Довідка про зарплату – обов’язкова умова для нарахування лікарняних за сумісництвом!

З 4 квітня повернено оплату лікарняних для працівників-сумісників. Для того, щоб розрахунок лікарняних був виконаний коректно, працівнику необхідно надати роботодавцю відповідні документи. Однією з основних вимог є надання довідки про середню зарплату за основним місцем роботи


  1. Які документи потрібні для призначення лікарняних суміснику
  2. Максимальний розмір заробітної плати для розрахунку лікарняних
  3. Нарахування лікарняних за сумісництвом
  4. Вимога щодо довідки


З 4 квітня повернули оплату лікарняних сумісникам. Для коректного розрахунку лікарняних працівник повинен надати відповідні документи для оформлення нарахування лікарняних.


Які документи потрібні для призначення лікарняних суміснику


Страхові виплати та оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця здійснюються на підставі:


  1. виданого в установленому порядку листка непрацездатності (у разі видачі листка непрацездатності у формі документа на папері ‒ на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і скріпленої печаткою (у разі наявності) за основним місцем роботи), якщо щодо сумісника сформований електронний листок непрацездатності, в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (вебпортал ПФУ) відобразиться електронна копія електронного лікарняного, сформованого щодо сумісника,

та

  1. довідки про середню заробітну плату за основним місцем роботи. Якщо особа працює на кількох роботах за сумісництвом, додатково додаються довідки про середню заробітну плату за місцями роботи за сумісництвом.


Ці вимоги передбачено пунктом 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 (далі – Порядок №1266) що окрім завіреної копії паперового лікарняного або цифрової копії електронного лікарняного працівник має надати довідку про середню заробітну плату з основного місця роботи, а у разі якщо працівник працює у кількох роботодавців за сумісництвом, то довідки за місцями роботи за сумісництвом.

Завантажуйте Довідку про заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням

Максимальний розмір заробітної плати для розрахунку лікарняних


При обчисленні середньої заробітної плати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах враховуються всі види зарплати в межах встановленої граничної суми, на яку нараховуються страхові внески. Згідно зі ст. 25 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №1105), у 2025 році ця гранична сума складає 160 тис. грн.


Нарахування лікарняних за сумісництвом


Правила розрахунку в таких випадках регулюються п. 30 Порядку №1266. Відповідно до нього:


  1. Якщо застрахована особа працює за сумісництвом, укладає цивільно-правовий договір або займається підприємницькою діяльністю, середня зарплата розраховується окремо за кожним видом діяльності.
  2. Розрахунковий період визначається для кожного місця роботи окремо.
  3. При наявності кількох місць роботи за сумісництвом до основного місця роботи додаються довідки про середню зарплату з інших місць.


Сумарна заробітна плата, з якої розраховуються виплати, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

Довідник Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2011–2025 роках

Вимога щодо довідки


Відповідно до Закону №1105 і Порядку №1266, для отримання лікарняних за сумісництвом обов’язково потрібна довідка про середню зарплату з основного місця роботи. Без цього документу роботодавець за місцем роботи за сумісництвом не може розрахувати середню зарплату та нарахувати допомогу. Отже, відсутність довідки унеможливлює виплату лікарняних. Її наявність є обов’язковою умовою для правомірного розрахунку та призначення допомоги.

Що робити, якщо працівник не надає довідку?

Якщо працівник відмовляється надати довідку, бухгалтеру доцільно оформити письмове повідомлення працівнику в довільній формі про надання довідки про середню зарплату з основного місця роботи.


Зразок такого повідомлення можна знайти у статті «Повідомлення працівнику-суміснику про надання довідки про середню зарплату».


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Призначення лікарняних сумісникам до та після 4 квітня 2025 року

Повідомлення працівнику-суміснику про надання довідки про середню зарплату

Лікарняні сумісникам після 4 квітня 2025 року: приклади розрахунку


Шаблони та зразки документів:


Довідка про заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇