Звіт про відповідність резидента Дія Сіті: інструкція із заповнення та подання

Допоможемо резидентам Дія Сіті скласти Звіт про відповідність резидента Дія Сіті. З’ясуємо кому, в які строки та як звітувати. Зорієнтуємо, яких штрафів очікувати за неподання, несвоєчасне подання або подання з помилками цього звіту


Хто подає Звіт про відповідність резидента Дія Сіті


Звіт про відповідність резидента Дія Сіті (далі – Звіт) подають особи, що мають статус резидента Дія Сіті.


За визначенням ст. 13 Закону України від 15.07.2021 № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон №1667) резиденти Дія Сіті зобов`язані подавати звіти про відповідність вимог ст. 5 цього закону протягом усього строку резидентства:


1. Початковий Звіт – на відповідність вимогам ст. 5 Закону №1667:


  1. подається за підсумками трьох повних календарних місяців, наступних за місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті,
  2. до Звіту має бути доданий незалежний висновок аудитора за підсумками перевірки аудитором початкового Звіту. Виключення: незалежний висновок не подають особи, що набули статус резидента Дія Сіті згідно з ч. 3 ст. 5 Закону №1667.


2. Щорічний Звіт:


  1. подається за звітний період з 1 січня до 31 грудня календарного року,
  2. перший річний звіт про відповідність подається за період з першого числа календарного місяця, наступного за місяцем набуття статусу резидента Дія Сіті, до 31 грудня відповідного календарного року,
  3. до річного звіту про відповідність додається незалежний висновок аудитора за результатами перевірки тверджень резидента Дія Сіті, вказаних ним у річному Звіті.

Увага! Незалежний висновок має надати суб`єкт аудиторської діяльності, який має право проводити обов`язковий аудит (ч. 5 ст. 13 Закону №1667). Дані про таких суб`єктів аудиторської діяльності розміщені на сайті ОСНАД

Строки подання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті


За ст. 13 Закону №1667:


  1. Початковий Звіт – не пізніше останнього дня шостого місяця наступного за календарним місяцем в якому набуто статус резидента Дія Сіті.
  2. Щорічний Звітне пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Увага! В 2025 році граничний строк подання Звіту припадає на вихідний день. Закон №1667 не містить правил перенесення строків подання Звіту в цій ситуації. Тому рекомендуємо резидентам Дія Сіті подати такий Звіт не пізніше 30.05.2025 (останній робочий день)

Куди подавати Звіт про відповідність резидента Дія Сіті


Звіт про відповідність (початковий чи щорічний) подають до уповноваженого органу – Міністерства цифрової трансформації України (Мінцифри).


Порядок подання та розгляду звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1492 (далі – КМУ; Порядок №1492).


Відповідальність за неподання Звіту про відповідність резидента Дія Сіті


У разі порушення строку подання Звіту уповноважений орган (Мінцифри) приймає рішення про втрату статусу резидента Дія Сіті (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону №1667).


Таке рішення Мінцифри приймає протягом 20 робочих днів з дня виявлення такого порушення, але не раніше ніж на десятий робочий день з дня надсилання резиденту Дія Сіті електронного повідомлення, передбаченого ч. 3 ст. 9 Закону №1667.

Фінансових штрафів на підприємство та адмінштрафів на посадових осіб резидента Дія Сіті за неподання Звіту не передбачено

Форма Звіту про відповідність резидента Дія Сіті


Звіт про відповідність резидента Дія Сіті, це Додаток до Порядку подання та розгляду звіту про відповідність резидента Дія Сіті та незалежного висновку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1492.


Завантажити бланк:


Звіт про відповідність резидента Дія Сіті


Заповнення Звіту про відповідність резидента Дія Сіті


Звіт про відповідність має включати (ч. 4 ст. 13 Закону №1667):


1) запевнення про відповідність резидента Дія Сіті всім вимогам, визначеним ст. 5 цього Закону;

2) твердження про розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам (у разі залучення) за кожен календарний місяць звітного періоду;

3) твердження про середньооблікову кількість працівників та гіг-спеціалістів (у разі залучення) резидента Дія Сіті за підсумками кожного календарного місяця звітного періоду;

4) твердження про розмір частки кваліфікованого доходу резидента Дія Сіті, отриманого за звітний період, у загальному доході резидента Дія Сіті, отриманому за звітний період;

5) твердження про розмір доходу резидента Дія Сіті, що набув статусу відповідно до ч. 3 ст. 5 цього Закону, визначеного відповідно до пп. 292.1.2 ст. 292 Податкового кодексу України (далі ПКУ), за кожен з таких періодів:


  1. звітний період (для початкового, першого річного та другого річного звітів про відповідність);
  2. календарний рік, що передує року, в якому подається звіт про відповідність, та календарний рік, що передує року, в якому подано заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті (для початкового звіту про відповідність).


Незалежний висновок аудитора має підтверджувати або ні ці твердження резидента Дія Сіті, наведені у Звіті


Далі перейдемо до покрокового заповнення Звіту


Звіт заповнюється державною мовою.


Відомості про резидента Дія Сіті. Наводиться:


  1. Інформація про найменування юридичної особи (окремі поля для заповнення):
  2. організаційно-правова форма
  3. назва
  4. Код згідно з ЄДРПОУ


Дані мають відповідати даним з ЄДР та даним, які містяться в Реєстрі резидентів Дія Сіті.


При заповненні даних у Звіті, який буде надсилатися як файл в форматі pdf (подання на електронну пошту Мінцифри) дотримуйтесь правила «одна клітинка = один символ (буква, цифра, пробіл, дефіс тощо)».


Звітний період. Обираєте (ставите «+» чи «√»):


  1. початковий звіт
  2. річний звіт за період до 31 грудня ХХХХ року (наприклад, 2024 року)


Запевнення. Резидент Дія Сіті відповідає всім вимогам, визначеним статтею 5 Закону України «про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», обираєте (ставите «+» чи «√»):


  1. так


Заповнюють всі резиденти Дія Сіті, які дотрималися всіх вимог ч. 1 ст. 5 Закону №1667.


Також цей варіант обирають резиденти, які реєструвалися з посиланням на ч. 3 ст. 5 Закону №1667. Так звані «стартапи» - зареєстровані компанії не раніше 24 місяців назад, яким дозволено до 31 грудня наступного року за роком реєстрації резидентом Дія Сіті виконувати з ч. 1 ст. 5 тільки вимоги п. п. 1 (КВЕД має бути з ч.4 ст. 5), 4 (кваліфікований дохід становить не менше 90 % загального догоду) та 5 (відсутні обставини, заборонені для резидентів Дія Сіті з ч.2 ст. 5)


  1. ні, не відповідає вимозі, передбачений пунктом 1 частини першої статті 5


Цей варіант обирають резиденти Дія Сіті, які не здійснювали види діяльності, вказані в ч. 4 ст. 5 Закону №1667


  1. ні, щодо резидента Дія Сіті наявні обставини, передбачені такими пунктами частини другої статті 5.


Цей варіант обирають резиденти Дія Сіті, у яких наявна одна чи декілька заборон, встановлених ч. 2 ст. 5 Закону №1667 для резидентів Дія Сіті. Додатково вказуєте в клітинках нижче відповідні пункти ч. 2 ст. 5 Закону №1667.


Незалежний висновок. Звіт з надання впевненості, наданий суб'єктом аудиторської діяльності за результатами перевірки тверджень резидента Дія Сіті, викладених у цьому звіті про відповідність (ставите позначку «+» або «√»):


  1. додається до цього звіту про відповідність
  2. не додається до цього звіту про відповідність


Нагадаємо, що незалежний висновок аудитора може не надаватися тільки у випадку надання початкового звіту про відповідність резидентом Дія Сіті, зареєстрованого згідно ч. 3 ст. 5 Закону №1667 (п. 2 ч. 2 ст. 13 Закону №1667).

З річним Звітом всі резиденти Дія Сіті подають незалежний висновок аудитора

Відомості про суб'єкта аудиторської діяльності, який надав незалежний висновок*. Заповнюються тільки у разі, якщо подається незалежний висновок.


Вказують такі дані суб`єкта аудиторської діяльності:


  1. Найменування юридичної особи:
  2. організаційно-правова форма,
  3. назва.
  4. Код ЄДРПОУ.


Відомості про особу, що звертається від імені заявника. Маєте вказати дані фізичної особи, яка подає Звіт:


  1. прізвище,
  2. власне ім`я,
  3. по батькові (за наявності).


Далі у відповідній клітинці ставите позначку «+» або «√»:


  1. керівник,
  2. представник за довіреністю,
  3. особа, яка може вчиняти дії від імені заявника.


Якщо Звіт підписує керівник або особа, що може вчиняти дії від імені заявника (підписант), то це підтверджується даними ЄДР

Якщо Звіт подає представник за довіреністю, до Звіту має ще бути подана довіреність (її копія) (п. 17 Порядку №1492).


Твердження. Далі у Звіті мають бути вказані числові дані показників з ч. 1 ст. 5 Закону №1667, яких мають дотримуватись резиденти Дія Сіті, щоб не втратити свій статус.


1. Розмір середньої місячної винагороди працівникам та ГІГ-спеціалістам (у разі залучення) за такі календарні місяці звітного періоду*:


Дані наводяться дані за кожен місяць (в гривнях з копійками). Якщо у звітному місяці менше 12 місяців, заповнюють лише дані за відповідні місяці.


За визначенням п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону №1667:

розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам - сума, що розраховується шляхом ділення суми всіх виплат у вигляді винагороди (заробітної плати) (до утримання податків, зборів та інших обов'язкових платежів), здійснених юридичною особою працівникам та гіг-спеціалістам у відповідному календарному місяці, на загальну кількість працівників та гіг-спеціалістів, яким здійснювалися такі виплати.

За визначенням п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону №1667:

2) розмір середньої місячної винагороди залученим працівникам та гіг-спеціалістам, починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, кожного календарного місяця становить не менше, ніж еквівалент 1200 євро за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на перше число відповідного календарного місяця.

Приклад. За даними квітня 2024 року:


  1. нарахована зарплата працівникам і нарахована винагорода ГІГ-спеціалістам за даними обліку (Дт 23,91,92,93 Кт 661 та Дт 23 Кт 685) становить 1 568 000 грн,
  2. кількість осіб, яким нарахована зарплата та винагорода ГІГ-спеціалістам – 14 осіб,
  3. курс НБУ на 01.04.2024 – 42,1601 грн/євро,
  4. розмір середньої місячної винагороди: 1 568 000 грн / 14 осіб = 112 000 грн. Суму ставимо у Звіт в клітинки для четвертого місяця звітного року як: 112000,00.

Увага! В листі Мінцифри від 20.02.2023 №1/11-5-У-385-23-258-2023 (п.2) було вказано, що для розрахунку розміру середньомісячної винагороди можна використовувати дані про нараховану винагороду за відповідний місяць, а не фактично виплачену

Сума 112000 грн відповідає 2 656,54 євро (112000 грн / 42,1601 грн./євро), критерій «середньомісячна винагорода більше 1200 євро» по квітню 2024 р. дотриманий.


2. Середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів (у разі залучення) за підсумками таких календарних місяців*:


Далі наводяться дані за кожен місяць. Якщо у звітному місяці менше 12 місяців, заповнюють лише дані за відповідні місяці. Формат числа: ХХХХХ,ХХ, тобто число з двома знаками після коми.


За визначенням п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону №1667:

середньооблікова кількість працівників та гіг-спеціалістів юридичної особи (у разі залучення) за підсумками кожного календарного місяця, починаючи з наступного за календарним місяцем, в якому юридичною особою набуто статус резидента Дія Сіті, становить не менше дев'яти осіб.

Щоб розрахувати цей показник маємо звернутися до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстатом від 28.09.2005 №286, далі – Інструкція №286. На це вказує і Мінцифри в листі від 20.02.2023 №1/11-5-У-385-23-258-2023 (п.1), вказуючи, що в цей показник маємо порахувати штатних працівників, зовнішніх сумісників, спеціалістів залучених по ГІГ-контракту (цивільно-правові договори):

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції № 286 середня кількість працівників підприємства за період (місяць, квартал, з початку року, рік) визначається як сума таких показників: середньооблікової кількості штатних працівників; середньої кількості зовнішніх сумісників; середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами.

За визначенням Інструкції №286:


… В обліковій кількості ці працівники враховуються за кожний календарний день як цілі одиниці, включаючи неробочі дні тижня, що обумовлені при зарахуванні на роботу (пп. 2.4.3 Інструкції №286).


Середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з'явились або не з'явились на роботу (п. 3.2 Інструкції №286).


Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів приймається на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував (пп. 3.2.1 Інструкції №286).


При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (підпункти 2.5.8 - 2.5.9 Інструкції). Облік цих категорій працівників ведеться окремо (пп. 3.2.2 Інструкції №286).


Середня кількість зовнішніх сумісників і працюючих за цивільно-правовими договорами за місяць розраховується аналогічно до методології визначення середньооблікової кількості штатних працівників, викладеної у пункті 3.2 цієї Інструкції.

При цьому працівники цих категорій ураховуються як цілі одиниці, незалежно від тривалості робочого часу протягом усього терміну дії договору. Кількість працівників за вихідний або святковий і неробочий день ураховується на рівні робочого дня, що їм передував. (п. 3.3 Інструкції №286).


Числові приклади розрахунку середньооблікової кількості працівників наведені в п. 3.2.3 – 3.2.6 Інструкції № 286.


Приклад. В квітні 2024 р. резидент Дія Сіті має такі дані:



Категорія осіб

Кількість днів перебування у відносинах, разом

Календарні дні звітного місяця

Середньооблікова кількість працівників, гр.2/гр.3

1

2

3

4

Штатні працівники

182

30

6,07

Сумісники (зовнішні)

120

30

4,00

ГІГ-спеціалісти

130

30

4,33

Разом

х

х

14,40


За даними даного прикладу в Звіті вказують кількість 14,40 осіб.


Критерій «не менше 9 осіб» в цьому місяці підприємством дотриманий.

Увага! Нагадаємо, що резидент Дія Сіті не втратить свій статус, якщо не будуть дотримані щомісячні критерії (кількість осіб та середньомісячний дохід) для січня-лютого 2024 року

На це вказує Постанова КМУ від 13.02.2024 №163:

1. Установити, що у 2024 році резиденти Дія Сіті, що набули такий статус до набрання чинності цією постановою: не втрачають статус резидента Дія Сіті за результатами подання звіту про відповідність та/або незалежного висновку;…

І незважаючи на те, що Постанова №163 набула чинності 17.02.2024, порушення за лютий 2024 також не стануть причиною втрати статусу резидента Дія Сіті (лист Мінцифри від 14.03.2024 №1/06-5-4039)


3. Загальний дохід


Резидент Дія Сіті далі має вказати – чи отримував він у звітному періоді загальний дохід, обрати (ставите позначку «+» або «√»):


  1. отримував
  2. не отримував


За визначенням п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону №1667, п. 20.1 Інформаційного листа ДПСУ №1/2024:

загальний дохід юридичної особи - сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), іншого операційного доходу у вигляді роялті, якщо такі роялті не враховано у чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Тобто, маєте вказати - чи є у Вас дані в ф. № 2 (2-м, 2-мс) «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)» в ряд. 2000 (чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)).


Це загальний дохід від всіх видів діяльності, який Ви вказуєте в ряд. 2000 ф. № 2 (Дт 70 Кт 79), а також сума доходу від роялті, якщо він врахований в іншому операційному доході (Дт 719 Кт 79).


4. Розмір частки кваліфікованого доходу, отриманого за звітний період, у загальному доході, отриманому за звітний період, у відсотках**


Ці дані заповнюють тільки ті резиденти Дія Сіті, які вказали вище про наявність загального доходу (поставили «+», що отримували загальний дохід).


За визначенням п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону №1667:

кваліфікований дохід - сума чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та роялті (якщо такі суми роялті не враховано у чистий дохід від реалізації продукції), отриманих у результаті здійснення видів діяльності, передбачених частиною четвертою статті 5 цього Закону.

Тобто, у складі загальної суми обороту Дт 70 Кт 79 плюс роялті з Дт 719 Кт 79 маємо виокремити суму доходу, що отриманий за видами КВЕД, що відповідають ч. 4 ст. 5 Закону №1667.


Розмір частки доходу розраховується в цілому за звітний період і визначається у відсотках з двома знаками після коми.


Приклад. За даними 2024 рік:


  1. загальна сума доходу (ряд. 2000, ф. № 2-м) – 235 140,0 тис. грн,
  2. сума роялті включена до ряд. 2120 (інші операційні доходи) – 870,5 тис. грн.


Разом: 235 140,0 + 870,5 тис.грн. = 236 010,5 тис. грн.


Кваліфікований дохід (вид діяльності – комп`ютерне програмування) – 216 478,2 тис.грн (аналітичні дані підприємства)


Розмір частки кваліфікованого доходу: 216 478,2 /236 010,5 х 100 = 91,72 %


Критерій «кваліфікований дохід не менше 90 % суми загального доходу» (п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону №1667) – підприємством дотриманий


5. Розмір доходу резидента Дія Сіті, визначеного відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Податкового кодексу України, за такі періоди***:


Дані показники заповнюють в гривнях з копійками тільки підприємства, які отримали статус резидента Дія Сіті згідно ч. 3 ст. 5 Закону №1667.


Дані про доходи заповнюють такому порядку:


  1. звітний період


Дані можуть бути заповнені для початкового, першого річного та другого річного звітів про відповідність


  1. календарний рік, що передує року, в якому подається звіт про відповідність


Дані можуть бути заповнені тільки для початкового звіту


  1. календарний рік, що передує року, в якому резидентом Дія Сіті подано заяву про набуття статусу резидента Дія Сіті


Дані можуть бути заповнені тільки для початкового звіту


Як подавати Звіт про відповідність резидента Дія Сіті


Порядком №1492 в п. 4 визначено, що Звіт подається в електронній формі:


  1. через державний веб-портал правового режиму Дія Сіті;
  2. шляхом надсилання на адресу розміщеної на офіційному веб-сайті Мінцифри в Інтернеті електронної пошти, призначеної для комунікації із заявниками та резидентами Дія Сіті (далі - електронна пошта Мінцифри). При цьому звіт має подаватися в машиннозчитуваному форматі.


Також буде корисною інформація, розміщена тут.


Незалежний висновок, який додається до Звіту, має бути підписаний КЕП керівника суб`єкта аудиторської діяльності

Датою надходження Звіту (з доданими до нього документами) до Мінцифри вважається дата надіслання на адресу електронної пошти резидента Дія Сіті автоматично згенерованого повідомлення про отримання звіту (п. 8 Порядку №1492).


Валентина ВЕРХОГЛЯД, консультант з податків та зборів, САР


Бланк документа:


Звіт про відповідність резидента Дія Сіті

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇