Позапланові перевірки Держпраці: коли можливі та що загрожує роботодавцю за незадекларовану працю

Попри дію воєнного стану, Держпраці має право проводити позапланові перевірки з питань дотримання трудового законодавства – за зверненням працівників, які зазнали порушень. Якщо буде встановлено факт неоформленої праці, роботодавцю можуть загрожувати адмінштрафи, кримінальна відповідальність і фінансові санкції. Водночас, якщо припис буде виконано в строк, штрафи можуть не застосовуватись. Роз’яснення – у листі Держпраці від 19.03.2025 №429/2.3/2.1-ЗВ-25а


Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 №5782 протягом періоду воєнного стану Держпраці дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абз. 4, 5, 8 та 9 ч. 1 ст. 6 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі Закон №877), серед яких відсутній лист профспілкової організації.


Підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) (абз. 5 ч. 1 ст. 6 Закону №877).


У зверненні, зокрема має бути викладено:


  1. суть порушеного питання,
  2. зауваження,
  3. пропозиції,
  4. заяви чи скарги,
  5. прохання чи вимоги.


Отже, громадянин (далі заявник) може звернутись із зверненням до Держпраці щодо порушення відносно нього законодавства про працю, у тому числі з одночасним наданням документів, які він вважає за необхідне.


Разом з тим, відповідно до ст. 11 Закону №877 госпсуб'єкт під час перевірки зобов'язаний надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону. Роботодавець відповідає за достовірність інформації, що міститься в наданих документах.


Тож, під час проведення заходу контролю інспектор праці досліджує документи, надані роботодавцем. Проведення заходу контролю на підставі документів, наданих заявником, Законом №877 не передбачено.


Водночас документи надані заявником, можуть бути використані при підготовці до проведення заходу контролю та/або враховані при витребуванні пояснень від посадових осіб роботодавця.


У разі встановлення в ході перевірки порушень вимог статей 21 та / або 24 КЗпП роботодавцю вносять припис про усунення виявлених порушень.


За порушення законодавства про працю в частині фактичного допуску працівника без оформлення трудових відносин керівник може бути притягнений до:


  1. адміністративної (ч. 3 ст. 41 КУпАП)

та

  1. кримінальної (ст. 172 175 ККУ) відповідальності.


На підприємство можуть бути накладені фінансові санкції (ч. 2 ст. 265 КЗпП).

У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), штрафи, передбачені ст. 265 КЗпП, не застосовуються (ч. 3 ст. 16 Закону України від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).


Водночас згідно з ч. 6 ст. 235 КЗпП при винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником, який виконував роботу без укладення трудового договору, та встановлення періоду такої роботи чи роботи на умовах неповного робочого часу, у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, в установі, організації (крім випадків виконання робіт чи надання послуг за гіг-контрактом у порядку та на умовах, передбачених Законом України від 15.07.2021 №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»), орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення:


  1. про нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати,
  2. про нарахування та сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.


Для встановлення факту трудових відносин в судовому порядку, рекомендовано мати докази, які підтверджують факт того, що працівник дійсно працював на користь роботодавця. Це можуть бути будь-які письмові, фото, відео, аудіо докази, так само, як і покази свідків.

Джерело: лист Держпраці від 19.03.2025 №429/2.3/2.1-ЗВ-25а


Стаття на тему:


Перевірки держпраці 2025: штрафи для роботодавців

Сервіс «Моніторинг перевірок»! Цей універсальний помічник допоможе знайти ваше підприємство в реєстрах запланованих перевірок у 2025 році не лише ДПС (з урахуванням останніх змін), ПФУ та інших держорганів у форматі комплексної перевірки, а й у графіках/планах ТЦК та СП. Спробуйте вже зараз!

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇