- Право на заперечення: коли та як його використовувати
- Як правильно оформити заперечення та які документи додати
- Порядок розгляду заперечень у ДПС та судова практика
- Наступні кроки у разі незгоди з рішенням ДПС
- Висновки
Право на заперечення: коли та як його використовувати
Підприємство може не погоджуватись із актом податкової перевірки і має право надіслати свої заперечення до ДПС. Це актуально не тільки для виїзних перевірок, але й для камеральних, згідно з підпунктом 86.7 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Заперечення оформлюють у письмовій формі протягом 10 робочих днів після отримання акту. Наприклад, якщо акт отримано 10 червня 2025 року, останнім днем подання заперечень буде 24 червня 2025 року.
Як правильно оформити заперечення та які документи додати
У запереченні зазначають конкретні пункти акта, з якими підприємство не згодне, та обґрунтування своєї позиції. До заперечень в якості доказів обов’язково додають документи (їх завірені копії), що підтверджують правоту підприємства, а також – офіційні роз’яснення від Мінфіну, ДПС або рішення судів.
Практика показує: коли акт містить неправдиву трактовку фінансової звітності або недостатні докази, грамотне заперечення дозволяє зменшити донарахування або певні позиції в акті взагалі виключити.
Типового зразка для оформлення заперечень немає, тому їх можна складати у довільній формі.
Завантажуйте зразок: Заперечення на акт перевірки податкової
Підписує заперечення керівник підприємства або уповноважена ним особа, наприклад, головний бухгалтер.
Заперечення оформлюють у двох примірниках: один передають до органу ДПС, інший залишається у вас. Передати заперечення можна через канцелярію податкового органу або надіслати поштою, але в обов’язковому порядку мають бути підтвердження прийняття документів – це важливо, аби не втратити можливість оскарження. Саме так матимете підтвердження того, що заперечення були подані вчасно та отримані податківцями.
У справі №640/20970/22 Верховний Суд визнав, що подання поштою у останній (десятий) день є достатнім, навіть якщо реєстрація відбулася після 18:00. Цей приклад підтвердив, що ДПС неправомірно відмовила у розгляді заперечення на нібито «пропущений» строк.
Порядок розгляду заперечень у ДПС та судова практика
Коли заперечення надійшли, ДПС формує комісію і ці запитання розглядає за участю платника, якщо ви про це попросили. Це ваша можливість особисто або через представника пояснити свою позицію. Якщо ви не прийдете – це не завадить процесу. Але порушення процедури розгляду заперечень без скликання відповідної комісії суд може визнати порушенням підпунктів 86.7 та 86.8 ПКУ і як наслідок – скасувати оспорюване ППР (рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 у справі №640/12818/22, залишене без змін апеляційним судом).
Строк для розгляду заперечень податківцями – 10 робочих днів із дня їх отримання.
Результати розгляду можуть включати проведення додаткової документальної перевірки з питань, зазначених у запереченнях, якщо під час попередньої перевірки ці питання не були досліджені. Таку перевірку проводять виключно з предмета заперечень. Це зазначено у підпункті 78.1.5 ПКУ.
Але маємо приклад із судової практики, коли у справі №812/442/17 Верховний Суд скасував наказ про позапланову перевірку, підтвердивши, що фіскали не мали права призначати таку перевірку на підставі обставин, зазначених у запереченнях, не досліджених під час первинної перевірки. Тобто дослідивши зміст акта перевірки та заперечень на нього, суди не встановили наявності обставин, які б були зазначені в запереченнях та не відображені в акті перевірки.
У разі подання заперечень з питань принципу «витягнутої руки» – тобто коли інспектори перевіряли взаємозв’язки між пов’язаними особами – строки подовжуються до 30 днів як на подання, так і на розгляд (пп. 39.5.2.20 ПКУ).
Комісія аналізує всі обставини, документи, пояснення, і надає письмовий висновок. На його основі керівник ДПС або його уповноважений виносить податкове повідомлення-рішення протягом п’яти днів.
Наступні кроки у разі незгоди з рішенням ДПС
Після цього, якщо рішення комісії вас не задовольнило, маєте право оскаржити його далі – адміністративно, а потім і в суді. При цьому до фінансових зобов’язань будуть застосовані особливі правила: поки триває оскарження, донарахованих податків не стягують примусово.
Так у справі №560/12984/23 касація скасувала ППР на 7,8 млн грн, встановивши, що висновки акта не підтверджені жодними первинними документами, реєстрами бухобліку або журналі перенесення рахунків. Належно оформлені заперечення та глибокий аналіз доказів вирішили справу на користь платника.
Висновки
- Загалом, процедура подання заперечень – це ваш шанс захистити бізнес.
- Якщо своєчасно діяти, підтвердити своє право та описати фактичну ситуацію зрозуміло, результат може бути на вашу користь: від скасування частини податкових претензій до повного відхилення акту.
- Тобто навіть за вже складеним актом, грамотне і своєчасне заперечення – із чітким дотриманням строків, процедур і доказової бази – може не просто змінити рішення фіскалів, а іноді й скасувати їх повністю.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Заперечення на акт перевірки податкової
Заперечення на акт податкової перевірки
Стаття на тему:
Документальні податкові перевірки
Перевірки ДПС під час воєнного стану
Камеральні перевірки: строки, штрафи та оскарження результатів
Коли подавати та як оформити заперечення до акта податкової перевірки
Сервіс «Моніторинг перевірок»! Цей універсальний помічник допоможе знайти ваше підприємство в реєстрах запланованих перевірок у 2025 році не лише ДПС (з урахуванням останніх змін), ПФУ та інших держорганів у форматі комплексної перевірки, а й у графіках/планах ТЦК та СП. Спробуйте вже зараз!