Чи обов’язково подавати заперечення
Відповідно до приписів п. 86.7 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), надання заперечень до акту перевірки є правом, а не обов’язком платника податків. Тому, якщо платник податків не надав заперечення на акт перевірки, це не може бути розцінене, як автоматичне визнання вчинення податкового правопорушення. Наприклад, у постанові Верховного Суду (далі – ВС) від 23.01.2025 у справі №140/3393/24 платник податків не подавав заперечення на акт перевірки і його не було автоматично визнано судами винним.
Водночас п. 86.7 ПКУ передбачає, що заперечення, додаткові документи і пояснення є невід’ємною частиною матеріалів перевірки.
Тому, якщо не згодні з висновками акту перевірки, обов’язково подавайте свої заперечення та додайте до них документи:
- про які податківці написали в акті, що їх не було на момент перевірки;
- які податківці не взяли до уваги. В цьому випадку, обов’язково вкажіть в запереченнях, чому ці документи важливі. Наприклад, у платника податків є договір позички транспортного засобу, а податківці написали, що платником не надано до перевірки документи на право власності на авто, або про оренду такого авто.
ВС у постанові від 21.01.2025 у справі №140/6001/24 вказав на таке:
у разі, якщо до закінчення перевірки або протягом десяти робочих днів з дня отримання акта перевірки платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
У дуже виключних випадках такі документи можна долучити до скарги, але тоді обов’язково потрібно належним чином описати, чому їх не було надано раніше.
Доволі часто, податківці вимагають надати завірені копії, тоді як вони повинні перевіряти лише оригінали первинних документів, тому й виникає плутанина. По факту, у платника оригінали документів були, але він не надав копії, тож податківці в акті перевірки відображають дещо перекручену інформацію, прирівнявши оригінали до копій. Про це обов’язково потрібно вказати в запереченнях.
Коли можна подати заперечення на акт перевірки
Заперечення подаються у разі незгоди платника податків або його представників з:
- висновками перевірки. Наприклад, якщо податківці вказали, що платником занижено податки або несвоєчасно зареєстровано податкову накладну;
- фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки. Наприклад, податківцями було проігноровано особливості застосування строку давності в певних правовідносинах.
Такі заперечення можна подати до всіх видів перевірки (камеральної, документальної, як виїзної, так і невиїзної, позапланової та планової), окрім лише одного виду перевірки, а саме:
позапланової, що передбачена пп. 78.1.5 ПКУ, тобто коли податківці прийшли з новою перевіркою після того, як платник податків надіслав заперечення на акт перевірки або скаргу на податкове повідомлення-рішення, що прийняте за наслідками перевірки.
Строк щодо подання заперечень
Згідно з п. 86.7 ПКУ, заперечення подаються протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Якщо отримали акт 06.02.2025, то останнім днем для подання заперечень буде 20.02.2025.
І тут варто згадати постанову ВС від 24.12.2024 у справі №640/20970/22, то яку ми писали тут.
Проаналізувавши приписи статей 42, 42-1, 56 ПКУ, ВС вказав, що для подання заперечень на акт перевірки, платник податків може скористатись за своїм вибором наступними способами їх подання, враховуючи строки:
Спосіб подання заперечень | Визначення закінчення робочого дня у розумінні п. 86.7 ПКУ |
Безпосередньо до відповідного органу ДПС | Співпадатиме із закінченням робочого часу у відповідному органі ДПС |
Надіслати поштою через установи поштового зв`язку | Співпадатиме із закінченням робочого часу відповідного поштового оператора |
В електронній формі за допомогою електронного кабінету платника | Припадатиме на двадцять четверту годину останнього (десятого) робочого дня строку |
Отже, якщо не встигаєте віднести заперечення та додатки до них до органу ДПС, можна їх відправити поштою або подати через електронний кабінет.
Як оформити заперечення
Заперечення подаються письмово або в електронній формі до того податкового органу, який провів перевірку. До них потрібно додати завірені копії додаткових документів, які платник хоче надати.
У запереченнях викладаються пояснення із посиланнями на письмові докази зокрема, але не виключно, що підтверджують відсутність вини, наявність пом’якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до ПКУ.
Навіть якщо податковий орган не візьме такі документи до уваги, вони вплинуть під час подальшого розгляду податкового спору.
Наприклад, ВС у постанові від 14.01.2025 у справі №160/29374/23 розглянув обставини, коли в акті перевірки контролюючим органом було зазначено, що договір перевезення територією України за змістом не відповідає суті в частині наданих послуг сільськогосподарської техніки. В таких обставинах платник податків з приводу надав до заперечень на акт перевірки додаткову угоду, відповідно до якої в порядку та на умовах, визначених договором, перевізник зобов`язується надати замовнику послуги сільськогосподарської техніки.
Тобто, якщо в акті перевірки ставляться під сумнів якась господарська операція або документи, потрібно надати всі докази, які спростовують такі висновки ревізорів, навіть якщо, на перший погляд, такі документи прямо не пов’язані з предметом перевірки.
Також, потрібно вказати які обставини справи не беруть до уваги або перекручують ревізори та чи правильно (на думку платника податків) застосовано норми законодавства.
Водночас після того, як податківці вивчать заперечення, вони повинні надати відповідь, і можливо у відповіді будуть дещо інші обґрунтування податкового правопорушення. Тому заперечення не можуть бути остаточною правовою позицією платника податків і він може у скарзі, або позові, наводити додаткові аргументи.
Висновки
- Платник податків може подати заперечення до акту перевірки, але якщо цього не зробить, то це не означає автоматичну згоду з висновками ревізорів.
- Строк на подання заперечень становить 10 робочих днів.
- Якщо податківці не врахували якісь документи, їхні, належним чином завірені, копії обов’язково потрібно подати разом із запереченнями.
Катерина ЧУЧАЛІНА, експерт, адвокатка зі спорів з органами контролю
Статті на тему:
Оскарження податкового повідомлення-рішення: види