Посвідчення договору довічного утримання: чи подає нотаріус 4ДФ

Податківці роз'яснюють, що нотаріус зобов'язаний подавати додаток 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «104», у разі посвідчення договору довічного утримання між фізичними особами, оскільки така операція розглядається як продаж нерухомого майна

Чи подає нотаріус до контролюючого органу додаток 4ДФ до Розрахунку, у разі посвідчення договору довічного утримання, сторонами якого є ФО?

Податківці проаналізували норми статей 334, 744, 748 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), пп. 49.18.1, пункти 172.4, 172.5, 176.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали наступне.


Форма Розрахунку та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджені наказом Мінфіну від 13.01.2015 №4.


Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, суми доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна згідно з положеннями ст. 172 ПКУ відображаються за ознакою доходу «104».

На думку податківців, нотаріус при посвідчення договору довічного утримання, сторонами якого є фізичні особи зобов’язаний заповнити додаток 4ДФ «Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору» до Розрахунку за ознакою доходу «104», якщо об’єктом відчуженням є нерухоме майно, та протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця подати до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса

Джерело: ЗІР, Категорія: 103.25


Матеріали на тему:


Нотаріуси зобов’язані щомісяця звітувати про договори купівлі–продажу, дарування та спадщину

Договір довічного утримання та спадковий договір: у чому різниця

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇