Мобілізований ФОП: податки та звітність у 2025 році

У ФОПів, призваних на військову службу (мобілізованих), виникають питання: чи потрібно сплачувати податки, чи подавати звітність, а якщо продовжують свою господарську діяльність під час мобілізації через призначення уповноваженого представника. А чи повинні мобілізовані ФОПи повідомляти ДПС про свою мобілізацію і яким чином та коли потрібно подати документи, які підтверджують мобілізацію ФОП? Відповіді на ці та інші питання знайдете у статті


  1. ФОП (з і без працівників) працює: чи звільняється від ПДФО, ВЗ, ЄП
  2. ФОП (з і без працівників) працює: які документи необхідно подати до ДПС для звільнення
  3. ФОП (з і без працівників) працює: чи подавати декларацію
  4. ФОП не працює, чи звільняється від ПДФО, ВЗ, ЄП, чи подавати декларацію
  5. Мобілізований ФОП: ЄСВ за «себе» і за працівників
  6. Чому мобілізованим ФОПам нараховують борги з податків і як їх уникнути
  7. Висновки


Мобілізований ФОП працює: чи звільняється від ПДФО, ВЗ, ЄП


Мобілізовані ФОПи на єдиному податку (ЄП), а також ФОПи на загальній системі (ЗС) не сплачують ЄП, ПДФО та ВЗ за весь період їх мобілізації. Право не сплачувати податки у таких ФОПів виникає не залежно від того чи є у них наймані працівники, чи немає. Це передбачено у абз. першому п. 25 підрозділ. 10 розділ. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі ПКУ).


Відповідно до абз. 2 п. 25 підрозділ. 10 розділ. ХХ «Перехідні положення» ПКУ підставою для такого звільнення є:


  1. заява самозайнятої особи

та

  1. копія військового квитка або копія іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період,


які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.


Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).


Право мобілізованого ФОП не сплачувати ЄП, ПДФО та ВЗ також підтвердила ДПС у ЗІР, категорія 126.02.


Мобілізований ФОП працює: які документи подати для звільнення


Норми ПКУ та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464) не передбачають подання заяви до ДПІ з повідомленням про мобілізацію ФОП. Про початок військової служби приватного підприємця повідомити ДПС має ТЦК та СП протягом 10 днів після мобілізації фізособи (п. 9-2 розд. VIII Закону №2464).


Однак, не відомо, чи виконують ці обов'язки ТЦК та СП вправно та вчасно. Тому не буде зайвим, якщо сам ФОП надішле до ДПІ за своєю податковою адресою копію військового квитка із супровідним листом, у якому повідомить, про дату свого призову на військову службу. Такий Лист подається у довільній формі, у ньому потрібно вказати з якої дати ФОП мобілізовано, а також надати копію документу про мобілізацію ФОП. Це може бути Витяг з наказу про мобілізацію ФОП або копія військового квитка.


А після демобілізації ФОП повинен протягом 10 робочих днів подати заяву до ДПІ за місцем реєстрації, у якій вказати термін своєї мобілізації і надати копію документа, який підтверджує мобілізацію ФОП. У такій заяві також потрібно вказати про звільнення не лише від сплати ЄП, але і від сплати ВЗ.


За таким самим алгоритмом подається заява і ФОПом-загальником, у якій він просить звільнити від сплати ПДФО та ВЗ.


Мобілізований ФОП працює: чи подавати декларацію


Також мобілізовані ФОПи на ЄП та на ЗС на весь період їх військової служби звільняються від обов'язку подання декларації платника єдиного податку та декларації про майновий стан та доходи за весь період їх мобілізації і не відображають у таких деклараціях дохід отриманий під час мобілізації.


ПКУ не встановлює обмеження для такого звільнення щодо отримання або не отримання таким платником доходу від здійснення господарської діяльності під час його військової служби. Підставою для такого звільнення є заява та копія військового квитка або копія іншого документа, які подаються таким ФОП до контролюючого органу після демобілізації у встановлені ПКУ терміни.


Тому, навіть після демобілізації ФОПи на ЄП та на ЗС не повинні будуть подавати звітність і сплачувати ЄП, ПДФО та ВЗ з доходу отриманого під час мобілізації ФОП.


Мобілізований ФОП не працює: чи звільняється від ПДФО, ВЗ, ЄП та звітування


Якщо мобілізований ФОП не працює і не отримує доходу під час періоду його мобілізації, то такому ФОП все одно варто повідомити ДПІ за своїм місцем реєстрації про свою мобілізацію і надати копію документа, який підтверджує мобілізацію ФОП.


Якщо ФОП перебуває на 3 групі ЄП або на ЗС і не здійснює діяльності під час своєї мобілізації, то такий ФОП не сплачує ЄП, ПДФО та ВЗ, оскільки для цих ФОПів за звичайних умов передбачена їх сплата лише при отриманні доходу. Тому, якщо ФОП на 3 групі ЄП або на ЗС не отримує доходу, то відповідно немає бази для нарахування ЄП, ПДФО та ВЗ, які сплачуються з отриманого доходу.


Однак, для ФОПів на 1 та 2 групі ЄП нарахування авансових внесків з ЄП та ВЗ відбувається незалежно від факту отримання доходу. Тому, таким ФОПам потрібно обов’язково надіслати до ДПІ за місцем реєстрації заяву довільного змісту, у якій повідомити про мобілізацію ФОП з певної дати і надати копію документа про його мобілізацію. Таку заяву можна подати через меню «Листування з ДПС» у Електронного кабінету платника податків.


Врахуйте, якщо на період мобілізації ФОПів на 1 та 2 групі ЄП таким ФОПам буде нараховуватись ЄП та ВЗ, то є ризик, що ДПС може анулювати такому ФОП реєстрацію платником ЄП, якщо заборгованість по податках буде вище ніж 3060 грн і такий борг буде обліковуватись у ФОП протягом 2 послідовних кварталів. Це передбачено у пп. 8 п. 298.2.3 ПКУ.


Тому, щоб ДПІ не перевела ФОП на ЗС, краще відразу подати до ДПІ заяву довільного змісту, у якій вказати, що ФОП мобілізовано з певного числа і він просить не нараховувати йому авансові внески з ЄП та ВЗ згідно п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Також до цієї заяви потрібно надати сканкопію документа про мобілізацію такого ФОП.


В такому випадку, ДПІ буде повідомлено, що ФОП мобілізований і ДПІ не повинна нараховувати такому ФОП ЄП та ВЗ.


Також, мобілізований ФОП, який не здійснює діяльності, не подає податкової декларації платника ЄП або декларації про майновий стан та доходи за весь період мобілізації ФОП.


Однак, після демобілізації такий ФОП все одно повинен подати заяву до ДПС, у якій вказати період мобілізації і попросити зняти нарахування по ЄП та ВЗ (якщо ДПС їх нараховувала за період його мобілізації), а також нараховані штрафні санкції (за наявності). Разом з заявою потрібно надати копію військового квитка або копію іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації.


Мобілізований ФОП: ЄСВ за «себе» і за працівників


Мобілізований ФОП не сплачує ЄСВ за «себе» за весь період мобілізації, оскільки ЄСВ за нього сплачує держава і у нього є страховий стаж за період мобілізації як військовослужбовця. Це передбачено у п. 9-2 розд. VIII Закону №2464. При цьому немає ніякого значення чи є у такого ФОП наймані працівники.


Але звільнення від сплати ЄСВ не стосується прийнятих на службу за контрактом (ЗІР, категорія 201.04.02).


Також, якщо мобілізований ФОП є резервістом, то він звільняється від сплати ЄСВ «себе» лише, якщо у нього немає найманих працівників, тобто він не є роботодавцем. Це передбачено у п. 9-18 розд. VIII Закону №2464.

Знову ж таки, підставою для такого звільнення є заява ФОП та копія військового квитка або копія іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Їх ФОП подає до ДПІ протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізований ФОП на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, заяву і копію військового квитка або копію іншого документа подає протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації)

Якщо у мобілізованого ФОП є наймані працівники і вони продовжують працювати, то ФОПу потрібно уповноважити особу на підставі нотаріального доручення виконувати обов’язки такого ФОП, як роботодавця. Згідно п. 19.3 ПКУ уповноважений представник платника податків користується правами, встановленими ПКУ. Така уповноважена особа нараховує і виплачує заробітну плату працівникам, утримує і сплачує зарплатні податки та ЄСВ, звітує за найманих працівників.


Проте врахуйте п. 9-2 розд. VIII Закону №2464. Ним передбачено, що ФОП-роботодавець, призваний на військову службу, звільняється від таких обов'язків:


  1. своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;
  2. подавати звітність, зокрема й про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску.


Водночас п. 9-2 розд. VIII Закону № 2464 передбачає, що звітність про ЄСВ, який був нарахований уповноваженою особою на суми виплат найманим працівникам й іншим особам протягом строку військової служби ФОП, також подають після демобілізації приватного підприємця. Штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності при цьому не нараховують.


При цьому для ФОП продовжує діяти звільнення в частині сплати ЄСВ. У п. 9-2 розд. VIII Закону № 2464 окремо прописано, що ЄСВ, нарахований уповноваженою особою, сплачується до бюджету ФОП після демобілізації. Строк сплати – протягом 180 календарних днів із першого дня демобілізації ФОП. При цьому ні штрафи, ні пеня не нараховуються.

Однак, якщо мобілізований ФОП призначив уповноважену особу, зареєстрував її електронний підпис у ДПС, а також надав доступ до свого розрахункового рахунку, то така уповноважена особа може самостійно сплачувати ЄСВ, а також ПДФО та ВЗ при нарахуванні та виплаті заробітної плати та інших виплат найманим працівникам для того, щоб не нараховувались штрафні санкції та пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ

Чому мобілізованим ФОПам нараховують борги з податків і як їх уникнути


Непоодинокими є випадки, коли ДПС нараховує авансові внески з ЄП мобілізованим ФОПам 1 або 2 групі ЄП, навіть після подання заяви з копією документа про мобілізацію. Податківці це пояснюють тим, що зняття нарахування по ЄП та ВЗ для таких ФОПів відбувається лише після подання заяви з копією військового квитка після їх демобілізації. Адже саме тоді підтверджується термін мобілізації такого ФОП.


Однак, на сьогодні існує ще один алгоритм уникнення нарахування авансових внесків ЄП та ВЗ мобілізованому ФОПу. Він був запроваджений саме під час воєнного стану:


  1. потрібно у разі неможливості виконання податкового обов’язку подати заяву разом з вичерпним переліком документів до ДПС відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 29.07.2022 №225. ФОП може подати заяву про неможливість виконання свого податкового обов’язку на період мобілізації упродовж 60 календарних днів з місяця наступного за місяцем його демобілізації. Однак, краще подати таку Заяву зараз, щоб ДПС не нараховувала ФОП ніяких податків і штрафів за неподання звітності;
  2. на підставі заяви контролери скасовуються нарахування ЄП в інтегрованій картці платника за весь період мобілізації ФОПа та приймають рішення про скасування податкових вимог.


Про такий алгоритм говорить ДПС у ЗІР, категорія 107.05. І тут же вони відмічають, що після демобілізації необхідно протягом 10 днів подати до ДПС за місцем податкової реєстрації заяву щодо звільнення від обов’язку сплати ЄП / ВЗ та копію військового квитка або копію іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації.

Тому, якщо ДПС продовжує нараховувати мобілізованому ФОП ЄП та ВЗ, то варто скористатись цим роз’ясненням

Також, на сьогодні, податківці наголошують на відсутності технічної можливості зняти нарахування по ВЗ для пільгових категорій платників (в тому числі для мобілізованих ФОП). Тому, у мобілізованого ФОП на 1 та 2 групі ЄП будуть відображатись нарахування по ВЗ, а також штрафи за несвоєчасну сплату ВЗ до того часу, поки буде розроблено та втілено на практиці механізм зняття нарахування по ВЗ. Однак, це не означає, що мобілізований ФОП повинен сплачувати ВЗ чи штрафні санкції, оскільки відсутність технічної можливості зняти таке нарахування це відповідальність податківців, а не платника податків.


Висновки


  1. Мобілізований ФОП, який продовжує здійснювати діяльність та отримувати дохід під час мобілізації не сплачує ЄП, ПДФО та ВЗ і не подає податкові декларації за період свої мобілізації не залежно від системи оподаткування та наявності найманих працівників.
  2. Мобілізований ФОП, який не здійснює діяльності також не сплачує ніяких податків і не подає ніякої звітності за період його мобілізації.
  3. Мобілізований ФОП не сплачує ЄСВ «за себе» за період мобілізації, оскільки ЄСВ за нього сплачує держава. Однак, за наявності найманих працівників такий ФОП призначає уповноважену особу, яка здійснює його функції як роботодавця. Але подати звітність і сплатити ЄСВ з виплат нарахованих найманим працівникам такий мобілізований ФОП може після своєї демобілізації упродовж 180 днів.
  4. Нарахування авансових внесків з ЄП та ВЗ під час мобілізації це проблема для багатьох мобілізованих ФОПів на 1 та 2 групі ЄП. Для її вирішення потрібно подавати заяву до ДПС у довільній формі, а також згідно алгоритму.


Ярослава БОРЕНЬКО, податковий консультант, практикуючий бухгалтер з ведення обліку ФОП

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇