Право підприємця на відпустку / лікарняний
Відповідно п. 295.5 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.
Повідомлення ДПС про перебування ФОПа у відпустці
Якщо ФОП приймає рішення про відпустку, він має листом в довільній формі повідомити податкову про своє рішення.
Такий лист можна надіслати через розділ «Листування» електронного кабінету платника податку. Тематикою листа з випадаючого списку можна обрати «Єдиний податок». Такий лист надсилається в податковий орган за місцем реєстрації ФОП.
Лист обов’язково має містити інформацію про дату початку і закінчення відпустки, прізвище, ім’я та по-батькові (за наявності) ФОПа і його Реєстраційний номер облікової картки платника податків. Спеціальних вимог до вказаного листа – повідомлення ПКУ не передбачено.
Приклад листа-повідомлення
Головною особливістю для вказаного листа є дата його направлення до ДПС. Очевидно що направляти його потрібно до початку відпустки, хоча ПКУ не встановлює особливого терміну для повідомлення. Але варто подати лист до 20 числа, щоб уникнути нарахування податку за наступний місяць, оскільки єдиний податок платиться авансовими внесками до 20 числа.
Повідомлення ДПС про перебування ФОПа на лікарняному та місяць звільнення від сплати ЄП
ФОП може скористуватися правом на лікарняний, якщо тривалість такого лікарняного перевищує 30 календарних днів. Про період перебування на лікарняному також необхідно повідомити податкову з обов’язковим наданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Оскільки лікарняний починається не з 1 числа місяця і, відповідно, закінчується не 30 числом, тобто, «переходить» на наступний місяць, необхідно визначитись протягом якого періоду можна скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку.
Якщо лікарняний згідно листа непрацездатності розпочався до 20 числа місяця та закінчився у наступному місяці чи за декілька місяців, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку та за всі повні календарні місяці, які припадають на цей період непрацездатності. А за календарний місяць, в якому відповідно до даних, зазначених у витязі з Електронного реєстру листків непрацездатності, період непрацездатності закінчився, єдиний податок сплачується відповідно до норм ПКУ.
Періоди звільнення від сплати ЄП
Податкові наслідки отримання доходу під час відпустки / лікарняного
У випадку, якщо ФОП повідомить податковий орган про відпустку або лікарняний, проте отримає доходи від підприємницької діяльності – вся сума такого доходу, отриманого в готівковій та безготівковій, матеріальній або нематеріальній формі, має бути відображена в обліку доходів, який ведеться у довільній формі, та податковій декларації платника єдиного податку. При цьому, така фізична особа – підприємець зобов’язана сплатити єдиний податок за такий місяць.
Джерело: 7eminar