Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: оформлення та нюанси під час дії воєнного стану

Оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами може викликати багато запитань, особливо в умовах змін законодавства і цифровізації процесів. Електронні лікарняні, дистанційна взаємодія з лікарями та нові правила розрахунків – усе це може здаватися складним, але насправді значно спрощує життя працівниць і роботодавців. У статті ми розберемо всі важливі нюанси, щоб цей процес був зрозумілим і прозорим для кожного


  1. Наказ про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами
  2. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
  3. Перенесення дати початку відпустки у зв’язку з вагітністю
  4. Алгоритм оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами
  5. Особливості надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах
  6. Розмір допомоги по вагітності та пологах
  7. Висновки


Наказ про відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами


Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами це один із видів соціальної відпустки, що надається працівниці ст. 17 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі Закон про відпустки).


Підставою для надання такої відпустки є лист непрацездатності (далі ЛН). На сьогодні всі ЛН оформлюються в електронному вигляді і роботодавець одразу бачить новий сформований ЛН.


Зверніть увагу, що під час дії воєнного стану, жінці не обов'язково очно відвідати лікаря, щоб отримати ЛН по вагітності і пологах. Так, абз. 2 п. 1 р. IV Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженого наказом Мінохорони здоров'я від 01.06.2021 №1066 (далі Порядок №1066) передбачено, що:

Формування медичних висновків за категорією «Вагітність та пологи» жінкам (крім випадків, передбачених пунктом 10 розділу IV цього Порядку), на період дії воєнного стану, може здійснюватися лікуючим лікарем, яким надаються медичні послуги із ведення вагітності в амбулаторних умовах, без особистого огляду таких жінок за результатами дистанційної взаємодії з ними (зокрема шляхом консультування, опитування, обміну інформацією) за допомогою технічних засобів електронних комунікацій про що робиться відповідний запис у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров'я.

Проте, і паперовий лікарняний є чинним під час дії воєнного стану.


Так, як це є окремим видом відпустки, то необхідно видати наказ про таку відпустку за заявою працівниці.


Зразок Наказу про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами



Завантажуйте шаблон та зразок Наказ про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами


Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами


На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:


  1. до пологів 70 календарних днів;
  2. після пологів 56 календарних днів (70 календарних днів у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.


Існує виняток: жінка може перенести, використати частково або повністю після пологів частину відпустки, що надається до пологів, починаючи з дня пологів.


Для цього необхідно, щоб виконувались одночасно дві умови:


  1. Це повинно бути бажанням жінки.
  2. Відсутність медичних показань.

Зверніть увагу, що при такому перенесенні загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) (ст. 17 Закону про відпустки)

Це є правом жінки, відповідно до норм чинного законодавства, і роботодавець не може їй відмовити в такому поділі і перенесенні.


Роботодавець повинен використовувати при розрахунках ті дати, що зазначені в електронному чи паперовому лікарняному. На це звернув увагу ПФУ у листі від 31.07.2023 № 29023-33229/У-03/8-2800/23:

У заяві-розрахунку зазначається саме період, який визначений листком непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами та який сформований на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність закладу охорони здоров’я. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі на підставі листка непрацездатності, сформованого на підставі інформації про медичний висновок за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Перенесення дати початку відпустки у зв’язку з вагітністю


У сучасному світі, жінка рідко може дозволити собі випасти з робочого процесу надовго. А також, жінки, як справжні супергеройки намагаються максимально закрити робочі питання до пологів, щоб максимально продуктивно провести час з новонародженим. Для цього вони і можуть перенести дату початку відпустки по вагітності.

Як це зробити та якими документами оформлюється?

По-перше, не повинно бути медичних протипоказів. У випадку їх наявності, жінка не може здійснити таке перенесення.


По-друге, роботодавець не може впливати на рішення жінки про перенесення відпустки, його інформують постфактум.


Відповідно до п. 10 р. ІІІ Порядку №1066 передбачено наступний алгоритм:


  1. Медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з визначеної пацієнткою дати у період від початку 30 тижня вагітності та до дня пологів (включно).
  2. Пацієнтка висловлює бажання сформувати медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» на строк пізніше ніж початок 30 тижня вагітності.
  3. Пацієнтка пише заяву згідно з додатком 3 до Порядку.
  4. Якщо пацієнтці до дня пологів не було сформовано медичного висновку категорії «Вагітність та пологи», то медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з дати пологів.


Таким чином, заява про перенесення такої відпустки надається не роботодавцеві, а лікареві.


Алгоритм оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами


Для того, щоб правильно оформити таку відпустку, необхідно здійснити наступні кроки:


  1. Працівниця повідомляє про відкриття е-лікарняного або роботодавець бачить його у себе в кабінеті на порталі ПФУ.
  2. Працівниця пише заяву роботодавцю про надання відпустки по вагітності та пологах.
  3. Кадровик видає наказ про надання відпустки по вагітності та пологах.
  4. Табельник (кадровик) зазначає в Табелі обліку використання робочого часу відсутність працівника.
  5. Кадровик зазначає про відпустку по вагітності та пологах у розділі V особової картки П-2.
  6. Уповноважений із соціального страхування передає до бухгалтерії підприємства рішення про призначення або відмову в призначенні матзабезпечення.
  7. Бухгалтерія розраховує суму допомоги та надає заяву-розрахунок до ПФУ.
  8. Після надходження від ПФУ коштів на спецрахунок, їх виплачують застрахованій особі.


Особливості надання і тривалість виплати допомоги по вагітності та пологах

Жінки-працівниці мають право на виплату допомоги по вагітності і пологах. Так, ст. 18 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон №1105) регламентує, що:

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Зверніть увагу, що у разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період її тимчасової непрацездатності листок непрацездатності по тимчасовій непрацездатності закривається і з дня надання такої відпустки видається інший листок непрацездатності. Кожен із зазначених листків непрацездатності оплачується за відповідними нормами Закону.


Також, працівниця має право на допомогу під час вищезазначеної відпустки з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, навіть у випадках, коли:


  1. є період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи,
  2. під час щорічної (основної чи додаткової) відпустки,
  3. під час відпустки без збереження заробітної плати,
  4. під час додаткової відпустки у зв’язку з навчанням,
  5. під час творчої відпустки.


За період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги при народженні дитини.

Розмір допомоги по вагітності та пологах


Ст. 19 Закону № 1105, передбачає, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, у розмірі заробітної плати (доходу) такої особи, з якого фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.


Таким нормативним документом з обчислення є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266. Уся сума допомоги оплачується коштом ПФУ.

Зверніть увагу! Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, мають страховий стаж менше ніж шість місяців, мають право на допомогу по вагітності та пологах у розмірі не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінзарплати, встановленої на час настання страхового випадку (див. таблицю).


Мінімальна та максимальна межа допомоги по вагітності та пологах – 2025

(стаж менше ніж 6 місяців протягом попередніх 12 місяців)



Мінімальна межа

Максимальна межа

МЗП:30,44

МЗП х 2 : 30,44

262,81 грн (8000 грн : 30,44)

525,62 грн (8000 грн х 2 : 30,44)


Висновки


  1. Відпустка по вагітності та пологах оформлюється наказом.
  2. Якщо фінка бажає перенести початок відпустки по вагітності та пологах, повинна надати заяву про перенесення дати початку на ім’я головного лікаря.
  3. Допомогу по вагітності та пологах надають застрахованій особі за основним місцем роботи та за сумісництвом.
  4. Декретні нараховують у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу).


Джерело: kadroland


Шаблони та зразки документів:


Заява про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами (у ФОП)

Заява про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами(перенесення на післяпологовий період)

Заява про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами

Наказ про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами (у ФОП)

Наказ про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами(перенесення на післяпологовий період)

Наказ про надання відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇