Особливості надання допомоги по вагітності та пологах для ФОП

Право на виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, в тому числі на допомогу по вагітності та пологах, мають застраховані особи, зокрема ФОП, за умови сплати ЄСВ 

В Україні право на виплати за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, в тому числі на допомогу по вагітності та пологах, мають застраховані особи (Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).


Фізична особа-підприємець (ФОП) є страхувальником, оскільки є платником ЄСВ за себе, як за застраховану особу. Так, допомога по вагітності та пологах надається ФОП у разі сплати у встановленому законом порядку ЄСВ за місяці розрахункового періоду та за місяць настання страхового випадку.


Водночас, якщо ЄСВ не сплачено за місяці розрахункового періоду (наприклад, жінка-ФОП скористалась наданим законом правом і тимчасово з 01.03.2022 не сплачує ЄСВ за себе) або сплачено, однак не за всі місяці, та одночасно є сплата за місяць настання страхового випадку, ФОПу, як застрахованій особі, в разі настання страхового випадку надається допомога по вагітності та пологах. 


Сплата ЄСВ в місяцях розрахункового періоду впливає на визначення розміру страхової виплати


Якщо ж ЄСВ у місяці настання страхового випадку ФОП не сплачено, то страхова виплата по вагітності та пологах не надається.


Така жінка-ФОП може звернутись за отриманням допомоги до органу соціального захисту населення.


Підставою для призначення виплати є лікарняний, який формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність (Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 № 1234).


Підставою для фінансування коштів є подана до Пенсійного фонду України заява-розрахунок. 

Виплата допомоги ФОП призначається за наявності відомостей у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про нарахування та сплату нею ЄСВ в місяці розрахункового періоду та за місяць настання страхового випадку. Такі відомості подаються у звіті з типом «довідковий» / «звітний» залежно від дати початку випадку непрацездатності, включаючи місяць настання випадку непрацездатності

Джерело: ПФУ