- Звільнення найманих працівників
- Перевірка заборгованостей
- РРО / ПРРО. Форма 20-ОПП. Ліцензії
- Закриття розрахункових рахунків
- Подання заяви держреєстратору про припинення ФОП
- Подання ліквідаційної звітності
- Перевірка після припинення підприємницької діяльності
Звільнення найманих працівників
У разі припинення підприємницької діяльності підставами для звільнення найманих працівників ФОП можуть бути:
- за угодою сторін (п.1 ст. 36 КЗпП). Звільнення може відбуватися «день у день»;
- за власним бажанням працівника (ст. 38 і ст. 39 КЗпП). Працівник повинен попередити роботодавця за два тижні, але оскільки в умовах припинення підприємницької діяльності ФОП зацікавлений у звільненні працівника, то можна розірвати трудовий договір і до закінчення 2-тижневого строку, оскільки КЗпП не містить таких заборон;
- за ініціативою роботодавця – ФОП (п.1 ст. 40 КЗпП). ФОП попереджає працівників персонально не пізніше ніж за 2 місяці (ч.1 ст. 49-2 КЗпП).
Процедура звільнення працівників передбачає виконання наступних кроків:
- Працівник пише заяву на звільнення.
- Якщо ФОП використовує форму трудового договору, у заключній частині якого є пункт про розірвання договору, то його потрібно заповнити і підписати обома сторонами.
- ФОП видає наказ про звільнення та ознайомлює працівника з наказом під підпис. В день звільнення працівнику потрібно видати копію наказу (розпорядження) про звільнення (ст. 47 КЗпП).
- В день звільнення працівнику потрібно видати письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП). Повідомлення складається в двох екземплярах – по одному для кожної із сторін. На екземплярі ФОП працівник ставить дату отримання і підпис (зразок повідомлення див. далі).
- В день звільнення з працівником потрібно провести остаточний розрахунок по всім належним йому сумам. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок (ст. 116 КЗпП).
- На вимогу працівника ФОП вносить належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Це означає, що після подання Заяви про припинення підприємницької діяльності, можна до завершення звітного кварталу, в якому відбулось припинення ФОП, подати Податковий розрахунок за найманих працівників.
Перевірка заборгованостей
1. Проводимо остаточні розрахунки з покупцями та постачальниками.
Якщо заборгували оплати постачальникам або орендодавцю, то навіть якщо закриєте ФОП, на вас можуть подати до суду як на звичайну фізособу, адже підприємці відповідають за зобов'язаннями своїм майном (ст. 52 ЦКУ).
Важливо! Всі оплати від покупців потрібно отримати в період перебування в статусі ФОП. Дохід, який буде отриманий на підприємницький рахунок після втрати статусу ФОП, оподатковується за правилами, визначеними ПКУ для фізичних осіб – 18% ПДФО та 5% ВЗ. Крім того, отримання такого доходу передбачає подання Податкової декларації про майновий стан і доходи
2. Перевіряємо відсутність заборгованості по сплаті податків «за себе» та податків із заробітної плати по найманим працівникам.
Це можна зробити в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» в Електронному кабінеті платника податків.
Єдиний податок. ФОП 1-2 групи потрібно врахувати, що незалежно від того коли буде подана Заява про припинення підприємницької діяльності – на початку місяця, в середині або в останніх числах місяця – єдиний податок нараховується та сплачується за повний місяць, пропорційної сплати не передбачено.
Це пряма вимога п.295.8 ПКУ відповідно до якого у разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Отже, ДПС проведе нарахування єдиного податку за повний місяць, в якому ФОП припинив підприємницьку діяльність.
Якщо ФОП має пільгу по п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, то цією пільгою можна скористатись і в місяці припинення підприємницької діяльності.
Нагадаємо, що право не сплачувати єдиний податок згідно з п. 11 підрозд. 8 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ не розповсюджується на ФОП першої та другої груп, які зареєструвалися на території визначеній Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309, вже після визначених цим Переліком дат виникнення можливості бойових дій / початку бойових дій / тимчасової окупації
У ФОП 3 групи все просто – єдиний податок сплачується за ставкою 5% (3%) від доходу, тому якщо ФОП не здійснював підприємницьку діяльність та не отримував дохід, то відповідно у нього не буде нарахувань по єдиному податку до сплати.
Військовий збір «за себе». Ситуація з військовим збором аналогічна ситуації з єдиним податком.
Відповідно до пп.1.15 п.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ у разі державної реєстрації припинення платників збору, зазначених у підпунктах 2 і 3 підпункту 1.1 цього пункту, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Тому ФОП 1-2 групи сплачують ВЗ «за себе» у повній сумі – 800,00 грн, а ФОП 3 групи сплачують ВЗ «за себе» у розмірі 1% від доходу. Якщо ФОП 3 групи не отримував дохід, то відповідно у нього не буде нарахувань по військовому збору до сплати.
ФОП 1-2 групи, які мають пільгу по сплаті військового збору по п.1.12 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ мають право не сплачувати ВЗ «за себе» в тому числі і в місяці припинення підприємницької діяльності.
ЄСВ. Законом України від 14.09.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» скасовано на 2025 рік дію пільгових норм щодо сплати ЄСВ для ФОП, які були запроваджені на час воєнного стану. Це означає, що з 2025 року фізичні особи-підприємці знову зобов’язані сплачувати ЄСВ у повному обсязі, незалежно від доходу.
Попри скасування «воєнної» пільги, залишаються чинними довоєнні пільги. ФОП, які можуть не сплачувати ЄСВ:
- Пенсіонери за віком або особи з інвалідністю, які отримують відповідні соціальні виплати.
- Мобілізовані підприємці.
- ФОП, які мають основне місце роботи, якщо роботодавець сплачує за них ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальний.
Якщо ФОП не належить до вищезазначених категорій, то у разі припинення підприємницької діяльності в 2025 році він зобов’язаний сплатити ЄСВ у повному обсязі. Це вимога п. ч. 3 ст. 7 Закону про ЄСВ відповідно до якого для ФОП – платників єдиного податку сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Мінімальний розмір внеску становить 1760 грн на місяць, і його необхідно сплатити за всі періоди діяльності в 2025 році. Пропорційна сплата ЄСВ у разі закриття ФОП не передбачена.
3. ФОП 3 групи платить єдиний податок та військовий збір у 10-денний термін після граничного терміну, встановленого для подання Податкової декларації. ФОП 1-2 групи сплачують єдиний податок та військовий збір не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.
РРО / ПРРО. Форма 20-ОПП. Ліцензії
1. ФОП спочатку потрібно скасувати діючі ліцензії.
2. Для ФОП, який застосовує ПРРО:
- після внесення запису до ЄДР про державну реєстрацію припинення ФОП реєстрація ПРРО скасовується автоматично фіскальним сервером (п. 3 розд. III Порядку реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.2020 №317).
3. Для ФОП, який застосовує РРО:
- РРО потрібно розпломбувати та зняти з реєстрації в ДПІ. За необхідності подається 20-ОПП. Для розпломбування звертаємося до сервісного центру, який самостійно направляє довідку про розпломбування в ДПС, а ФОП подає до контролюючих органів заяву за формою №4-РРО (п. 1 гл. 4 Порядку №547).
4. Подання форми №20-ОПП:
- Платник податків, який припиняється, до подання до державного реєстратора документів щодо припинення, повинен повідомити контролюючий орган про закриття об’єктів оподаткування шляхом надання Заяви за ф. №20-ОПП на підставі якого закриваються об’єкти оподаткування, які перебувають на обліку в контролюючих органах. Отже, подати 20- ОПП про закриття об'єктів потрібно до припинення підприємницької діяльності.
- Дані про закриття об’єктів оподаткування відображаються в Електронному кабінеті.
- У разі припинення платника податків за яким в контролюючих органах обліковуються не закриті об’єкти оподаткування і відсутня Заява за ф. №20-ОПП про їх закриття, такі об’єкти закриваються датою припинення платника податку, яка відповідає даті запису про проведення державної реєстрації припинення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
- Якщо в приватній частині Електронного кабінету наявна інформація про закриття об’єктів оподаткування, то Заяву за ф. №20-ОПП по таких об’єктах оподаткування подавати не потрібно (ЗІР, категорія 116.11).
Закриття розрахункових рахунків
Строки закриття підприємницького рахунку ФОП законодавством не визначено. Тому закрити розрахунковий рахунок можна як до, так і після припинення підприємницької діяльності.
Ми рекомендуємо закривати підприємницькі рахунки до завершення підприємницької діяльності. Це допоможе уникнути ситуацій, коли кошти надходять на підприємницький рахунок вже після припинення діяльності та виключення з Реєстру платників єдиного податку.
Кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок ФОП після припинення, вважаються цивільним доходом фізичної особи.
Відповідно, такий дохід оподатковується як дохід звичайного громадянина. Це означає, що з отриманих коштів необхідно сплатити 18% ПДФО та військовий збір за ставкою 1,5% – якщо це доходи за 2024 рік, або за ставкою 5% – якщо це доходи 2025 року. Такі доходи потрібно задекларувати, подавши майнову декларацію за відповідний звітний рік. Суми зазначаються у рядку 10.13 майнової декларації. При цьому:
- Військовий збір сплачується на розрахунковий рахунок з кодом бюджетної класифікації 11011001 «Військовий збір за результатами річного декларування».
- ПДФО сплачується на розрахунковий рахунок з кодом бюджетної класифікації 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».
Для закриття підприємницького рахунку ФОП подає відповідну заяву до відділення банку.
Також потрібно отримати виписки про рух коштів на рахунках, які будуть потрібні при проведенні перевірки контролюючими органами щодо правильності нарахування податків і зборів.
Після закінчення процедури закриття розрахункового рахунку банк на вимогу ФОП видає Довідку про закриття підприємницького рахунку.
Подання заяви держреєстратору про припинення ФОП
Варіант 1. Подання Заяви про припинення через держреєстратора ФОП подає держреєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за формою 1 (затверджена наказом Мінюсту від 18.11.2016 №3268/5 у редакції наказу від 19.05.2020 №1716/5).
Заяву можна подати в паперовому вигляді особисто або через представника. Представник крім паспорта повинен пред’явити оригінал або нотаріально засвідчену копію довіреності.
Заяву про припинення підприємницької діяльності по формі 1 можна подати до будь-якого держреєстратора на території України, оскільки на державну реєстрацію ФОП не розповсюджується принцип територіальності.
Державний реєстратор протягом 24 годин після надходження документів, поданих для реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП, зобов’язаний внести відомості до ЄДР (ст. 26 Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»). Також реєстратор надсилає цю інформацію до ДПС, органів статистики, Пенсійного фонду.
Варіант 2. Припинення ФОП через «Дію».
Для цього потрібно на Порталі «Дія» пройти кілька кроків:
- Генеруємо електронний підпис (кваліфікований електронний підпис).
- Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на сайті Дії за допомогою електронного підпису.
- Заповніть онлайн-форму на отримання послуги. Вся важлива інформація вже зберігається в системі – Ви маєте лише перевірити, чи вона вірна, та підписати заяву за допомогою вашого електронного підпису. Подання заяви держреєстратору про припинення ФОП
- Підписану заяву буде автоматично надіслано до реєстратора, інформацію про закриття також надіслано до податкової служби.
- Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про закриття ФОП з’явиться у кабінеті та буде відправлено електронною поштою.
- Реєстратор вносить інформацію про закриття ФОП до ЄДР та інформує податковий орган, де було зареєстровано фізичну особу-підприємця, що цей ФОП закрито.
- Якщо Ви працювали зі спрощеною системою оподаткування, Вас буде виключено з реєстру платників єдиного податку й реєстру платників ПДВ.
З цього моменту ФОП вважається закритим.
Після припинення підприємницької діяльності в Електронному кабінеті в розділі «Облікові дані платника податків» у ФОП повинні з'явитись 2 дати:
- Дата анулювання реєстрації платником ЄП, яка буде співпадати з датою припинення підприємницької діяльності в Дії.
- Дата зняття з обліку.
А от дата зняття з обліку як платника ЄСВ не з'явиться. Зняття з обліку як платника ЄСВ відбудеться тільки після проведення перевірки податковою.
Подання ліквідаційної звітності
Зразки заповнення ліквідаційної декларації ФОП 1, 2, 3 групи платника єдиного податку наводили у статті Ліквідаційна декларація ФОП 1, 2, 3 групи за новою формою: зразки
Перевірка після припинення підприємницької діяльності
Після припинення у ФОП обов'язково буде перевірка. Перевіркою буде охоплений період 1095 днів + період з 18.03.2020 до 01.08.2023 = 2326 днів (6,5 років).
Відповідно до норми п. 78.1.7 ПКУ підставою для проведення позапланової документальної перевірки є припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця. З 01.08.2023 скасовували мораторій на проведення перевірок ФОП після припинення, тому перевірка буде в будь-якому випадку.
Термін, протягом якого керівником контролюючого органу приймається рішення про призначення документальної позапланової перевірки при припиненні діяльності фізичною особою – підприємцем або за заявою платника податків, ПКУ не визначено. Про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом відповідно до абзацу першого п. 78.4 ПКУ.
Перебіг строків давності був призупинений з 18.03.2020 по 31.07.2023 – спочатку на період дії карантину – з 18 березня 2020 відповідно до п. 52 прим. 2 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ, а потім на період дії воєнного стану відповідно до пп. 69.9 підрозд. 10 Перехідних положень ПКУ.
Отже, перевіркою буде охоплений період 1095 днів + період з 18.03.2020 до 01.08.2023 = 2326 днів.
Щодо ЄСВ – то строки давності не застосовуються.
Відповідно до п.16 ст.25 Закону про ЄСВ строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Саме тому перевірка ЄСВ може проводитись за будь-який період.
Тому поки не пройшла перевірка, зберігайте всі документи ФОП.
Джерело: 7еminar
Статті на тему: