Суд взяв до уваги доводи контролюючого органу про те, що відповідно до даних оборотно-сальдової відомості по бухгалтерському рахунку 31 «Рахунки в банках» платник в спірному періоді отримував на рахунки кошти, що дозволяли сплачувати податкове зобов’язання вчасно.
Зазначене свідчить про те, що позивач мав можливість дотримуватись правил та норм щодо строків перерахування відповідних податків і зборів, визначених ПКУ.
Відтак є доведеним наявність вини позивача у несвоєчасній сплаті грошових зобов’язань і застосуванні відповідачем на підставі цього штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 25% від суми несплаченого (несвоєчасно сплаченого) грошового зобов’язання.
Позивач доводив, що на момент вчинення порушення ПКУ не містив статті 124.2, як і не передбачав обставини «вчинено умисно», а отже – і штрафу в розмірі 25%.
Колегія суддів зазначила наступне.
Верховний Суд у постанові від 26.03.2020 у справі №815/2219/16, аналізуючи положення пункту 11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, дійшов висновку, що штрафні (фінансові) санкції до податкових правопорушень, незалежно від дати їх вчинення застосовуються, у розмірах, передбачених редакцією ПКУ, чинною на момент застосування заходів відповідальності.
Ця правова позиція узгоджується з підходом, викладеним у рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1/99-рп, згідно з яким нормативно-правовому акту може бути надана зворотна дія у часі лише за умови прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Підстави не застосовувати положення пункту 11 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, які не визнані неконституційними та були чинними на момент прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення – відсутні.
Зазначені аргументи призвели до прийняття постанови Другим апеляційним адміністративним судом від 26.05.2025 у справі №440/9488/24 на користь контролюючого органу.
Джерело: ДПС
Статті на тему:
Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) у 2025 році
Місячний Податковий розрахунок з ПДФО, ЄСВ та військового збору: як заповнити