Чи може ФОП-загальник сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі, а в кінці року зробити перерахунок

З 2025 року для ФОПів повернули обов’язкову сплату ЄСВ. І для багатьох ФОПів на загальній системі постало питання: чи можна за квартал ЄСВ сплачувати у мінімальному розмірі 5280 грн, а за підсумками року зробити перерахунок, чи потрібно щоквартально визначити чистий дохід і вже з нього сплатити ЄСВ 22%? Давайте розбиратись


ФОП на загальній системі зобов'язаний сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі Закон №2464)


ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ у розмірі 22 % від суми чистого доходу, отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464).


Чистий річний оподатковуваний дохід визначається відповідно до п. 177.2 ПКУ – це різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю ФОП.


Відповідно до пп. 177.5.1 ПКУ авансові платежі з ПДФО розраховуються ФОПом самостійно згідно з фактичними даними, обліку доходів і витрат, що ведеться згідно з п. 177.10 ПКУ і на підставі яких заповнюють декларацію про майновий стан і доходи.


Тобто для визначення квартального авансового внеску з ЄСВ слід враховувати дані Типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, що затверджена наказом Мінфіну від 13.05.2021 №261. На підставі даної Типової форми ФОП сплачує авансові платежі з ПДФО.


Наприклад, якщо за даними Типової форми чистий дохід ФОПа щомісяця складає 50 000 грн (умовно), то сума ЄСВ за квартал має бути сплачена у розмірі не менше 33 000 грн (50000 грн х 3 міс. х 22%).


У разі відсутності чистого доходу в окремому місяці ФОП має право не сплачувати ЄСВ за такий місяць (ЗІР, категорія 201.06). Але якщо розмір чистого доходу в окремому місяці менше за розмір мінімальної заробітної плати (у 2025 році це 8000 грн), то ЄСВ має бути сплачено у мінімальному розмірі (у 2025 році це 1760 грн). Така вимога передбачена у п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону №2464.


За підсумками звітного податкового року суми ЄСВ, сплачені ФОП протягом року (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня звітного року та до 20 січня року, наступного за звітним роком), враховуються такими платниками при остаточному розрахунку за календарний рік згідно з даними зазначеними у декларації про майновий стан і доходи. При цьому враховується кількість місяців, протягом яких така особа отримувала чистий дохід (ЗІР, категорія 104.05).

Отже, ФОП – загальносистемник повинен протягом року сплачувати ЄСВ у розмірі, не менше мінімального страхового внеску (у розрахунку за місяць - 1760 грн), якщо сума чистого доходу за місяць менше або дорівнює розміру мінімальної зарплатиі (8000 грн включно). Якщо сума доходу перевищує цей розмір, то ФОП може сплачувати ЄСВ у мінімальному розмірі, а за результатами року провести доплату ЄСВ з урахуванням сплачних протягом року сум. У разі відсутності чистого доходу в окремомму місяці, ФОП має право не сплачувати ЄСВ або ж сплатити добровільно, якщо він бажає зберегти свій страховий стаж у цьому місяці. У такому разі сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску

Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇