Пільги для мобілізованих ФОП згідно Закону №4505: як не платити податки та ЄСВ

Новий Закон №4505-IX нарешті запроваджує реальний механізм звільнення мобілізованих ФОП від ЄСВ, єдиного податку, ПДФО та військового збору на період служби. Завдяки автоматичному обміну даними податкова зможе своєчасно застосовувати пільги та списувати штрафи. У статті розповідаємо, які саме переваги передбачені, скільки вони діятимуть і як змінюється порядок для підприємців із працівниками


  1. Пільги з ЄСВ
  2. Механізм автоматичного застосування пільги з ЄСВ через Єдиний реєстр
  3. Порядок дій при відсутності інформації в реєстрі та подання заяви
  4. Особливості для ФОП-роботодавців: відстрочка та уповноваження
  5. Розширення податкових пільг: єдиний податок, ПДФО та військовий збір

18 червня цього року Верховна Рада прийняла Закон №4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладення договорів керованого доступу» (далі – Закон №4505). 3 липня 2025 року Закон підписав Президент

І хоча назва закону більше стосується сфери охорони здоров’я, він дуже важливий для приватних підприємців, які наразі є мобілізованими або уклали контракт про військову службу. Йдеться про порядок застосування такими підприємцями пільг з єдиного соціального внеску та податків.


Пільги з ЄСВ


Як відомо, наразі мобілізовані ФОП звільняються від сплати ЄСВ за себе за весь період військової служби. Така пільга передбачена у п. 9-2 розділу VIII Закону України 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон про ЄСВ) для всіх ФОП, тобто як на загальній системі оподаткування, так і для тих, які обрали єдиний податок. Але є важливе обмеження – така пільга надається лише тим ФОП, які не є роботодавцями.


За діючими правилами для застосування пільги ФОП не повинен повідомляти про свій призов на військову службу. Таких вимог Закон про ЄСВ не передбачає. Натомість чітко визначено, що ФОП має подати відповідні документи після демобілізації. Такими документами є заява ФОП про застосування пільги та копія військового квитка.


Але фактично був відсутній механізм повідомлення податкового органу, що ФОП був мобілізований. Законом про ЄСВ було передбачено, що ТЦК та СП має повідомити ДПС про початок військової служби приватного підприємця. Але на практиці таких повідомлень не було. Дехто з ФОПів самостійно повідомляв податкові органи про свою мобілізацію, але навіть це гарантувало, що податківці не нараховуватимуть податковий борг з ЄСВ за весь період.


Механізм автоматичного застосування пільги з ЄСВ через Єдиний реєстр


Після набрання чинності новим Законом №4505 після його опублікування, питання з боргами з ЄСВ має бути вирішене. Адже цим Законом передбачено, що підставою для звільнення мобілізованого ФОП від сплати ЄСВ за себе є відомості, які ДПС буде отримувати з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.


Підставою для такого зупинення є відомості про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації (звільнення з військової служби), отримані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.


Зокрема у ДПС буде інформація про дату мобілізації чи укладення контракту про військову службу, а також про дату демобілізації чи звільнення з військової служби. Тобто фактично впроваджується практичний механізм застосування пільг з ЄСВ.


І особливе значення має той факт, що такий механізм має запрацювати щодо всіх ФОП, які були мобілізовані з лютого 2022 року. Тобто за наявності у ФОП нарахувань з ЄСВ, податкова має перевірити дату мобілізацію і зняти всі нарахування з такого ФОП за весь період військової служби.


Крім того, всі нараховані штрафи та пеня мають бути списані за весь період мобілізації або дії контракту про військову службу.


Списанню підлягають всі штрафи та пеня за звітні періоди включно до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому податковий орган отримав відомості про мобілізацію ФОП або про укладений контракт.


Порядок дій при відсутності інформації в реєстрі та подання заяви


Якщо ж інформація про мобілізацію відсутня у Реєстрі або не надійшла до податкового органу, то платник має право подати заяву та копії документів (військовий квиток, контракт тощо). Такі документи є підставою для звільнення від сплати єдиного внеску та списання штрафних (фінансових) санкцій.

Заяву можна подати за формою, наведеною у додатку 1 до Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449

Завантажуйте зразок: Заява щодо звільнення від сплати єдиного внеску на період мобілізації ФОП


Якщо ФОП має найманих працівників, то він може на час проходження військової служби уповноважити іншу особу на виплату зарплати працівникам і нарахування ЄСВ. Але єдиний внесок, нарахований уповноваженою особою, сплачується ФОПом протягом 180 календарних днів з дня, наступного за демобілізацією (чи звільненням з військової служби). Ні штрафів, ні пені у такому випадку не буде.


Звітність за цей період подається демобілізованим підприємцем протягом 150 календарних днів з дня звільнення з військової служби, і також без штрафів і пені.


Особливості для ФОП-роботодавців: відстрочка та уповноваження


На жаль, навіть з прийняттям Закону №4505 не вирішене досить болюче питання для ФОП, які є роботодавцями.

Чи повинні вони сплачувати ЄСВ за себе?

Податкова вважає, що пільга з ЄСВ для таких ФОП не діє. Тобто ФОП, який має найманих працівників, повинен сплачувати ЄСВ за себе, а в стосовно ЄСВ із зарплати найманих працівників він отримує відстрочку як під час військової служби, так і ще протягом 180 днів після її закінчення. Все ж сподіваємося, що після опублікування Закону №4505 ДПС ще раз повернеться до цього питання і не заперечуватиме право ФОП-роботодавця від сплати ЄСВ за себе.


Розширення податкових пільг: єдиний податок, ПДФО та військовий збір

Що нового в податкових пільгах для мобілізованих ФОП?

Фактично ключова зміна полягає у тому, що для перевірки права мобілізованого ФОП на податкові пільги з єдиного податку, ПДФО та військового збору ДПС матиме доступ до інформації про дату мобілізації, укладення контракту, демобілізації чи звільнення з військової служби самозайнятої особи. Тобто діятиме такий же механізм, як і при застосуванні пільги з ЄСВ.


Пільга надається під час воєнного стану з першого числа місяця, в якому ФОП було призвано на військову службу (або в якому ним укладено контракт про військову службу) і до останнього дня місяця, в якому ФОП демобілізувався або звільнився з військової служби.


Отже, на весь період військової служби ФОП на загальній системі оподаткування звільнені від обов'язку нарахування, сплати ПДФО та військового збору, а також не повинні подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи щодо підприємницької діяльності.


ФОП-платники єдиного податку також на весь період військової служби звільняються від сплати єдиного податку та військового збору і не повинні подавати податкову декларацію за цей період.

І що важливо! Такі пільги діють незалежно від того, чи є у ФОП наймані працівники

Також Законом №4505 передбачено, що податкові органи повинні відновити реєстрацію ФОП як платників єдиного податку, якщо така реєстрація була анульована у зв’язку із наявністю податкового боргу з єдиного податку, нарахованого податківцями за період військової служби ФОП. Реєстрація відновлюється з дати анулювання.


В частині ПДФО та військового збору, які ФОП повинен утримувати із заробітної плати найманих працівників, він має відстрочку на сплату. Тобто уповноважена особа, якій ФОП доручив нараховувати зарплату працівникам, веде облік, але не перераховує до бюджету ПДФО та ВЗ. Лише після закінчення військової служби ФОП повинен буде сплатити нараховані податкові зобов’язання.


При чому йому для цього надається 180 календарних днів з дня демобілізації (чи звільнення з військової служби. А протягом 150 календарних днів ФОП має подати податковий розрахунок як роботодавець податковий агент. Звісно, ні штрафні санкції, ні пеня за несвоєчасну сплату ПДФО та військового збору, а також за несвоєчасне подання звітності не нараховуються.


Джерело: 7eminar


Шаблони та зразки:


Заява щодо звільнення від сплати єдиного внеску на період мобілізації ФОП


Статті на тему:


Мобілізували працівника: що робити роботодавцю

Мобілізований ФОП: податки та звітність у 2025 році

Демобілізація працівника: дії роботодавця та працівника

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇