- Ліквідаційна декларація ФОП 1 групи єдиного податку
- Ліквідаційна декларація ФОП 2 групи єдиного податку
- Ліквідаційна декларація ФОП 3 групи єдиного податку
Після припинення підприємницької діяльності важливо правильно визначити звітний період для подання ліквідаційної декларації.
Зміни у статусі ФОП відображаються в Електронному кабінеті платника податків, в розділі «Облікові дані платника податків», де мають з’явитися дві ключові дати:
- Дата анулювання реєстрації платником єдиного податку – вона збігатиметься з датою припинення підприємницької діяльності.
- Дата зняття з обліку – відповідає даті отримання податковою відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.
Важливо зазначити, що дата зняття з обліку як платника ЄСВ не відображатиметься в Електронному кабінеті. Це відбувається лише після проведення перевірки податковою. Тому для остаточного зняття з обліку як платника ЄСВ необхідно дочекатися завершення всіх перевірочних процедур.
Головною датою для ФОП, яка визначає порядок подання декларації, є дата припинення підприємницької діяльності.
Датою припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців є дата внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою, крім випадку, коли у відомостях з ЄДР є застереження, що датою припинення підприємницької діяльності вважається інша конкретна дата. Саме цю дату необхідно зазначати у Додатку 1 під час заповнення ліквідаційної звітності.
Ліквідаційна податкова декларація платника єдиного податку (далі – Декларація) складається наростаючим підсумком з початку року та подається разом із додатками 1 та 2 востаннє за податковий (звітний) період, у якому було проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Додаток 2 подається лише за наявності показників для заповнення.
Ліквідаційна декларація подається в один із таких способів:
- в електронному вигляді за податковою адресою, якщо електронний документообіг не припинено та кваліфікований електронний підпис є дійсним. Декларація в електронному вигляді може бути подана засобами Електронного кабінету або мобільного застосунку «Моя податкова», або у розділі «Мої податки» на порталі ДІЯ;
- на паперових носіях (особисто, через уповноважену особу або поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення) до контролюючого органу за місцем податкової адреси або в будь-який Центр обслуговування платників, незалежно від місця обліку. У рядку 4 Декларації потрібно зазначити контролюючий орган за місцем обліку платника єдиного податку.
За загальним правилом платники єдиного податку подають Декларацію в такі строки:
- ФОП 1-2 групи – у строки, встановлені для річного звітного періоду,
- ФОП 3 групи – у строки, визначені для квартального звітного періоду.
Якщо ФОП припиняє діяльність до завершення звітного періоду, Декларацію можна подати за той звітний період, на який припадає дата ліквідації, до його завершення (ЗІР, категорія 107.01.07).
Окрему увагу слід приділити термінам подання ліквідаційної звітності для ФОП 1-2 групи. Згідно з останніми роз’ясненнями ДПС, ліквідаційна декларація подається в річні терміни, тобто до 01 березня наступного року.
Раніше податкові органи вимагали подання ліквідаційної звітності протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому було припинено діяльність.
Зважаючи на те, що позиція ДПС може змінюватися, рекомендуємо не зволікати поданням ліквідаційної декларації. Найкращий варіант – подати ліквідаційну декларацію в електронному вигляді одразу після припинення підприємницької діяльності, як тільки в Електронному кабінеті у розділі «Облікові дані платника податків» з’являться дати зняття з обліку та анулювання реєстрації платника єдиного податку.
Нові форми податкових декларацій затверджено наказом від 31.01.2025 №57 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578» (набрав чинності 20 лютого). Наказ офіційно опублікований в «Офіційний вісник України» від 20.02.2025 №14. Як і обіцяли в ДПС, з 1 квітня 2025 року забезпечено приймання декларацій для всіх єдинників (для уточнення в тому числі 2024 року).
Отже, ФОП, які припинили підприємницьку діяльність у 2025 році, подають ліквідаційну декларацію за новою формою, а саме:
- ФОП 1-2 групи – ідентифікатор форми F0103407.
- ФОП 3 групи – ідентифікатор форми F0103309.
Декларацію заповнюють українською мовою, без виправлень. Усі суми зазначають у гривнях із копійками.
Ліквідаційна декларація ФОП 1 групи єдиного податку
Розглянемо приклад заповнення ліквідаційної декларації для ФОП 1 групи, який припинив підприємницьку діяльність 14.03.2025. Дата анулювання реєстрації платником єдиного податку – 14.03.2025 року. Для такого ФОП річна декларація платника єдиного податку буде ліквідаційною. ФОП сплатив ЄСВ за 1 квартал 2025 року у повному обсязі - 5280,00 грн. Щомісячна сума єдиного податку - 302,80 грн, військового збору - 800,00 грн.
Ліквідаційну декларацію потрібно подати у річні терміни – до 01.03.2026, а оскільки це неділя, то за правилом п. 49.20 ПКУ граничний термін подання декларації переноситься на 02.03.2026. Але повторимось, не радимо зволікати із поданням ліквідаційної декларації – подайте її раніше.
Покрокове заповнення ліквідаційної декларації
У розділі «Введення звітності» Електронного кабінету платника податків обираємо період «Рік 2025», натискаємо «Створити» і в категорії «Бланки» обираємо бланк форми F0103407, відкриваємо цей документ.
В полі «Стан документа» обираємо «звітний документ». Система автоматично присвоює номер однотипного документа у періоді, і його не слід змінювати. Якщо декларація створюється та подається кілька разів, номер може бути 2, 3 тощо — це нормальний процес автоматичної нумерації. Якщо вручну змінити номер на 1, звіт не буде прийнятий.
Одразу ставимо позначку про те, що у складі декларації буде подаватись Додаток 1. Відмітку про подання Додатка 2 не ставимо, оскільки у ФОП відсутні показники для його заповнення.
Після того, як ми все обрали, натискаємо «Створити» і перевіряємо заповнення полів 1-3.
Поля 4-7 заповнюються автоматично, ФОП тільки потрібно перевірити правильність та актуальність інформації.
У полі 8 «Особливі відмітки» Декларації у рядку 8.1 «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення» проставляється позначка «х»;
Оскільки у ФОП 1 групи не може бути найманих працівників, то в полі 9 потрібно поставити 0. У полі 10 зазначаємо тільки ті КВЕД, які ФОП фактично здійснював у 2025 році.
Заповнюємо Розділ II. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи
У рядку 21 декларації зазначаємо загальну суму нарахованого ЄСВ, яку переносять із рядка Усього графа 4 розділу 9 Додатку 1.
Переходимо до заповнення нового розділу VIII з військового збору.
ФОП першої групи заповнюють підрозділ І. В цьому підрозділі потрібно проставити відмітку «Х» про сплату щомісячних авансових внесків із військового збору в кожному місяці року, в яких сплачувався військовий збір.
У нашому прикладі слід поставити відмітку «Х» у місяцях 01, 02, 03, за які ФОП сплатив військовий збір (ВЗ). У рядку 22 зазначається загальна сума ВЗ, нарахована за звітний період – 2400,00 грн (800,00 × 3).
Ставимо відмітку про подання Додатка 1 у складі декларації.
Заповнення Додатка 1 для ФОП 1 групи буде ідентичним заповненню Додатка 1 для ФОП 2 групи, тому приклад заповнення дивіться нижче.
Ліквідаційна декларація ФОП 2 групи єдиного податку
Розглянемо приклад заповнення ліквідаційної декларації для ФОП 2 групи, який припинив підприємницьку діяльність 14.03.2025. Дата анулювання реєстрації платником єдиного податку – 14.03.2025 року. Для такого ФОП річна декларація платника єдиного податку буде ліквідаційною. ФОП сплатив ЄСВ за 1 квартал 2025 року у повному обсязі – 5280,00 грн. Найманих працівників немає. Щомісячно ФОП сплачував авансовий внесок єдиного податку у сумі 1600,00 грн, військовому збору – 800,00 грн.
Ліквідаційну декларацію потрібно подати у річні терміни – до 01.03.2026, а оскільки це неділя, то за правилом п. 49.20 ПКУ граничний термін подання декларації переноситься на 02.03.2026. Але, знову ж таки, не радимо зволікати із поданням ліквідаційної декларації. Подайте її раніше.
Покрокове заповнення ліквідаційної декларації
У розділі «Введення звітності» Електронного кабінету платника податків обираємо період «Рік 2025», натискаємо «Створити» і в категорії «Бланки» обираємо бланк форми F0103407, відкриваємо цей документ. В полі «Стан документа» обираємо «звітний документ». Система автоматично присвоює номер однотипного документа у періоді, і його не слід змінювати. Якщо декларація створюється та подається кілька разів, номер може бути 2, 3 тощо – це нормальний процес автоматичної нумерації. Якщо вручну змінити номер на 1, звіт не буде прийнятий.
Одразу ставимо позначку про те, що у складі декларації буде подаватись Додаток 1. Відмітку про подання Додатка 2 не ставимо, оскільки у ФОП відсутні показники для його заповнення.
Після того, як ми все обрали, натискаємо «Створити» і перевіряємо заповнення полів 1-3.
Поля 4-7 заповнюються автоматично, ФОП тільки потрібно перевірити правильність та актуальність інформації.
У полі 8 «Особливі відмітки» Декларації у рядку 8.1 «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення» проставляється позначка «х».
Оскільки у ФОП немає найманих працівників, то у полі 9 потрібно поставити 0. У полі 10 зазначаємо тільки ті КВЕД, які ФОП фактично здійснював в 2025 році.
Заповнюємо Розділ IIІ. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи
Суму доходу з рядка 03 обов'язково переносимо у рядок 08 декларації.
У рядку 21 декларації зазначаємо загальну суму нарахованого ЄСВ, яку переносять із рядка Усього графа 4 розділу 9 Додатку 1.
Переходимо до заповнення нового розділу VIII з військового збору.
ФОП другої групи заповнюють підрозділ І. В цьому підрозділі потрібно проставити відмітку «Х» про сплату щомісячних авансових внесків із військового збору в кожному місяці року, в яких сплачувався військовий збір.
У нашому прикладі слід поставити відмітку «Х» у місяцях 01, 02, 03, за які ФОП сплатив військовий збір (ВЗ). У рядку 22 зазначається загальна сума ВЗ, нарахована за звітний період — 2400,00 грн (800,00 × 3).
Ставимо відмітку про подання Додатка 1 у складі декларації.
Заповнення Додатка 1.
Поля 1-3 заповнюються автоматично.
У розд. 5 Додатку 1 в полі «після припинення» «Тип форми» проставляється позначка «Х», при цьому одночасно заповнюється розд. 6.
У розд. 6 Додатку 1 дата державної реєстрації припинення.
У розд. 8 Додатку 1 вказується період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску у звітному році та у комірці «з» зазначається «01» – перший календарний день у місяці; в комірці «по» – дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, у полі «Код категорії застрахованої особи» зазначається цифра «6».
Рядки та графи у розд. 9 Додатку 1 заповнюються в розрізі місяців за період визначений у розд. 8. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4. Значення рядка «Усього» графи 4 розд. 9 Додатка 1 переноситься до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розд. VІІ Декларації.
У нашому прикладі ФОП сплачував ЄСВ за січень - березень 2025 року, тому заповнення розд. 9 буде наступним:
Ліквідаційна декларація ФОП 3 групи єдиного податку
Розглянемо приклад заповнення ліквідаційної декларації для ФОП 3 групи, який припинив підприємницьку діяльність 12.02.2025. Дата анулювання реєстрації платником єдиного податку – 12.02.2025 року. ФОП сплатив ЄСВ за січень та у сумі 3520,00 грн. Найманих працівників немає. Сума отриманого доходу за період з 01.01.2025 по 12.02.2025 становить 3200000,00 грн.
Ліквідаційну декларацію потрібно подати у квартальні терміни – до 10.05.2025, а оскільки це субота, то за правилом п. 49.20 ПКУ граничний термін подання декларації переноситься на 12.05.2025.
Нарахований до сплати єдиний податок та військовий збір потрібно сплатити протягом 10 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації, тобто до 20 травня 2025 року включно.
Покрокове заповнення ліквідаційної декларації
У розділі «Введення звітності» Електронного кабінету платника податків обираємо період «1 квартал 2025», натискаємо «Створити» і в категорії «Бланки» обираємо бланк форми F0103309, відкриваємо цей документ. В полі «Стан документа» обираємо «звітний документ». Система автоматично присвоює номер однотипного документа у періоді, і його не слід змінювати. Якщо декларація створюється та подається кілька разів, номер може бути 2, 3 тощо – це нормальний процес автоматичної нумерації. Якщо вручну змінити номер на 1, звіт не буде прийнятий.
Одразу ставимо позначку про те, що у складі декларації буде подаватись Додаток 1. Відмітку про подання Додатка 2 не ставимо, оскільки у ФОП відсутні показники для його заповнення.
Після того, як ми все обрали, натискаємо «Створити» і перевіряємо заповнення полів 1-3.
Поля 4-7 заповнюються автоматично, ФОП тільки потрібно перевірити правильність та актуальність інформації.
У полі 8 «Особливі відмітки» Декларації у рядку 8.1 «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення» проставляється позначка «х».
Оскільки у ФОП немає найманих працівників, то у полі 9 потрібно поставити 0. У полі 10 зазначаємо тільки ті КВЕД, які ФОП фактично здійснював у 2025 році.
Заповнюємо Розділ IV. Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи
У рядку 06 зазначаємо суму отриманого доходу - 3200000,00 грн.
Суму доходу з рядка 06 обов'язково переносимо у рядок 08 декларації та розраховуємо суму єдиного податку 5% до сплати
У рядку 21 декларації зазначаємо загальну суму нарахованого ЄСВ, яку переносять із рядка Усього графа 4 розділу 9 Додатку 1.
Переходимо до заповнення нового розділу VIII з військового збору.
ФОП третьої групи заповнюють підрозділ ІІ.
У рядку 23 зазначають суму військового збору за ставкою 1% з доходу, який ФОП отримав у періоді перебування на третій групі. Показник цього рядка розраховується за формулою: (рядок 5 + рядок 6 + рядок 7) × 1%.
У рядку 24 зазначають суму нарахованого військового збору за попередній звітний (податковий) період. Це значення переносять із рядка 23 Декларації попереднього звітного (податкового) періоду). В Декларації за 1 квартал цей рядок не заповнюється.
У рядку 25 зазначають суму військового збору, яка підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного (податкового) періоду. Показник цього рядка розраховують за формулою: рядок 23 – рядок 24.
Ставимо відмітку про подання Додатка 1 у складі декларації.
Заповнення Додатка 1.
Поля 1-3 заповнюються автоматично.
У розд. 5 Додатку 1 в полі «після припинення» «Тип форми» проставляється позначка «Х», при цьому одночасно заповнюється розд. 6.
У розд. 6 Додатку 1 дата державної реєстрації припинення.
У розд. 8 Додатку 1 вказується період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску у звітному році та у комірці «з» зазначається «01» – перший календарний день у місяці; в комірці «по» – дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, у полі «Код категорії застрахованої особи» зазначається цифра «6».
Рядки та графи у розд. 9 Додатку 1 заповнюються в розрізі місяців за період визначений у розд. 8. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4. Значення рядка «Усього» графи 4 розд. 9 Додатка 1 переноситься до рядка 21 «Сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду» розд. VІІ Декларації.
У нашому прикладі ФОП сплачував ЄСВ за січень - лютий 2025 року, тому заповнення розд. 9 буде наступним:
Марина СТЬОПІНА, керівник сервісу «Особистий консультант»
Статті на тему: