Безпечна робота бухгалтера з договорами ЦПХ

Багатьом суб’єктам господарювання доводиться укладати договори цивільно-правового характеру з фізособами. Відповідно, в цих випадках у бухгалтера виникає чимало запитань щодо таких договорів, оскільки дуже часто на практиці такі договори визнаються контролюючими органами трудовими. У статті розглянемо, яких правил слід дотримуватися при укладанні договору ЦПХ, щоб він не був визнаний трудовим (з урахуванням судової практики), та дамо відповіді на запитання бухгалтерів


Що розуміють під договором ЦПХ?


Договір ЦПХ – це договір, укладений між громадянином та суб’єктом господарювання (далі – СГ), за яким громадянин зобов’язується виконати роботи, або надати послуги. Такий договір регламентується нормами цивільного законодавства (зокрема, розділ ІІ Цивільного кодексу, далі – ЦК).


З точки зору законодавства такий договір є, або договором підряду (гл. 61 ЦК), або договором про надання послуг (гл. 63 ЦК).


При укладенні з громадянином договору ЦПХ, у СГ дуже часто є ризик, що такий договір буде визнаний контролюючими органами трудовим, зі всіма негативними наслідками (у тому числі – з судовими спорами). Адже, контролюючі органи намагаються побачити у таких договірних відносинах ознаки прихованих трудових відносин. Тому, СГ, які укладають такі договори, слід чітко відрізняти договір ЦПХ від трудового, та знати, за якими критеріями контролюючі органи вирішують, чи є цей договір ЦПХ, чи ні.


Відразу зазначимо, що чітких критеріїв, за якими визначають, де мають місце трудові відносини, а де – цивільно-правові, в законодавстві немає.


Відмітимо, що спроба закріпити цей момент на законодавчому рівні була, але на даний час вона невдала. Так, у Верховній Раді розглядався законопроєкт від 09.02.2021 №5054, яким було передбачено внесення змін в КЗпП, зокрема, додати в нього перелік ознак наявності трудових відносин. Останнє голосування в ВР цього законопроєкту відбулося 08.01.2025. Але, законопроєкт не було прийнято.


Отже, зараз немає переліку критеріїв, тож доводиться користуватися роз’ясненнями держорганів з цього питання, а також, судовою практикою.


Що роз’яснюють державні органи?


Держоргани неодноразово розглядали питання щодо відмінностей між трудовими та цивільно-правовими договорами. Наприклад:


1. Мінсоцполітики у листах:


  1. від 16.05.2011 №151/06/186-11;
  2. від 20.04.2012 №64/06/187-12;
  3. від 23.05.2017 №10620/0/2-17/13.


В цих листах наводяться характерні ознаки трудових відносин.


2. Мінекономіки у листі від 24.05.2023 №4706-05/23807-09. В цьому листі Мінекономіки, зокрема, зазначає, що робота за цивільно-правовим договором не має містити ознак трудових відносин, а саме:


  1. систематичний характер роботи;
  2. підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку;
  3. виконання роботи, аналогічної за кваліфікацією та професією роботі, виконуваній штатними працівниками організації;
  4. тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлюється наймачем;
  5. забезпечення організації умов праці, зокрема, надання засобів виробництва (обладнання, інструментів, матеріалів, сировини, робочого місця) здійснюється наймачем;
  6. відшкодування наймачем поїздок та інших фінансових витрат, пов’язаних з виконанням роботи, тощо).


Одне із останніх роз’яснень Держпраці на цю тему можна знайти за посиланням. В цьому роз’ясненні, зокрема, наведено контрольний список (тест), що може допомогти сторонам визначитись підпадає здійснювана діяльність під визначення «трудові відносини», чи ні.


Судова практика


Питання щодо визнання договору ЦПХ трудовим досить часто є предметом трудових спорів, отже є стала судова практика з цього питання.


Відмітимо, що на практиці є випадки, коли суди визнають договори ЦПХ трудовими, так і навпаки, відмовляють в такому визнанні.


Все залежить від конкретної ситуації та умов, які були передбачені договором ЦПХ.


Наведемо позицію Верховного Суду щодо цього питання, висловлену у постанові від 02.02.2021. В цьому судовому рішенні зазначається, що при вирішенні спорів повинна враховуватися концепція прихованого працевлаштування (deemed employment). Дана концепція знайшла своє відображення, серед іншого, у Рекомендаціях про трудові правовідношення від 2006 №198 Міжнародної організації праці, (далі Рекомендації)


У Рекомендаціях зазначено, що держави-члени МОП повинні передбачити можливість визначення у своїх законодавчих та нормативно-правових актах або інших засобах конкретні ознаки визначення трудових правовідносин. Серед таких ознак у Рекомендаціях зазначаються «підпорядкованість» та «залежність» (п. 12 Рекомендацій).


Підпорядкованість проявляється, якщо робота:


  1. виконується відповідно до вказівок та під контролем іншої сторони;
  2. передбачає інтеграцію працівника в організаційну структуру підприємства;
  3. виконується виключно або переважним чином в інтересах іншої особи;
  4. виконується працівником особисто;
  5. виконується відповідно до графіка або на робочому місці, яке вказується або погоджується стороною, яка її замовила;
  6. має характерну тривалість / продовжуваність;
  7. вимагає особисту присутність працівника;
  8. передбачає надання інструментів, матеріалів та механізмів стороною, яка є замовником.


При встановленні трудових відносин за допомогою критерію «залежності» беруться до уваги наступні елементи:


  1. періодичність виплати винагороди працівнику;
  2. той факт, що така винагорода являється єдиним або основним джерелом доходів працівника;
  3. виплата винагороди працівнику в натуральному вигляді шляхом надання працівнику, наприклад, продуктів харчування, житла, транспортних засобів;
  4. реалізація таких прав як право на вихідні та відпустку;
  5. оплата стороною, яка замовила роботу, поїздок працівника з метою виконання роботи;
  6. відсутність фінансового ризику у працівника.


Наведемо також приклад, коли суд не визнав договір ЦПХ трудовим, оскільки такий договір не мав ознак трудового: постанова Верховного Суду від 26.01.2024. В цьому судовому рішенні також хочемо звернути вашу увагу на правову позицію, яку висловлюють також інші суди:

основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес організації трудової діяльності.

За цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою договору є отримання певного матеріального результату.


Отже, СГ, який укладає з фізособами договори ЦПХ, слід ураховувати всі ці критерії, та не включати у такі договори умови, які мають ознаки трудових відносин.


Практичні поради щодо умов договору ЦПХ


Виходячи з вищенаведених роз’яснень та судової практики, звернемо вашу увагу на декілька важливих моментів, які слід ураховувати СГ при укладенні договору ЦПХ з фізособою.


1. Уникайте при укладенні договору формулювань, які можуть бути розцінені як ознаки трудових відносин. Зокрема:


  1. не вказуйте, що виконавець повинен дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку замовника, інших внутрішніх документів підприємства (положень, інструкцій, наказів, тощо);
  2. не зазначайте в договорі конкретну посаду або професію. Наприклад, не вказуйте, що виконавець буде виконувати обов’язки бухгалтера. Зазначте в договорі, що виконавець: «надає послуги з ведення бухгалтерського обліку»;
  3. не передбачайте договором прав виконавця, які характерні для трудових відносин (надання відпусток, відправлення у відрядження, тощо).


2. Чітко визначайте в договорі результат робот та одиниці його виміру.


Саме відсутність такої умови в договорі доволі часто стає підставою для визнання договору ЦПХ трудовим.


3. Оформлюйте до договору акти приймання-передачі виконаних робот (наданих послуг). Цей документ оформлюється саме при наявності цивільних відносин. Ніколи не облікуйте відпрацьовані виконавцем години за допомогою табелю обліку робочого часу – цей документ оформлюється при наявності трудових відносин!


Також зверніть увагу ще один важливий документ – це Порядок обміну інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю, затверджений Постановою Правління ПФУ від 29.05.2017 №11-1 (далі – Порядок №11-1).


Відповідно Порядку №11-1 органи ПФУ, ДПС і Держпраці обмінюються між собою відомостями, які на їх думку мають ознаки використання праці неоформлених працівників. Тут є згадка про договори ЦПХ. Так, під підозру контролюючих органів можуть потрапити договори ЦПХ, у разі наявності наступних фактів (п. 1 розд. ІV Порядку №11-1):


  1. фізособа виконує роботи / надає послуги на підставі договору ЦПХ більше року;
  2. кількість осіб, які виконують роботи / надають послуги за договорами ЦПХ, перевищує 30% загальної кількості працюючих у СГ;
  3. кількість працюючих за договорами ЦПХ збільшилася на 20% і стала більша проти попереднього звітного періоду.


Отже, якщо у СГ мають місце такі факти, це не порушення з точки зору законодавства. Але, в цьому випадку ймовірність проведення в СГ перевірок контролюючими органами зростає. А отже, зростає й ризик визнання договорів ЦПХ трудовими.


Відповіді на запитання


Розглянемо декілька запитань, які найчастіше виникають у СГ, які укладають договори ЦПХ, або у бухгалтера такого СГ.

1. Чи потрібно подавати повідомлення в ДПС при укладанні договору ЦПХ?

Ні, подання повідомлення в цьому випадку законодавством не передбачено


Обов’язок повідомляти органи ДПС про прийнятих працівників передбачений трудовим законодавством, а саме ст. 24 КЗпП і постановою КМУ від 17.05.2015 №413 (далі – Постанова №413).


Норми трудового законодавства не розповсюджуються на відносини, які виникають між замовником і виконавцем у рамках укладеного договору ЦПХ. Як ми зазначали вище, ці відносини регулюються нормами цивільного законодавства. В ЦК немає вимоги, яка б передбачала обов’язок замовника повідомляти ДПС про укладені договори підряду, або договори про надання послуг.


Але, тут є нюанс. Форма Повідомлення про прийняття працівника на роботу / укладання гіг-контракту (наведена в додатку 1 до Постанови №413, далі – Повідомлення) передбачає можливість подати інформацію про осіб, з якими укладені договори ЦПХ. У графі 5 «Категорія особи» можуть бути зазначені такі категорії осіб:


  1. 1 – наймані працівники за основним місцем роботи;
  2. 2 – працівники за сумісництвом;
  3. 3 – гіг-спеціалісти за гіг-контрактом;
  4. 4 – особи на підставі цивільно-правових договорів;
  5. 5 – домашні працівники.


Але, цей факт не означає, що при укладенні договору ЦПХ необхідно подавати Повідомлення. Такий обов’язок не встановлений, а ні нормами КЗпП, а ні нормами Постанови №413. Але, за бажанням ви можете подати Повідомлення в ДПС при укладенні ЦПХ, це не буде помилкою.


Цей висновок підтверджується роз’ясненням Мінекономіки, наведеним у листі від 28.01.2022 №4706-06/4356-01, де зазначається, що ні трудовим, ні цивільним законодавством не передбачено обов'язку будь-якої зі сторін цивільно-правового договору інформувати ДПС та її територіальні органи про його укладення, а також відповідальності за невчинення таких дій.

2. Чи потрібно вести військовий облік відносно виконавців за договорами ЦПХ, та вимагати в них при укладенні договору військово-обліковий документ?

Ні, не потрібно. Норми законодавства, які регламентують ведення військового обліку підприємствами, не передбачають такого обов’язку.


Так, відповідно ч. 5 ст. 34 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» та п. 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається, зокрема, на керівників підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності. Тобто, в даних нормах мова йде тільки про місце роботи або навчання.


Отже, оскільки для виконавця за договором ЦПХ замовник не є його роботодавцем (трудовий договір не укладається), то і обов’язку ведення військового обліку в такій ситуації немає. Цей висновок підтверджується роз’ясненням Міноборони, наведеним у листі від 13.11.2017 №321/7065.

3. Чи має право СГ укласти договір ЦПХ з неповнолітньою особою?

Так, має право, але для цього потрібно отримати письмову згоду його батьків.


Такі висновки містяться на нормах ЦК. Так, за загальним правилом договір ЦПХ повинен укладатися особами, які мають повну дієздатність.


Повну цивільну дієздатність має фізособа, яка досягла 18 років (повноліття), ч. 1 ст. 34 ЦК. А у осіб віком від 14 до 18 років цивільна дієздатність – неповна (ст. 32 ЦК). Тому, така особа має право укладати цивільні договори з певними обмеженнями. Так, перелік дозволених договорів для таких осіб наведено у ч. 1 ст. 32 ЦК, серед них немає договору про виконання робіт (надання послуг). Отже, в цьому випадку слід керуватися приписами ч. 2 ст. 32 ЦК згідно якої неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.


Таким чином, щоб укладений з неповнолітньою особою договір ЦПХ не був визнаний недійсним, слід отримати згоду батьків такої особи.


Також зазначимо, що в подібних випадках, можливо, СГ буде простіше укласти з неповнолітньою особою трудовий договір, а не договір ЦПХ, оскільки правила для трудового договору інші. Так, згідно ст. 188 КЗпП трудовий договір із неповнолітніми, які досягли 16-річного віку, можна укладати без згоди батьків.


Висновки


  1. Договори ЦПХ, які укладаються СГ з фізособами, завжди знаходяться під пильним наглядом контролюючих органів, оскільки можуть містити приховані трудові відносини. Тому, укладаючи такий договір, слід дуже ретельно формулювати його умови.
  2. В договорі ЦПХ слід детально прописати результат робіт, який є предметом договору, а також одиниці його виміру. При цьому, важливо уникати формулювань, які можуть бути розцінені контролюючими органами як ознаки трудових відносин.
  3. При укладанні договору ЦПХ з фізособою повідомлення до ДПС не подається, військовий облік щодо виконавців не ведеться.


Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з юридичних питань


Шаблони та зразки документів:


Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладання гіг-контракту


Статті на тему:


Відображення договору ЦПХ в Об'єднаній звітності

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇