ФОП змінює місце реєстрації (місце проживання): алгоритм дій

Зміна адреси відбувається одночасно як у суб'єкта підприємницької діяльності – ФОП, так і у звичайної фізичної особи - платника податків. Це взаємопов'язані процеси. У статті наводимо алгоритм дій ФОП, який змінює місце реєстрації (місце проживання)


1. Змінюємо адресу платника, як звичайної фізичної особи.


2. Змінюємо адресу платника, як ФОП, в Дії або у держреєстратора. Як ФОПу змінити адресу в Дії, ми розповідали у відео.

Увага! Це можна буде зробити, як тільки відновлять реєстри після кібератаки і ця послуга стане доступною в Дії. Поки що вона не доступна.

3. Подаємо ф. № 5ДР. Відповідно до п. 70.7 ПКУ та п. 1 розд. IХ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 29.09.2017 №822, фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки фізичної особи – платника податків протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання Заяви про внесення змін до Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків за формою № 5ДР.


Ця форма є в Електронному кабінеті платника податку в розділі ЕК для громадян.


Заява № 5-ДР може подаватись як в стару, так і в нову податкову на вибір заявника, про що вказано в самій формі.


До ф. № 5ДР прикріплюється скан-копія паспорта з новою пропискою. Роз'яснення цього питання в ЗІР, категорія 116.09.


4. Якщо ФОП є платником єдиного податку, то після того, як пройдуть зміни, в податкову за старою адресою подається Заява про застосування спрощеної системи оподаткування за формою F0102003, якою вносяться зміни щодо податкової адреси та місця провадження підприємницької діяльності (якщо ФОП за новою адресою проводить підприємницьку діяльність).


Якщо за новою адресою ФОП не буде проводити підприємницьку діяльність, то в Заяві в п. 5.4 зазначається тільки про зміну податкової адреси.


Через декілька днів після подання Заяви відправляєте до старої податкової Запит на отримання Витягу з Реєстру платників єдиного податку за формою F1302101, і отримуєте новий Витяг.


При цьому, ФОП 1-2 групи у разі зміни податкової адреси, місця провадження господарської діяльності зобов’язані подати Заяву не пізніше 20 числа місяця, що настає після місяця внесення змін (п.298.5 ПКУ), а ФОП 3 групи - не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни (п.298.6 ПКУ).


5. Подайте ф. №20-ОПП за старою та новою адресою. Об’єкт за старою адресою закривається. І за новою адресою відкривається новий об’єкт оподаткування.


6. Внесіть зміни в реєстраційні документи по РРО / ПРРО.


7. ФОП, які мають ліцензії, зобов'язані протягом 30 календарних днів з дня зміни адреси подати до органу ліцензування заяву про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі. Заява про внесення змін подається до органу ліцензування за новим місцезнаходженням такого ліцензіата.


Водночас, ФОП на загальній системі оподаткування, які мають ліцензії на право оптової торгівлі пальним, заяву подають до органу ліцензування за місцем провадження діяльності.


8. Щодо подання декларації та сплати єдиного податку, то ДПС у листі від 28.12.2022, а також у ІПК від 05.11.2024 №5122/ІПК/26-15-24-01-13-08 зазначає наступне: у разі зміни податкової адреси, пов’язаної зі зміною адміністративного району фізична особа – підприємець – платник єдиного податку (першої – третьої груп):


  1. подає декларацію за новим місцезнаходженням;
  2. сплачує єдиний податок за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного року.


Водночас, суб'єкти господарювання, які змінили місцезнаходження з тимчасово окупованої території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення (Луганськ, Донецьк тощо) на територію в областях або місті Києві сплату податків та подання звітності здійснюють за новим місцезнаходженням/місцем проживання з дати взяття на облік в контролюючому органі за новим місцезнаходженням/місцем проживання.


Тому якщо ФОП перереєструвався з ТОТ, то краще уточнити у податківців куди сплачувати єдиний податок - скоріш за все вони будуть наполягати на сплаті єдиного податку за новим місцем обліку.


ЄСВ сплачується в нову податкову, роз'яснення в ЗІР, категорія 201.06. Перед сплатою переконайтесь, що нова податкова взяла ФОП на облік.


9. ФОП на загальній системі оподаткування у разі зміни податкової адреси, пов’язаної зі зміною адміністративного району:


  1. подає податкову декларацію з додатками за новим місцезнаходженням;
  2. сплачує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до відповідних бюджетів за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного року.


Про це зазначає ДПС у Листі від 11.02.2025 р. ЄСВ сплачується в нову податкову.


10. У разі зміни ФОП місця проживання необхідно оновити дані в територіальному органі Пенсійного фонду України протягом десяти днів з моменту виникнення зазначених обставин для внесення змін до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та для оновлення даних у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.


Як змінити персональні дані в реєстрі застрахованих осіб, – дізнавайтеся з відеоінструкції.



Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇