Як правильно подати звітності з єдиного податку, якщо ФОП мав доходи в першому кварталі, а від сплати військового збору він звільнений? Якщо не заповнювати підрозділ 2 розділу VIII та не нараховувати ВЗ чи потрібно буде подавати в ДПС додаткові пояснення щодо такого заповнення?
Згідно з абзацом першим п. 25 підрозділ. 10 розділ. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) самозайняті особи (фізичні особи підприємці (далі – ФОП) та особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби звільняються, зокрема, від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV ПКУ, а також звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку відповідно до п. 16–1 цього підрозділу.
Відповідно до абзацу другого п. 25 підрозділ. 10 розділ. ХХ «Перехідні положення» ПКУ підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації.
Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
Отже, мобілізований ФОП-платник єдиного податку третьої групи на весь період його військової служби звільняється від обов'язку подання податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця та, відповідно, нарахування і сплати єдиного податку та військового збору. При цьому ПКУ не встановлює обмеження для такого звільнення щодо отримання або не отримання таким платником доходу від здійснення господарської діяльності під час його військової служби. Одночасно, підставою для такого звільнення є заява та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, які подаються таким ФОП до контролюючого органу після демобілізації у встановлені ПКУ терміни.
При цьому зазначаємо, що у разі подання ФОП платником єдиного-податку третьої групи податкової декларації платника єдиного податку фізичної особи підприємця, в якій задекларовано отриманий у І кварталі 2025 року дохід, податкові зобов'язанні з єдиного податку та військового збору визначаються у повному обсязі та підлягають сплаті у визначені ПКУ терміни. Часткове визначення податкових зобов'язань на підставі задекларованих даних про суму отриманого ФОП - платником єдиного податку третьої групи доходу (визначення податкових зобов'язань по єдиному податку та не визначення податкових зобов'язань по військовому збору) ПКУ не передбачено.