Чи потрібен чек при післяплаті: що вирішив суд

В деяких спірних питаннях, в тому числі і тих, що стосуються фіскалізації платежів, є сенс ознайомитись з позицією суду, щоб, за необхідності, скористатися прецедентом. Зокрема, одне з судових рішень – Рішення Одеського адміністративного суду від 12 березня 24 року № 420/19624/24, прийняте на користь платника податків і може стати у нагоді при пошуку аргументів для відстоювання своєї позиції іншими платниками


  1. Фабула справи
  2. Аргументи податкової
  3. Аргументи ФОПа
  4. Позиція суду
  5. Перспективи для платників


Фабула справи


2 квітня 2024 року податкова провела фактичну перевірку ФОПа. Вони взяли банківські виписки, побачили надходження від NovaPay і винесли штраф 180 тисяч гривень за нібито відсутність чеків.


Штраф нарахували «за класикою»: 25% за першу операцію, 50% за всі наступні. Це ще за пільговим періодом до 31 липня 2025 року, в межах якого діє знижена сума штрафів для єдинників, що продають не ризикову групу товарів.


Аргументи податкової


Аргументи податкової наступні:

NovaPay лише платіжна компанія. Нова пошта лише посередник із доставки. Ні NovaPay, ні Нова пошта не є учасниками угоди купівлі продажу товару. Продаж здійснює безпосередньо ФОП. А, отже, саме ФОП, як продавець, мав видати фіскальний чек покупцю.

Далі класичне: немає чека є штраф.


Аргументи ФОПа


ФОП відповів податковій у суді дуже грамотно:

він не приймає готівку чи картку від покупця, це робить NovaPay.

Місце розрахунку йому невідоме воно десь у відділенні Нової Пошти, куди сам ФОП не має жодного стосунку. Усі гроші надходять на рахунок ФОПа у безготівковій формі від фінансової установи що передбачено договором між ФОП та NovaPay. А отже розрахункова операція у визначенні Закону про РРО повністю відсутня.


Позиція суду


Підсумувавши аргументи податкової та ФОПа, суд погодився з аргументами підприємця та зробив наступні висновки:


  1. По-перше, ДПС не провела жодної контрольної закупки, яка б довела, що були готівкові розрахунки без чека.
  2. По-друге, суд чітко сказав у договорі між ФОПом та NovaPay передбачено, що взаєморозрахунки здійснюються шляхом безготівкових переказів. Гроші ФОП отримує не від покупця, а від фінансової компанії, а це не є розрахункова операція.
  3. По-третє, розрахунок відбувається не за місцем реалізації товару, бо такого місця просто немає. Це онлайн-торгівля, а товар доставляється поштою. Гроші приймає не ФОП.


Як наслідок, у цьому спорі суд досить детально вивчив ситуацію та дійшов до висновку, що ФОП не приймає готівку, не має місця розрахунків, а гроші йому перераховує фінансова компанія, а отже немає жодної ознаки, що підтверджує проведення розрахункової операції.

І ключове – суд скасував штраф і визнав дії податкової протиправними.

Перспективи для платників


Це рішення дуже обнадійливе. Але воно має індивідуальний характер. Щоб створити юридичну практику, потрібно хоча б 10-15 подібних рішень. А краще щоб були такі ж позитивні рішення на апеляційній інстанції. До речі, податкова вже подала апеляцію на це рішення суду.

Станом на зараз – офіційна позиція податкової залишається незмінною: чек потрібен.

Але після цього рішення суду кожен ФОП має шанс оскаржити штраф за невидачу чеку у зв’язку із продажами через Нову пошту і шанс виграти досить непоганий.


Важливо також враховувати той момент, що NovaPay при переказах коштів видає фіскальний чек за формою ФКЧ-3. Податкова бачить ці обороти, і в кінці року можна припустити, що буде хвиля перевірок на основі даних системи РРО тому варто підготуватися вже зараз.


Це рішення суду — не революція. Але це початок нової судової практики. І якщо таких рішень буде ще десяток це може повністю змінити підхід до фіскалізації післяплати. Проте, скоріш за все, якщо практика почне формуватися у суді на користь бізнесу, ДПС буде напрацьовувати зміни в законодавство та додавати такі ознаки розрахункової операції, щоб оплата через NovaPay під них підпадала.


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇