Голова Верховної Ради підписав законопроєкт від 23.05.2023 №9319 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», який буде Законом №4313-IX від 04.12.2024. Закон очікує підпису Президента. Але вже зараз, ознайомившись із підписаним Головою ВРУ текстом законопроєкту №9319, маємо розуміння, які зміни внесуть до ПКУ щодо оподаткування військовим збором.
Раніше у матеріалі Військовий збір для ФОПів: початок дії з 1 січня 2025 року ми повідомляли, що ВРУ прийняла законопроєкт №9319, в якому виправили колізії Закону №4015.
А зараз пропонуємо переглянути ключові зміни щодо військового збору, які передбачили у Законі №4313 (законопроєкт №9319).
Платники, ставка, строки сплати, штрафні санкції
Отже, платниками військового збору є:
1. Особи, визначені п. 162.1 ПКУ. Для них ставка військового збору становить 5%.
Військовий збір такі платники нараховують, утримують, сплачують (перераховують) згідно норм розділу IV ПКУ з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.
2. ФОП - платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп. Для них ставка військового збору становить 10% від розміру мінзарплати, встановленої на 1 січня (у 2025 році – це 8000 грн).
Вони сплачують військовий збір авансово не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть сплатити військовий збір авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Авансові внески нараховує ДПС.
Несплата (неперерахування) або сплата (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору в порядку та строки, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки військового збору, визначеної для них.
3. Платники єдиного податку третьої групи (але уточнили, що крім електронних резидентів (е-резидентів*). Для них ставка військового збору становить – 1% від доходу, що визначений за ст. 292 ПКУ.
*Довідково. Електронний резидент (е-резидент) - іноземець, який досяг 18-річного віку, не є податковим резидентом України, отримав відповідні кваліфіковані електронні довірчі послуги та інформація про якого внесена до інформаційної системи «Е-резидент» (пп. 14.1.56-6 ПКУ).
Єдинники 3 групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал. За порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору їх притягають до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПКУ.
Всі єдинники відображають суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески з військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку. А отже чекаємо змін до форми декларації платника єдиного податку.
Перший податковий (звітний) період новостворених госпсуб’єктів-єдинників починається з першого числа місяця, в якому відбулася їх державна реєстрація, але не раніше 1 січня 2025 року.
У разі державної реєстрації припинення, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому ДПС отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Пільги
1. ФОП єдинники першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати військовий збір за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому якщо ФОП-єдинники першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, то не заповнюють декларацію платника єдиного податку за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
Для таких платників збору, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, ДПС не нараховує авансові внески з військового збору.
Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір, що відображені в декларації платника єдиного податку. Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору у порядку та строки до таких платників не застосовуються.
2. ФОП-єдинники першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати військового збору протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Радимо ознайомитись із статтею Як ФОПу скористатися правом на відпустку / лікарняний
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі.
Завантажуйте шаблон:
Заява щодо терміну тимчасової втрати працездатності (ФОП І, ІІ група)
Заява щодо терміну тимчасової втрати працездатності (ФОП І, ІІ група)
Мінімальне податкове зобов’язання
З 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, при обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платниками єдиного податку другої, третьої групи та ФОП – платниками єдиного податку четвертої групи до загальної суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, визначених п. п.297-1.2–297-1 .5 ПКУ, включаються сплачені суми військового збору.
Річне декларування
Річне податкове зобов’язання з військового збору з доходів платників, визначених п. 162.1 ПКУ, що включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу за 2024 звітний (податковий) рік та остаточний розрахунок податкових зобов’язань щодо яких проводиться в поданій річній податковій майновій декларації, у тому числі з іноземних доходів, визначається за ставкою військового збору у розмірі 1,5%.
А от ставка військового збору у розмірі 5% застосовується до доходів, що нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.
Проте звертаємо увагу, є виключення. Так, сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна з 1 грудня оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5% незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
ФОПи, що призвані на військову службу (мобілізовані)
Самозайняті особи (ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються:
- від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО,
- від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку,
- від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з ПДФО або єдиного податку.
Ставка військового збору до доходів військовослужбовців
Для військовослужбовців та працівників:
- Збройних Сил України,
- Служби безпеки України,
- Служби зовнішньої розвідки України,
- Головного управління розвідки Міністерства оборони України,
- Національної гвардії України,
- Державної прикордонної служби України,
- Управління державної охорони України,
- Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України,
- Державної спеціальної служби транспорту України,
- інших утворених відповідно до законів України військових формувань
ставка військового збору становить 1,5% з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат згідно законодавства України.
Виняток доходи, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
Джерело: 7eminar
Рекомендуємо переглянути:
Роз'яснення ДПС щодо нової ставки ВЗ
Рахунки для сплати військового збору для ФОП
Інформаційний лист від ДПС №8/2024: роз’яснення Закону №4015 платникам податку на прибуток