Хто подає Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування
Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі - Заява) подають фізичні особи підприємці та юридичні особи, які бажають перейти на сплату єдиного податку,змінити групу єдиного податку або ж відмовитись від спрощеної системи.
Строки подання Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування
Для кожної ситуації, свої терміни подання Заяви, а саме:
- для реєстрації платником єдиного податку з 01.01.2025 у разі переходу з загальної системи оподаткування – 16.12.2024;
- перехід на іншу групу єдиного податку з 01.01.2025 – 16.12.2024;
- відмова від спрощеної системи оподаткування з 01.01.2025 – 20.12.2024.
Оскільки нова форма Заяви набирає чинності з 24 грудня 2024 року, то у статті говоримо про стару форму Заяви.
Терміни розгляду Заяви – 2 робочі дні (п. 299.3 ПКУ).
Протягом 2 робочих днів від дати надходження Заяви ДПС повинна розглянути Заяву та зареєструвати госпсуб'єкта платником єдиного податку або надати відмову у реєстрації із вказанням причини відмови. В такі самі терміни розглядаються і Заяви про перехід з групи на групу ЄП.
Куди подають Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування
Заява подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси. Звертаємо вашу увагу, що відкликання поданої Заяви не передбачено нормами ПКУ (ЗІР, категорія 107.01.01).
Відповідальність за неподання Заяви про застовування спрощеної системи оподаткування
ПКУ не передбачені штрафні санкції за неподання, невчасне подання Заяви.
Форма Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування
Форма Заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 №308.
Нова форма Заяви, затверджена наказом Мінфіну від 11.09.2024 №400, починає діяти з 24.12.2024, тому до цієї дати Заяви подають за старою формою.
Форма цієї Заяви універсальна. За цією формою суб’єкти господарювання можуть:
- зареєструватись платниками єдиного податку;
- змінити групу єдиного податку;
- внести зміни в Реєстр платників єдиного податку щодо місця здійснення господарської діяльності, КВЕД, зміну прізвища чи податкової адреси тощо;
- відмовитись від спрощеної системи оподаткування.
Завантажуйте бланки:
- Заява про застосування спрощеної системи оподаткування
- Заява про застосування спрощеної системи оподаткування (з 24.12.2024)
Загальний порядок заповнення Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування
У полі 1 зазначається найменування контролюючого органу до якого вона подається.
У полі 2 – реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта) та ставиться позначка у відповідному полі «Фізична особа – підприємець» або «Юридична особа».
У полі 3 – найменування суб’єкта господарювання або прізвище, ім’я, по батькові ФОП.
У полі 4 – відомості щодо податкової адреси суб’єкта господарювання та контактний телефон.
Поля 5.1 та 5.1.1 Заяви заповнюють суб'єкти господарювання, які подають Заяву з позначкою «Реєстрація» та обирають спрощену систему оподаткування, а саме:
- у полі 5.1. – дата обрання або переходу на спрощену систему оподаткування;
- у полі 5.1.1. – група та ставки ЄП із позначкою «із реєстрацією ПДВ» чи «без реєстрації ПДВ».
Поле 5.2 Заяви заповнюється госпсуб'єктами, які вже зареєстровані платниками єдиного податку та самостійно бажають перейти на іншу групу єдиного податку. В цьому полі відображаємо інформацію щодо групи платника єдиного податку, в якій перебував госпсуб'єкт, та групи, на яку переходить госпсуб'єкт, вказуємо із реєстрацією ПДВ / чи без реєстрації ПДВ, дата (період) зміни групи платників єдиного податку – число, місяць (словами) та рік.
У полі 5.3 Заяви зазначаються відомості про реєстрацію платника ПДВ:
- індивідуальний податковий номер;
- дата реєстрації платником ПДВ – число, місяць (словами) та рік.
Крім того ставиться позначка про реєстрацію платником ПДВ або анулювання реєстрації платником ПДВ.
Поле 5.4 заповнюється у випадках, коли вносяться зміни щодо:
- найменування суб'єкта господарювання (юридичної особи) або прізвища, імені, по батькові фізичної особи – підприємця;
- видів господарської діяльності;
- податкової адреси суб'єкта господарювання;
- серії (за наявності) та номера паспорта (для фізичних осіб);
- місця провадження господарської діяльності.
Поле 5.5 Заяви заповнюється у випадках, коли СГ подає Заяву з позначкою «Відмова». В цьому полі потрібно вказати дату відмови від застосування спрощеної системи оподаткування та вказати причину відмови.
Крім того, за новим роз'ясненням ДПС поле 5.5 заповнюють ФОПи 1-2 групи ЄП, які перевищили ліміт доходів, та подають Заяву на перехід на вищу групу в термін до 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.
Такі ФОП з метою інформування про причини переходу у полі 5.5 Заяви проставляють позначку навпроти рядка «перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого підпунктами 1-3 пункту 291.4 ПКУ (для платників першої – третьої груп)». При цьому дату в полі 5.5 не заповнюють.
Якщо ФОП перевищив ліміт доходу, і переходить на вищу групу «в класичні терміни» – за 15 календарних днів до початку нового кварталу, то в полі 5.5 така позначка не ставиться.
У полі 6 «Місце провадження господарської діяльності» Заяви зазначається наступна інформація:
- код за КОАТУУ заповнюється відповідно до Класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого наказом Держстату від 31.10.1997 №659, розміщеного на офіційному вебсайті Державної служби статистики України;
- область, район, населений пункт;
- вулиця, номер будинку/офісу/квартири;
- індекс.
На заміну КОАТУУ наказом Міністерства розвитку громад та територій від 26.11.2020 №290 затверджено Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (далі – КАТОТТГ).
Якщо місцем провадження господарської діяльності є: «Надання послуг на території України» та/або «Торгівля на території України», «Територія Україна», «Виконання робіт чи надання послуг за межами України (експорт)», «Поставка товарів за межами території України (експорт)», то такі місця діяльності зазначаються в графі «Область, район, населений пункт», а інші графи поля 6 не заповнюються.
У полі 7 Заяви вказується кількість осіб, які одночасно перебувають із ФОП у трудових відносинах або середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи.
У полі 8 Заяви вказуються обрані види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.
У полі 9 Заяви зазначається інформація про наявність/відсутність податкового боргу, крім безнадійного податкового боргу, що виник унаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) із позначкою «відсутній» або «наявний» та сума податкового боргу в гривнях (у разі наявності).
Поле 10 та поле 11 заповнюють суб’єкти господарювання, які переходять на спрощену систему оподаткування та подають Заяву з позначкою «Реєстрація». При переході з загальної системи оподаткування на спрощену систему оподаткування СГ обов’язково разом із Заявою подають «Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування» (далі- Розрахунок). При цьому:
- в полі 10 вносимо прописом обсяг доходу за попередній календарний рік, який буде зазначений в п.5 Розрахунку.
- в полі 11 робимо позначку «Х» про подання Розрахунку.
Як подавати Заву про застосування спрощеної системи оподаткування
Заяву подають в один із таких способів:
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- безпосередньо до контролюючого органу;
- засобами інформаційно-комунікаційної системи «Електронний кабінет cabinet.tax.gov.ua;
- державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію.
Ідентифікатор електронної форми Заяви:
- F0102003 – для ФОП ;
- J0102003 – для юридичних осіб.
Розберемося в правилах складання Заяви по кожному випадку, щоб ви змогли врахувати всі нюанси та успішно здійснити перехід.
Перехід з загальної системи оподаткування на спрощену з 01.01.2025
Суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи-підприємці) для переходу з загальної системи оподаткування на спрощену систему оподаткування з 01.01.2025 повинні керуватись п. 298.1.4 ПКУ та дотримуватись основних правил та умов переходу:
1. Подати заяву не пізніше ніж за 15 днів до початку нового кварталу, тобто не пізніше 16.12.2024.
2. Разом із Заявою подається Розрахунок, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.
Тобто для переходу на спрощену систему оподаткування з 1 січня 2025 року в Розрахунку потрібно зазначити дохід за 2024 рік. Оскільки на дату подання Заяви повна сума доходу за рік поки що невідома, то доходи в Розрахунку зазначають наступним чином:
- фактично отримані доходи на дату подання Заяви разом з прогнозованою сумою доходу, яку планується отримати у період з дати подання Заяви до закінчення року. Про таке заповнення Заяви податківці зазначають в ЗІР, категорія 107.01.01.
3. Перехід на спрощену систему можливий тільки один раз на рік.
4. Розмір доходу за 2024 рік не повинен перевищувати ліміт доходу для обраної групи ЄП, встановлений п. 291.4 ПКУ.
5. На дату подання Заяви СГ повинен відповідати умовам перебування на обраній групі ЄП по кількості найманих працівників, КВЕД, тощо. Якщо в ЄДР є КВЕД, який заборонений на обраній групі ЄП, то спочатку його потрібно виключити з ЄДР, і тільки потім подавати Заяву.
6. На дату подання Заяви не повинно бути податкового боргу зі сплати податків. При цьому, заборгованість по сплаті ЄСВ не є податковим боргом, а є недоїмкою, тому не буде перешкодою у реєстрації платником єдиного податку.
7. Якщо госпсуб'єкт протягом 2024 року припиняв свою діяльність, то у розрахунок доходу включається вся сума доходу, отриманого до моменту припинення діяльності.
8. Юридичним особам варто пам’ятати, що вони не мають права обирати спрощену систему оподаткування, якщо у їхньому статутному капіталі частка юридичних осіб, які не є платниками єдиного податку, становить 25% або більше (п. 291.5.5 ПКУ).
Особливості заповнення Заяви при переході на спрощену систему оподаткування з 01.01.2025
Заява подається через Електронний кабінет платника податків в періоді «Грудень 2024». При заповнені Заяви необхідно поставити позначку «Х» у полі навпроти «Реєстрація (перехід)».
Поля 01 – 04 заповняться автоматично, але все одно потрібно перевірити правильність заповнення та актуальність інформації.
При заповнені поля 5 «Підстави подання заяви» у п. 5.1. зазначаємо дату переходу – 01 січня 2025 року.
В полі 5.1.1 обираємо групу та ставку єдиного податку – з додаванням відмітки «із реєстрацією ПДВ» або «без реєстрації ПДВ». Заповнюємо розмір відсотків.
Поля 5.2, 5.4 та 5.5 – не заповнюємо.
Поле 5.3 – якщо суб’єкт господарювання вже є платником ПДВ, і він переходить на 3 групу 3%, тобто залишається платником ПДВ, тоді зазначається його індивідуальний податковий номер та дата реєстрації платником ПДВ. Якщо СГ хоче зареєструватись або анулювати реєстрацію платником ПДВ- то ставиться відповідна позначка.
У полі 6 вказуємо конкретну адресу здійснення господарської діяльності, якщо місць декілька, то наводяться всі адреси. Вносимо інформацію щодо коду КОАТУУ території, області, району, населеного пункту, вулиці, індексу.
У полі 7 зазначаємо кількість осіб, які одночасно перебувають із ФОП у трудових відносинах або середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи.
У полі 8 перелічуємо види діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010.
У полі 9 робимо позначку про відсутність податкового боргу.
У полі 10 вносимо прописом обсяг доходу за 2024 рік, який зазначений в п. 5 Розрахунку.
У полі 11 робимо позначку «Х» про подання Розрахунку.
До поданої Заяви додається Розрахунок. Розрахунок подається як додаток до Заяви, одним пакетом:
- у полях 1, 2, 3 дублюємо інформацію з заяви.
- у полі 4 вказуємо відомості про державну реєстрацію протягом календарного року – первинна.
- у полі 5 вказуємо доходи, які СГ фактично отримав у 2024 році на дату подання Заяви разом з прогнозованою сумою доходу, яку планується отримати у період з дати подання Заяви до закінчення року. Доходи розраховуються з урахуванням п. 292.1 - 292.11 ПКУ та п 292.15 ПКУ. Загальна сума отриманих доходів не повинна перевищувати ліміт доходів для обраної групи єдиного податку.
Після реєстрації формуєте Запит на отримання Витягу з Реєстру платників єдиного податку за формою J/F1302101, та отримуєте Витяг.
Порада: не розпочинайте діяльність на єдиному податку, поки не отримаєте Витяг і не переконаєтесь, що вас зареєстрували платником єдиного податку. Якщо цього не зробити і почати працювати, то у разі відмови всі доходи, отримані в цей період, будуть оподатковуватись за правилами для загальної системи оподаткування
Зміна групи єдиного податку з 01.01.2025: порядок подання Заяви про перехід
Платники єдиного податку можуть переходити з групи на групу хоч кожного кварталу, головна умова – відповідати умовам перебування на обраній групі ЄП – в частині доходу, КВЕД, кількості найманих працівників.
Правила переходу врегульовані п. 298.1.5 ПКУ. За умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених ПКУ для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу.
Заява подається у періоді «Грудень 2024». При заповнені Заяви необхідно поставити позначку «Х» в полі навпроти «Внесення змін». При переході з групи на групу єдиного податку Розрахунок не подається.
Дуже важливо заповнювати Заяву повністю, навіть по тим позиціям, по яким не вносяться зміни. В Реєстр платників податків підтягується інформація з останньої поданої Заяви, тому при переході з групи на групу заповнюються обов'язкові поля 01-04, 5.2, 6, 7, 8, 9. Якщо СГ переходить на 3 групу 3%, то заповнюється поле 5.3.
Після переходу потрібно буде відправити Запит на отримання Витягу з Реєстру платників єдиного податку за формою J/F1302101, і отримати новий Витяг. Обов’язково перевірте – чи правильно підтягнулась в Реєстр інформація з поданої Заяви.
Якщо в Заяві не перелічити КВЕД (поле 8) або не зазначити місця здійснення господарської діяльності (поле 6), то їх не буде і у Витягу, який госпсуб'єкт отримає після внесення змін.
Приклад. ФОП планує з 1 січня 2025 р. перейти з 2 групи на 3 групу 3% з ПДВ:
Як заповнити Заяву?
Фрагмент заповнення поля 5.2. Разом із Заявою про перехід подається Заява 1-ПДВ.
Відмова від спрощеної системи оподаткування з 01.01.2025
Для відмови від спрощеної системи оподаткування з 01.01.2025 потрібно до 20.12.2024 включно подати Заяву з позначкою «Відмова» (п. 298.2.1 ПКУ)
Заява повністю заповнюється, в п. 5.5 потрібно вказати дату відмови від застосування спрощеної системи оподаткування з «1 січня 2025 року» та поставити відмітку «Х» біля причини відмови. Розрахунок доходу разом із Заявою подавати не потрібно.
У зв‘язку із прийняттям Закону про підвищення податків №4015, яким запроваджується обов’язкова сплата військового збору для ФОП- єдинників, а також повернення обов’язкової сплати ЄСВ для ФОП з 01.01.2025 року (Закон ро Держбюджет-2025) найпоширенішим питанням в сервісі «Особистий консультант» стало питання про перехід ФОП зі спрощеної системи оподаткування на загальну.
У ситуаціях, коли ФОП – єдинники не ведуть підприємницьку діяльність, але не бажають припиняти діяльність – доцільно розглянути варіант відмови від спрощеної системи оподаткування.
Це допоможе знизити фінансове навантаження, адже ФОП на загальній системі оподаткування за відсутності доходу не сплачують ПДФО, ЄСВ та ВЗ.
У разі відмови від спрощеної системи оподаткування важливо проконтролювати обов’язок реєстрації платником ПДВ. Якщо сума доходу за 2024 рік перевищує 1 млн грн, то платник податку зобов’язаний зареєструватись платником ПДВ відповідно до п. 181.1 ПКУ.
У разі переходу з єдиного податку на загальну систему оподаткування Заява за формою №1-ПДВ подається у наступні терміни:
- до 20.12.2024 у разі добровільної реєстрації платником ПДВ (п.183.3 ПКУ);
- до 10.01.2025 у разі обов’язкової реєстрації платником ПДВ (п.183.4 ПКУ).
Висновки
- Для переходу з загальної системи оподаткування на спрощену систему оподаткування з 01.01.2025 потрібно в термін до 16.12.2024 подати Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з позначкою «Реєстрація» разом з Розрахунком доходу за попередній календарний рік.
- Для переходу на іншу групу єдиного податку з 01.01.2025 потрібно в термін до 16.12.2024 подати Заяву з позначкою «Внесення змін». Розрахунок не подається.
- Для відмови від спрощеної системи оподаткування потрібно в термін до 20.12.2024 подати Заяву з позначкою «Відмова».
- Для зниження фінансового навантаження «сплячі» ФОП-єдинники можуть розглянути перехід на загальну систему оподаткування з 01.01.2025, щоб не сплачувати ВЗ та ЄСВ.
Марина СТЬОПІНА, керівник сервісу «Особистий консультант»
Статті на тему:
Перевищення ліміту доходів у 4 кварталі: дії єдинників та практичні кейси
Шаблони та зразки документів:
Заява про застосування спрощеної системи оподаткування
Заява про застосування спрощеної системи оподаткування (з 24.12.2024)