Транспортний засіб передано ЗСУ: як нараховувати амортизацію та ПДВ

Податківці надали роз'яснення щодо обліку та оподаткування операцій з передачі транспортних засобів у тимчасове користування Збройним Силам України, включаючи питання нарахування амортизації, зобов'язань з ПДВ та відображення в обліку операцій зі знищеними транспортними засобами

ТОВ передало декілька транспортних засобів у тимчасове користування ЗСУ. При цьому, право власності на транспортні засоби залишилось у товариства. Платник податків уточнив у податківців:


  1. Чи має право ТОВ вважати автомобіль, переданий у тимчасове користування ЗСУ під час дії воєнного стану, таким, що використовується в господарській діяльності підприємства?
  2. Чи має право ТОВ після передачі даного транспортного засобу продовжувати його обліковувати на балансі підприємства і відповідно не припиняти нарахування амортизації у податковому обліку та як наслідок мати право на витрати згідно з пп. 138.3.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ)?
  3. У разі якщо в майбутньому такий транспортний засіб буде знищений або пошкоджений, без можливості або доцільності відновлення, чи має право ТОВ зменшити фінансовий результат до оподаткування у податковому обліку на суму його ліквідаційної вартості при списанні?
  4. У випадку, якщо в майбутньому такий транспортний засіб буде знищено так як результат ліквідовано внаслідок таких обставин, чи має право ТОВ не нараховувати компенсуючі податкових зобов’язань з ПДВ на підставі п. 321 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ так як воно було знищено внаслідок збройної агресії рф та якими первинними документами має бути підтверджено дане знищення транспортного засобу внаслідок збройної агресії рф?


Податкові органи підтвердили право платника податку на витрати з амортизації активів, які були призначені для використання у господарській діяльності, проте були залучені для забезпечення потреб ЗСУ, за умови, що у бухгалтерському обліку нарахування амортизації на такі основні засоби не припиняється.

Разом з тим, вони зазначили, що у разі знищення таких транспортних засобів, ТОВ на підставі наданих військовими формуваннями документів, які підтверджують знищення таких активів, має право застосовувати коригування до фінансового результату щодо залишкової вартості таких основних засобів згідно з п. 138.1 та 138.2 ПКУ.

Щодо ПДВ, податківці вказали, що операція з безоплатної передачі транспортних засобів (зокрема у користування) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки не є операцією з постачання товарів / послуг, тому, відповідно, не є об’єктом оподаткування ПДВ (відповідно до п. 321 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).


Отже, у платника податків відсутній обов’язок нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ безпосередньо за такими операціями в тому числі за правилами, встановленими п. 198.5 ПКУ.

Проте, якщо після завершення терміну, на який передано транспортний засіб, він не повертається компанії та за нього нараховується компенсація, то така компенсація розглядається як оплата вартості такого транспортного засобу. У такому разі, транспортний засіб визнається проданим за бюджетні кошти, і на дату отримання таких коштів (компенсації) компанія має визнати податкові зобов’язання з ПДВ.

Джерело: ІПК від 31.01.2025 №507/ІПК/99-00-21-02-02

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇