лікарняні будуть нараховані і розподілені частково на січень, з’ясується, що загальний дохід перевищив 20 000 грн. Але на той момент система може вже зняти бронювання, і воно потребуватиме нової заявки.
Повторне бронювання
Після анулювання броні за працівником його можна заново забронювати. Якщо виникне перевірка з боку органу, що надав «критичність», доведеться пояснювати, що лікарняні за січень нараховано лише в лютому, тому у січні відсутність 20 000 грн була тимчасовою. Водночас може виникнути ризик, що у випадку недотримання критерію 20 000 грн навіть по одному працівнику анулюється вся «критичність» (і, відповідно, бронь на весь колектив), залежно від механізму дій Пенсійного фонду.
Дії роботодавця для забезпечення нарахувань в сумі 20 000 грн
Деякі роботодавці намагаються «дотягнути» суми до 20 000 грн за рахунок матеріальної допомоги чи інших виплат. Але якщо потім лікарняні донараховуються заднім числом, виникає питання про коригування такої «додаткової» допомоги. Це можна врегулювати внутрішніми положеннями про оплату праці чи колективним договором.
Теоретично роботодавець може, за домовленістю з працівником, узагалі не нараховувати лікарняні, показуючи працівника як такого, що працює цілий місяць. Однак це може суперечити законодавству і створити додаткові ризики.
Загроза для заброньованих
Загроза полягає в тому, що якщо статус бронювання втрачено через одного працівника, якого не дотягнули до 20 000 грн, то можливе скасування всієї «критичності», і відповідно бронювання решти працівників теж може бути анульоване.
Джерело: 7eminar