Чи враховувати звільнені операції в обсяг 1 млн – нова позиція!

Підприємство або ФОП на загальній системі оподаткування у разі досягнення за останні 12 місяців обсягу операцій 1 млн має зареєструватися платником ПДВ. Норма п. 181.1 ПКУ визначає, що враховуються операції, які є оподатковуваними. Проте давня усталена практика податківців зовсім інша – до обсягу 1 млн слід враховувати і оподатковувані, і звільнені операції. Ілюстрацією такого підходу є нижченаведена ситуація


ТОВ, що не є платником ПДВ, здійснювало такі операції:


  1. безоплатно розповсюджувало товари-послуги при проведенні корпоративних заходів та рекламних кампаній;
  2. безоплатно надавало благодійну допомогу неприбутковим організаціям та фізичним особам.


ТОВ вирішило запитати ДПС чи потрібно реєструватись платником ПДВ, якщо із врахуванням звільнених операцій, а також безкоштовного постачання, вони перевищують обсяг 1 млн. Податкова відповіла, що вони зобов'язані реєструватись платником ПДВ, але товариство не опустило руки і вирішило звернутися до суду.


Суд видав рішення, яким визнав дану ІПК такою, що не відповідає нормам податкового кодексу і зобов'язав податкову видати нове роз'яснення із урахуванням рішення суду. Це відбулося відповідно до норми 53.2 ПКУ, яка передбачає можливість оскарження до суду наказу про затвердження узагальнюючої консультації або наданої індивідуальної податкової консультації, які суперечать нормам або змісту відповідного податку.


У відповідь на запит щодо включення до обсягу 1 млн звільнених операцій, податкова у листі від 03.04.2025 №333/2/99-00-21-03-02-02 надала таку відповідь:

«За загальними правилами для цілей реєстрації особи як платника ПДВ згідно з п. 181.1 ПКУ до загального обсягу оподатковуваних операцій (загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів / послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ) включається обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0%, 7%, 14% та 20%, а також операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ. Такі правила не змінювалися. ІПК, зазначена у питанні, була надана конкретному платнику податків на підставі рішення суду, яке набрало законної сили (з урахуванням висновків, викладених у такому рішенні суду), та має індивідуальний характер і, відповідно, не може використовуватися іншими платниками податків».

Для вирішення такої ситуації рекомендується:


  1. Подати запит на отримання ІПК і отримати фіскальну відповідь.
  2. Звернутися до суду про визнання отриманої ІПК протиправною.
  3. Дочекатись нової ІПК із урахуванням рішення суду і діяти відповідно.


Якщо платник вже зареєстрований як платник ПДВ і обсяг за останні 12 місяців оподаткованих операцій не перевищує мільйон, можна анулювати реєстрацію платника ПДВ. При цьому звільнені операції в мільйон не враховуються.


Якщо платник ще не зареєстрований платником ПДВ, а податкова наполягає на реєстрації, і при цьому без врахування безкоштовних передач або звільнених операцій обсяг не перевищує мільйон, реєструватися платником ПДВ не потрібно.


В Індивідуальній податковій консультації від 20.09.2024 №4547/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК зазначено:

Державна податкова служба України відповідно до п. 53.2 ПКУ на виконання рішення суду від 20.12.2023, яке згідно з постановою суду від 30.04.2024 набрало законної сили, та з урахуванням вимог, визначених в ухвалі суду від 02.09.2024, надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

Як зазначено у Рішенні від 20.12.2023 та Постанові від 30.04.2024, Товариство звернулося до ДФС із відповідним зверненням від 06.06.2019 для отримання ІПК з таких питань:

«1) чи враховується вартість товарів (послуг), що безоплатно розповсюджуються Товариством, при проведенні корпоративних заходів та рекламних кампаній при розрахунку граничної суми операцій для реєстрації платником податку на додану вартість, передбаченої п. 181.1 ПКУ, якщо при цьому Товариство не отримує доходу (нарахованого чи сплаченого) від такого розповсюдження?;
2) чи враховується вартість товарів (послуг), що безоплатно передаються (надаються) Товариством як благодійна допомога неприбутковим організаціям або фізичним особам при розрахунку граничної суми операцій для реєстрації платником податку на додану вартість, передбаченої п. 181.1 ПКУ?».

Відсутність нарахованого чи сплаченого на користь Товариство доходу свідчить про відсутність передбаченої ст. 181 ПКУ сукупності підстав для виникнення обов`язку з реєстрації платником податку на додану вартість внаслідок операцій з безоплатного розповсюдження брендової продукції або надання благодійної допомоги.


Відсутність нарахованого доходу призводить до відсутності підстав для врахування вартості товарів, що безоплатно розповсюджуються або передаються як благодійна допомога при розрахунку граничної суми операцій для реєстрації платником ПДВ відповідно до ст. 181 ПКУ.


Так, у випадку з безоплатним розповсюдженням товарів, що здійснюється в рамках корпоративних заходів та/або в рамках благодійної діяльності позивача, не виконується встановлена ст. 181 ПКУ умова про наявність нарахованого або сплаченого на користь Товариство доходу від здійснення операцій з безоплатного розповсюдження товарів та операцій з надання благодійної допомоги.

Таким чином, зазначені операції, а також вартість товарів (послуг), що є предметом таких операцій, не враховуються при визначенні загального обсягу операцій для цілей визначення обов`язку реєстрації платником ПДВ відповідно до п. 181.1 ПКУ.

Таким чином, завжди варто відстоювати свою позицію, якщо є аргументи на користь того, що дії відповідають нормі закону. Якщо платник здійснює звільнені операції чи безкоштовне постачання і обсяг із врахуванням цих операцій перевищує 1 млн, він не повинен бути платником ПДВ. Якщо платник вже зареєстрований платником ПДВ і серед операцій є звільнені, і саме з їх врахуванням обсяг перевищує мільйон, можна анулювати реєстрацію платника ПДВ, здійснивши описані вище кроки.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇