Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 №5782 протягом періоду воєнного стану Держпраці дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абз. 4, 5, 8 та 9 ч. 1 ст. 6 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон №877), серед яких відсутній лист профспілкової організації.
Підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) (абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону №877).
У зверненні, зокрема має бути викладено:
- суть порушеного питання,
- зауваження,
- пропозиції,
- заяви чи скарги,
- прохання чи вимоги.
Отже, громадянин (далі – заявник) може звернутись із зверненням до Держпраці щодо порушення відносно нього законодавства про працю, у тому числі з одночасним наданням документів, які він вважає за необхідне.
Разом з тим, відповідно до ст. 11 Закону №877 госпсуб'єкт під час перевірки зобов'язаний надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону. Роботодавець відповідає за достовірність інформації, що міститься в наданих документах.
Тож, під час проведення заходу контролю інспектор праці досліджує документи, надані роботодавцем. Проведення заходу контролю на підставі документів, наданих заявником, Законом №877 не передбачено.
Водночас документи надані заявником, можуть бути використані при підготовці до проведення заходу контролю та/або враховані при витребуванні пояснень від посадових осіб роботодавця.
У разі встановлення в ході перевірки порушень вимог статей 21 та / або 24 КЗпП роботодавцю вносять припис про усунення виявлених порушень.
За порушення законодавства про працю в частині фактичного допуску працівника без оформлення трудових відносин керівник може бути притягнений до:
- адміністративної (ч. 3 ст. 41 КУпАП)
та
На підприємство можуть бути накладені фінансові санкції (ч. 2 ст. 265 КЗпП).
У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, не застосовуються (ч. 3 ст. 16 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Водночас згідно з ч. 6 ст. 235 КЗпП при винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації (крім випадків виконання робіт чи надання послуг за гіг-контрактом у порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15.07.2021 №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»), орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення:
- про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати,
- про нарахування та сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.
Для встановлення факту трудових відносин в судовому порядку, рекомендовано мати докази, які підтверджують факт того, що працівник дійсно працював на користь роботодавця. Це можуть бути будь-які письмові, фото, відео, аудіо докази, так само, як і покази свідків.
Джерело: лист Держпраці від 19.03.2025 №429/2.3/2.1-ЗВ-25а
Стаття на тему:
Перевірки держпраці 2025: штрафи для роботодавців
Сервіс «Моніторинг перевірок»! Цей універсальний помічник допоможе знайти ваше підприємство в реєстрах запланованих перевірок у 2025 році не лише ДПС (з урахуванням останніх змін), ПФУ та інших держорганів у форматі комплексної перевірки, а й у графіках/планах ТЦК та СП. Спробуйте вже зараз!