Особливості застосування штрафів, під час обліку пального

Якщо під час податкової перевірки було встановлено наявність на акцизному складі витратомірів / рівнемірів-лічильників рівня нафтопродуктів, які були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, то безпідставним є притягнення платника до відповідальності згідно з пунктом 128-1.1 Податкового кодексу України, оскільки на момент фактичної перевірки, обладнання було встановлено та зареєстровано

Податковий орган під час проведення фактичної перевірки, визнав порушенням відсутність реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизних складах та застосував до платника податків штрафи, шляхом складання податкових повідомлень-рішень.


Платник оскаржив податкові повідомлення-рішення та стверджував, що на момент перевірки та складання актів всі витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники вже були зареєстровані, а штрафні санкції не можуть бути застосовані за несвоєчасну реєстрацію таких пристроїв.


Суд першої інстанції задовольнив позов, виходячи з того, що відсутність законних підстав для проведення перевірки автоматично нівелює її наслідки, а отже, і податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій.


Апеляційний адміністративний суд скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким лише частково задовольнив позов. Суд апеляційної інстанції визнав, що несвоєчасна реєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників не утворює складу правопорушення, встановленого ст. 1281 Податкового кодексу України (далі ПКУ).


Водночас суд підтвердив правомірність проведення фактичної перевірки, тому що достатньою підставою для її призначення є функції контролюючого органу у сфері підакцизних товарів, які не потребують додаткових умов чи інформації про порушення.


Верховний Суд (далі – ВС) залишив касаційні скарги без задоволення, а постанову апеляційного суду – без змін.


Верховний Суд (далі – ВС) зробив наступну правову оцінку.


Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов’язує право контрольного органу проводити фактичні перевірки суб’єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.


Податковий кодекс України не встановлює відповідальності за порушення строків встановлення чи реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників на акцизних складах. Якщо під час податкової перевірки було встановлено наявність на акцизному складі витратомірів / рівнемірів-лічильників рівня нафтопродуктів, які були зареєстровані в Єдиному державному реєстрі, то безпідставним є притягнення платника до відповідальності згідно з пунктом 1281.1 ПКУ, оскільки на момент фактичної перевірки обладнання було встановлено та зареєстровано.


Джерело: постанова ВС від 11.12.2024 у справі №200/18913/21