Засновник продає частку у статутному капіталі підприємства: що потрібно знати бухгалтеру

Фізична особа, яка володіє 100% статутного капіталу підприємства, вирішила продати 50% своєї частки іншій фізичній особі. Угода нотаріально засвідчена, є розписка про отримання коштів. Які податкові та бухгалтерські наслідки матиме така операція?


👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Для юридичної особи продаж частки статутного капіталу між фізичними особами не створює податкових зобов'язань. Необхідно лише внести зміни в аналітичний облік підприємства.


При здійсненні такої операції важливо розуміти кілька ключових моментів. Оскільки угода відбувається між фізичними особами без участі підприємства, всі розрахунки проводяться безпосередньо між учасниками угоди. Розмір статутного капіталу при цьому залишається незмінним – змінюються лише власники часток.


В бухгалтерському обліку необхідно відобразити зміну власників через коригування аналітики по рахунку 40. Це робиться простою проводкою:


  1. Дебет 40 (ПІБ попереднього власника) Кредит 40 (ПІБ нового власника) на суму частки, що продається (50% статутного капіталу).


Документальне оформлення операції включає:


  1. Договір купівлі-продажу частки складається у простій письмовій формі.
  2. Акт приймання-передачі частки в статутному капіталі засвідчується нотаріально.


Важливо зазначити, що така операція НЕ відображається в Податковому розрахунку в Додатку №4-ДФ, оскільки всі розрахунки відбувається між фізичними особами без участі підприємства. Відповідно :


  1. Підприємство не здійснює повернення статутного капіталу (ознака доходу 112);
  2. Не отримує нових внесків до статутного капіталу (ознака доходу 178)


Податкові зобов'язання виникають у фізичних осіб – учасників угоди. При здійсненні операцій з інвестиційними активами фізична особа зобов'язана подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи незалежно від результату операції. (п. 170.2.1 ПКУ).


Інвестиційний прибуток обчислюється як позитивна різниця між отриманим доходом від продажу інвестиційного активу та його початковою вартістю. При розрахунку враховується курсова різниця, якщо вона виникала, та документально підтверджені витрати на придбання такого активу відповідно до вимог Податкового кодексу України.


Важливо розуміти, що навіть якщо фізична особа продає частку в статутному капіталі за номінальною вартістю і не отримує інвестиційного прибутку, вона все одно зобов'язана подати декларацію. У такому випадку в Додатку Ф1 відображається рівність суми доходу від продажу та вартості придбання інвестиційного активу, що призводить до нульового фінансового результату.


При цьому важливо зберігати документи, що підтверджують інвестиційні витрати, оскільки податкова може направити засновнику Запит про надання інформації, в якому попросять надати документи, які підтверджують суми інвестиційного доходу та витрат, і засновнику потрібно буде надати копії цих документів для перевірки правильності розрахунку інвестиційного прибутку.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇